Arkiva Etiketash: Receta për byrek

Byrek të vegjël me kërpudha dhe proshutë të tymosur

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Byreçka me2

Darkat tuaja mes miqve nuk kane qene asnjehere kaq te shijshme! Provoni te pergatisni keto byrek te vegjel me pete sfoljate te cilat piqen ne vetem 15 minuta! Mund te konsumohen si te ngrohte ashtu edhe ne temperature ambjenti dhe do ti pelqejne absolutisht te gjitheve!

Perberesit

 • 1 pete sfoljate e gatshme
 • 300gr kerpudha te tipit champignon, te pastruara dhe te prera ne feta te holla
 • 150gr djathe guda, ose çdo lloj djathi qe shkrin, te prere ne kubik
 • 6 feta proshute te tymosur, te prere holle
 • 1 te verdhe veze
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri
 • fara susami

Ne nje tigan me pak vaj ulliri, kaverdisim per disa minuta ne zjarr mesatar proshuten e tymosur. Shtojme fetat e kerpudhave, i rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe i gatuajme ne kete menyre me kapak te mbyllur per rreth 10 minuta duke shtuar pak uje nese eshte e nevojshme.

Hapim peten sfoljate ne tavolinen e punes dhe me ndihmen e nje forme rrethore ose nje gote, formojme 12 rrathe ose disqe brumi.

Byreçka meNe secilin disk brumi vendosim nga nje luge te vogel mbushje me proshute dhe kerpudha, nje cope djathe qe shkrin dhe i mbyllim me kujdes duke i vendosur nje tjeter siper. I mbyllim mire anet e byreçkve dhe i lyejme ne siperfaqe me pak te verdhe veze te holluar me uje. I sperkasim me fara susami dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15 minuta. 

Byreçka me3

Byrek i hapur me kungull të njomë

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Byrek i hapur me kunguj te njome2

Kemi hyre zyrtarisht ne sezonin veror, atehere kur buka me vete ne plazh te shijon me shume se çdo gje tjeter. Eshte koha te shlodhemi nen hijen e pishave te gjithe bashke duke organizuar nje piknik ne ajer te paster me ato qe pergatisim me duart tona. Receta qe do tju prezantoj me poshte, i pershtatet mrekullisht kesaj kohe: kungulli i njome eshte ne kulmin e shijes se tij ndersa borziloku i jep freski. Jeni gati te perveshni menget?

Perberesit per nje tave me diameter 26cm

 • 1 pete sfoljate e gatshme (ose pergatiteni sipas recetes tone ketu)
 • 1kg kunguj te njome, ne feta te rrumbullakta
 • 1 qepe e vogel, e grire holle
 • 3 feta proshute, ne copeza te vogla
 • 4 veze
 • 200ml pana kuzhine
 • 100gr djathe guda, ne kubik
 • disa gjethe borzilok
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Pergatisim fillimisht mbushjen duke kaverdisur ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen derisa te rezultoje transparente. Shtojme kungujt e njome, proshuten dhe vazhdojme gatimin edhe per pak minuta ne zjarr mesatar. Shtojme pak uje (rreth 1 filxhan kafe) dhe i gatuajme kungujt me kapak te mbyllur derisa te zbuten duke i rregulluar ne fund me kripe, piper te zi te sapobluar dhe borzilok te fresket. E leme masen te ftohet.

Ne nje tas, rrahim vezet, shtojme panen e kuzhines dhe vazhdojme rrahjen.

Shtrojme ne tave peten sfoljate dhe e çpojme lehtesisht me dhembet e nje piruni ne fundin e saj. Shtojme perberjen me kunguj, qepe dhe proshute dhe siper hedhim kremin me veze dhe pana. Shperndajme ne siperfaqe kubiket e djathit dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth gjysme ore. Presim te ftohet plotesisht perpara se ta presim dhe ta sherbejme.

Byrek i hapur me kunguj te njome1

Ruajtja: Byreku i hapur me kunguj te njome mund te ruhet ne frigorifer per maksimumi 2 dite mbuluar me qese transparente ose mund te ruhet ne ngrirje i ndare ne feta.

Byrek i hapur me kunguj te njome3

Byrek me spinaq

 • Racione: 6-8
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Byrek me spinaq

Byreku me spinaq eshte nje recete klasike e kuzhines shqiptare e cila pregatitet gjithe vitin, por sidomos per Krishtlindje dhe Vitin e Ri. Tradita kerkon qe nen petet e byrekut te vendoset nje monedhe e cila perfaqeson fshehjen e femijes Jezus nga Mbreti Herod. Cdo pjestar i familjes, duke filluar nga me i vjetri, merr nje cope byrek dhe personi qe gjen monedhen konsiderohet me fat vitin qe vjen. Por kujdes: nese fshihni nje monedhe brenda ne byrek, sigurohuni qe te tjeret ta dine perpara se ta hane!

