• Home
  • Pjata të para
  • Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta
0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
...për makaronat e dorës:
400 gr miell semola
4 vezë mesatare
...për salcën:
250 gr pançetë e tymosur
2 spec i kuq
1 thelpi hudhër
3-4 gjethe sherebelë
2 degë trumëz
1 degë rozmarinë
4 lugë gjelle vaj ulliri
pak djathë kaçkavall të grirë
kripë

Vlerat ushqyese të recetës

23 gr
Proteina
37 gr
Yndyrna
84 gr
Karbohidrate
758
Kalori për racion
Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta

Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta

Karakteristikat::
  • Pa laktozë
Kuzhina::

Kjo ishte hera e parë për mua që pregatita vet makaronat nga zero. Ose kam patur fatin e fillestarit, ose e kam mësuar shumë mirë teorinë dhe e kam vënë në praktikë ashtu siç duhet. Por dolën të shkëlqyera! Brumi i punuar me dorë dhe i hapur me okllai. Për më tepër, kombinimi i pançetës së thekërisur me specat e skuqur dhe erëzat: rozmarinë, trumëz dhe sherebelë ishte tepër i shijshëm!

  • 45 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • Mesatare

Përbërësit

  • ...për makaronat e dorës:

  • ...për salcën:

Udhëzimet

Share

Përpara se të fillojmë pregatitjen e recetës është shumë e rëndësishme që vezët të jenë madhësia M dhe në temperaturë ambjenti.

Hapat

1
Kryer

Pregatisim makaronat:

Hedhim miellin në tavolinën e punës ose në një tas të madh dhe i hapim një gropë në mes ku thyejmë të katërta vezët. I rrahim vezët me pirun (njëlloj sikur po rrahim vezët për omletë) dhe shtojmë pak nga pak miell duke e marrë nga anët derisa avash avash do na formohet një brumë homogjen. E punojmë brumin me dorë për të paktën 5-7 minuta (hapi më i rëndësishëm) në mënyrë që të aktivizohet gluteni i miellit. Mos u shqetësoni nëse brumi fillimisht është i fortë. Sa më shumë ta punojmë me dorë aq më shumë do të zbutet. Formojmë një sferë brumi, e mbështjellim me qese transparente dhe e lëmë të pushojë në temperature ambjenti për të paktën 30 minuta.

2
Kryer

E ndajmë brumin në 3 pjesë të barbarta, marrim pjesën e parë (dy të tjerat të mbuluara me qese kuzhine që të mos thahen) dhe e hapim në tavolinën e lyer me pak miell në formë pak a shumë drejtkëndore. Përdorim sa më pak miell të mundemi për hapjen e petës së brumit. Sa më të hollë ta hapim petën, aq më të shijshme do të jenë makaronat (idealja do te ishte 0,5 mm). E palosim petën rreth vetes dhe me thikën e lyer me miell e presim me trashësi 7 mm. Me duar të lyera me pak miell, i çrrotullojmë makaronat. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me pjesët e tjera të brumit. I vendosim makaronat në tavolinë të thahen për 20 minuta.

3
Kryer

Pregatisim salcën:

Ndërkohë pregatisim salcën: kavërdisim në pak vaj ulliri një thelpi hudhër të shtypur dhe erëzat e prera hollë. Shtojmë specat e kuq të prerë në shirita, i kriposim dhe i gatuajmë derisa të zbuten.

Në një tjetër tigan skuqim pa yndyrë pançetën derisa të bëhet kërce.

4
Kryer

Vendosim në zjarrë një tenxhere me ujë të bollshëm me kripë dhe pak vaj ulliri. Hedhim makaronat dhe i ziejmë për 3-4 minuta. Makaronat janë gati kur dalin në sipërfaqe. I kullojmë dhe i hedhim tek salca me speca të kuq duke i përzierë për pak minuta që të marrin shije. I servirim në pjatë me pançetën kërce në sipërfaqe dhe me pak djathë të grirë.

Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
previous
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
Tortë me krem pastiçerie, mjedra dhe çokollatë të zezë
next
Tortë me krem pastiçerie, mjedra dhe çokollatë të zezë
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
previous
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)
Tortë me krem pastiçerie, mjedra dhe çokollatë të zezë
next
Tortë me krem pastiçerie, mjedra dhe çokollatë të zezë

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here