2 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

600 gr miell 0
350 ml ujë i ngrohtë
2 lugë gjelle vaj luledielli
1 lugë çaji kripë
për hapjen e petëve niseshte
Brumi bazë i byrekut

Brumi bazë i byrekut

Karakteristikat::
  • Pa laktozë
  • Vegane
Kuzhina::
  • 40 min
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Brumi bazë i byrekut

Hapat

1
Kryer

Zëmë brumin e byrekut duke situr fillimisht miellin në tavolinën e punës ose në një tas të madh dhe i hapim një gropë në mes.

2
Kryer

Shkrijmë kripën në ujin e ngrohtë dhe bashkojmë me miellin duke shtuar edhe vajin. E punojmë brumin me dorë në mënyrë energjike për 4-5 minuta dhe e lëmë të pushojë për rreth 30 minuta në mënyrë që të aktivizohet gluteni.

3
Kryer

Pasi ka kaluar kjo kohë, e ndajmë brumin në 3 pjesë të barabarta. Secilën pjesë e ndajmë në 5 topa, pra gjithësej do të formojmë 15 petë me 2 shtresa mbushje.

4
Kryer

Lyejmë tavolinën e punës me niseshte  dhe hapim 5 kulaç të vegjël të cilët i vëmë sipër njëri tjetrit duke i lyer me pak gjalp midis tyre. Nga 5 kuleçë, nxjerrim një petë të madhe të cilën e shtrojmë në tavë. Veprojmë në të njëjtën mënyrë edhe me kulaçkat e tjerë.

5
Kryer

Pjekia:

200°C për 50-60 minuta. Pas pjekies sipërfaqen e lagim me pak ujë dhe e mbulojmë me pecetë të pastër. E lëmë të pushojë 10-15 mintua përpara se ta presim.

Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta
previous
Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta
Byrek me gjizë dhe vezë
next
Byrek me gjizë dhe vezë
Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta
previous
Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta
Byrek me gjizë dhe vezë
next
Byrek me gjizë dhe vezë

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here