Perberesit

 • 15 pete byreku
 • 500gr spinaq te prere holle
 • 200gr djath te bardhe ne therrime
 • 3 qepe te njoma te prera holle
 • 2 veze te rrahura
 • 200ml vaj ulliri
 • koper te fresket te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • kos grek ose salce kosi per shoqerim

Parangrohim furren ne 180C.

Ngrohim 5 luge vaj ulliri ne nje tigan ne zjarr mesatar dhe kaverdisim qepet derisa te marrin ngjyre te arte.  Shtojme spinaqin dhe e mbulojme tiganin me kapak derisa te zbutet. I japim shije me kripe dhe piper te zi, shtojme djathin e bardhe, vezet, kopren, i perziejme shume mire dhe e leme mbushjen te ftohet ne temperature ambjenti.

Lyejme nje tave 30x20cm me pak vaj ulliri, shtrojme nje pete, e lyejme siper me vaj dhe e perserisim kete proces derisa te kemi shtruar 5 peta poshte. Shtojme gjysmen e mbushjes, vendosim 5 peta te tjera siper dhe vazhdojme ne kete menyre duke formuar 3 shtresa me nga 5 peta dhe 2 shtresa mbushje.

Me ndihmen e nje thike te mprehte, e presim byrekun duke e ndare ne copa dhe e pjekim per 40 minuta ose derisa shtresa e siperme te jete bere krokante dhe te kete marre ngjyre te arte. E leme byrekun te pushoje per 5 minuta perpara se ta servirim.

E shoqerojme me nje sallate jeshile dhe kos grek ose salce kosi.

Foto nga: http://www.kitchensecret.com

Byrek me kungull

Byrek me kungullByreku eshte nje nga gatimet tradicionale me te njohura te kuzhines Shqiptare, i servirur ne pothuajse çdo rast. Receta me kungull qe po ju paraqesim me poshte, mund te sherbehet si e embel (duke i shtuar 3 luge sheqer harxhes) ashtu dhe e kripur (duke shtuar pak djath te bardhe sipas deshires).

Perberesit per nje tave me diameter rreth 40cm

 • 15 peta byreku te gatshme (nese doni mund ti pregatisni vet)
 • 1kg tul kungulli
 • 300ml qumesht (rreth 2 filxhan; 1 filxhan per harxhen e byrekut dhe 1 filxhan per te sperkatur petet)
 • 300gr gjalp
 • 3 veze
 • 1 luge miell
 • kripe
 • copeza djathi sipas deshires per byrek te kripur ose 3 luge sheqer per byrek te embel

Grijme tulin e kungullit ne rende me pjesen me te trashe te saj.

Ne nje tenxhere, shkrijme rreth 200gr gjalp dhe shtojme kungullin duke e gatuar ne zjarr te ulet per rreth 30 minuta; ne kete menyre kungulli do te zbutet dhe do ti avulloje lengu i tepert.

Ne nje tas rrahim vezet, shtojme qumeshtin, miellin, pak kripe, 100gr gjalp te shkrire paraprakisht ne mikrovale dhe kungullin duke i perziere shume mire; kjo eshte harxha me te cilen do te mbushim byrekun.

Lyejme me pak gjalp taven ku do te pregatisim byrekun, shtrojme 5 peta duke i sperkatur çdonjeren prej tyre me pak qumesht, shtojme gjysmen e harxhes me kungull, 5 peta te tjera (te sperkatura me qumesht), harxhen e mbetur dhe e perfundojme byrekun me 5 petat e fundit. I kthejme anet byrekut, hedhim mbi te qumeshtin e mbetur dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 30 minuta.

Foto nga: http://myretrokitchen.blogspot.com/

Byrek kinez me pulë (Chicken spring rolls)

Byreket kinez me pule dhe me perime, jane nje antipaste shume e shijshme dhe teper e perhapur ne Perendim. Kjo pjate, sherbehej ne Kine me rastin e festimit te Vitit te Ri Kinez i cili perkonte me ardhjen e pranveres.

Perberesit per 10 byrek te vegjel

 • 5 peta te holla byreku (te gatshme)
 • 150gr gjoks pule
 • 100gr laker e bardhe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • 2 qepe te njoma
 • 2 thelpinje hudher
 • pak niseshte
 • pak xhinxher pluhur
 • vaj ulliri
 • vaj luledielli per skuqje
 • kripe
 • salce soje per shoqerim

Per pregatitjen e byrekeve kinez, si fillim presim te gjitha perimet e mesiperme “alla julienne”, dmth ne shirita te holle. Te njejten gje bejme edhe me pulen te cilen e sperkasim me pak niseshte dhe e perziejme mire.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhren e prere holle, shtojme xhinxherin pluhur dhe direkt pas tij pulen. E kaverdisim per pak minuta derisa pula te zbutet, e heqim nga tigani dhe e veme ne nje ane.

