0 0
Byrek me gjizë dhe vezë

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
600 gr brumë byreku sipas recetës më lartë
...për mbushjen:
800 gr gjizë me kripë
4 vezë
2 lugë gjelle gjalp
1 lugë çaji nenexhik

Nutritional information

29 gr
Proteina
18 gr
Yndyrna
81 gr
Karbohidrate
613
Kalori për person

Byrek me gjizë dhe vezë

Nëse ka një recetë që me kujton fëmijërinë, ai është byreku. Atëherë kur petët hapeshin një nga një dhe shtëpia kundërmonte era gjalpë... Sot jam munduar të rizgjoj ato kujtime me byrekun me gjizë e me vezë.

Cuisine:

Ingredients

  • ...për mbushjen:

Directions

Share

Është shumë e vështirë që këtu në Gjermani të gjesh produkte që shijojnë aq shumë sa në Shqipëri. Hera e parë që gjeta gjizë që i afrohej pak në shije… rezultati doli fantastik!

Si fillim, pregatisim brumin e byrekut sipas recetës që do ta gjeni këtuMe këto përmasa del një byrek me madhësinë e tavës katrore të furrës.

(Visited 1,185 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Pregatisim brumin e byrekut sipas recetës më lartë dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta.

2
Done

Pregatisim mbushjen:

Rrahim vezët me pak kripë (nëse gjiza është e kripur, mos shtoni kripë më tepër). Shtojmë gjizën dhe i përziejmë mirë. I japim shije në fund edhe me pak nenexhik të freskët ose të thatë.

3
Done

Lyejmë tavën e byrekut me pak gjalp në fund ose shtrojmë letër furre. Vendosim në fund 6 petë byreku, shtojmë gjysmën e mbushjes me gjizë dhe vezë, 3 peta të tjera, gjysmën tjetër të mbushjes, dhe sipër 6 petët e fundit.

4
Done

Palosim anët në mënyrë që të mos dalë mbushja gjatë pjekies dhe e pjekim byrekun në 200°C për 50-60 minuta. Pas pjekies sipërfaqen e lagim me pak ujë dhe e mbulojmë me pecetë të pastër. E lëmë të pushojë 10-15 mintua përpara se ta presim.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Brumi bazë i byrekut
next
Sushi të bëra në shtëpi
previous
Brumi bazë i byrekut
next
Sushi të bëra në shtëpi

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here