0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
2 karrota
1 kungull i njomë
1 domate
1 qepë e kuqe
200 gr mish nga këmba e viçit (osso bucco)
1 dorë makarona supe
1 litër ujë
1 tufë majdanoz i freskët
kripë
vaj ulliri

Vlerat ushqyese të recetës

16 gr
Proteina
16 gr
Yndyrna
17 gr
Karbohidrate
272
Kalori për racion
Supë me këmbë viçi

Supë me këmbë viçi

Karakteristikat::
  • Pa laktozë

Kemba e viçit (ose Osso buco) eshte pjese nga kofsha e pasme e viçit e cila permban mish shume te bute dhe ne mes ka nje kocke te mbushur me palce. Eshte pikerisht palca e cila duke u shkrire, e ben supen perveçse shume te shijshme, edhe tejet te pasur me vlera ushqyese, sidomos per femijet.

  • 50 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Grijme shume imet (ose i kalojme ne mikser) qepen, karroten, kungullin dhe i kaverdisim ne vaj ulliri per rreth 5 minuta. Reduktojme domaten ne purè dhe ja shtojme supes bashke me mishin e kembes se viçit.
Shtojme ujin, pak kripe dhe e gatuajme supen ne zjarr mesatar per rreth 30 minuta, apo derisa palca e kockes te kete shkrire (3).

2
Kryer

Me ndihmen e nje luge te vogel, nxjerrim palcen nga kocka dhe e hedhim brenda ne supe, nderkohe qe mishin e ndajme ne copa te vogla dhe ja shtojme supes (4). Vazhdojme gatimin edhe per rreth 10 minuta te tjera. Shtojme makaronat per supe te cilat i leme te zbuten plotesisht (5). I japim shije supes me majdanoz te fresket te grire holle (6).

Shakshuka
previous
Shakshuka
Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)
next
Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)
Shakshuka
previous
Shakshuka
Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)
next
Supë me patate dhe lakër jeshile (kale)

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here