Ne te njejtin tigan, shtojme te gjitha perimet, i rregullojme me kripe ose me pak koncentrate perimesh te therrmuar dhe i leme te gatuhen per rreth 10 minuta me kapak te mbyllur ne zjarr te ulet derisa te zbuten duke i perziere shpesh. Shtojme pulen qe kishim lene ne nje ane, i perziejme mire dhe i heqim nga zjarri. Kjo eshte perberja me te cilen do te mbushim byreket.

Kur perberja mesiper te jete ftohur plotesisht, fillojme me pregatitjen e byrekeve duke ndare nje pete byreku ne dy pjese. Ne mes vendosim nje luge harxhe dhe e mbyllim fillimisht anash, me pas e rrotullojme rreth vetes duke lagur anet me pak uje me niseshte ne menyre qe te mos hapen gjate skuqjes.

I skuqim byreket ne vaj luledielli shume te nxehte per 2 minuta, ose i pjekim ne furre ne 220°C derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe. I servirim te ngrohte shoqeruar me salce soje.

Byrek me presh dhe qumësht

Edhe pse origjina e byrekut eshte Turke, mund te themi se ky gatim identifikon vendin tone nga veriu deri ne jug. Sot po iu paraqesim byrekut me presh dhe qumesht i cili ka nje shije tejet te vecante dhe karakteristike.

Perberesit per 1 byrek mesatar
…per brumin

 • 1/2kg miell i forte (me shume gluten)
 • 300ml uje
 • kripe

…per mbushjen

 • 1kg presh
 • 200ml qumesht
 • 1 veze
 • kripe
 • piper i kuq
 • pak vaj luledielli
 • pak vaj ulliri

Pregatisim si fillim mbushjen me presh te cilen do te leme te ftohet gjate kohes qe do te hapim petet e byrekut:

Lajme dhe qerojme preshin, e presim ne rrota jo shume te holla dhe e kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur duke e perziere here pas here. E leme ne kete menyre derisa te zbutet plotesisht (rreth 15 minuta), me pas shtojme qumeshtin dhe e gatuajm edhe per 10 minuta te tjera derisa te avulloje uji i tepert. E heqim nga zjarri, shtojme nje veze te rrahur, kripe, piper, e perziejme mire dhe e leme te ftohet.

Nderkohe pregatisim brumin e byrekut:

Ne tavolinen e punes hedhim miellin te cilit i hapim nje grope ne mes ku shtojme ujin dhe pak kripe. E perziejme mire derisa te formohet nje brum i forte te cilin e punojme me dore per rreth 10 minuta. Pas kesaj, e vendosim te pushoje ne nje vend larg korenteve te ajrit te mbuluar me nje pecete te paster per 20-30 minuta.

Hapim petet nje nga nje ne tavolinen e sperkatur me pak miell dhe i shtrojme ne taven e lyer me pak vaj. Byrekun e formojme duke shtruar gjysmen e peteve, me pas hedhim mbushjen dhe e mbulojme me gjysmen tjeter te peteve. Sperkasim siperfaqen me pak vaj, i mbeshtjellim anet e byrekut nga brenda dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa te kete marre ngjyre te arte ne siperfaqe. E sherbejme te prere ne feta me nje gote kos

Byrek me djath

Sot po iu prezantojme nje gatim tradicional turk i cili pregatitet gjeresisht edhe ne vendin tone: byrekun me djath. Receta origjinale ndryshon pak nga ajo qe shumica e shqiptareve perdorin per te bere byrekun. Ne vend te piqet, byreku turk skuqet ne pak vaj dhe mbushja permban ereza te cilat i japin nje shije te vecante. Gjithashtu keto rolè te shijshme mund te sherbejne si antipaste te shoqeruara me salca te ndryshme.
Perberesit per 18 byrek

 • 1 pako peta byreku (6 cope)
 • 400gr djath kremoz
 • 2 luge majdanoz ose koper
 • kripe
 • piper
 • vaj per skuqje

Per mbushjen: Perziejme djathin kremoz me majdanozin ose kopren dhe e rregullojme me pak kripe e piper. Nderkohe pregatisim byreket: Marrim nje pete byreku, e sperkasim me pak uje dhe e ndajme ne tre pjese duke formuar tre drejtekendesha te njejte. Vendosim ne anen e secilit drejtkendesh pak nga mbushja e mesiperme, mbyllim fillimisht anet ne gjatesi dhe me pas e rrotullojme rreth vetes per te perftuar nje rolè.