Arkiva Etiketash: Receta me mish viçi

Supë me osso buco viçi

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supe me osso buco viçi

Osso buco eshte pjese nga kofsha e pasme e viçit e cila permban mish shume te bute dhe ne mes ka nje kocke te mbushur me palce. Eshte pikerisht palca e cila duke u shkrire, e ben supen perveçse shume te shijshme, edhe tejet te pasur me vlera ushqyese, sidomos per femijet.

Perberesit

 • 1 qepe te kuqe, te grire holle
 • 2 karrota, te grira holle
 • 1 kungull i njome, i grire holle
 • 1 domate e madhe, e bere purè
 • 1 osso buco rreth 200gr
 • 1 dore makarona per supe ose makarona te gjata te coptuara
 • 1 liter uje
 • 1 tufe majdanoz te fresket te grire holle
 • kripe
 • vaj ulliri ekstra i virgjer

Si te pergatisim supe me osso buco viçi

Supe me osso buco viçi 1

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen, karroten, kungullin dhe domaten per rreth 5 minuta (1). Shtojme osso buco-n dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per disa çaste (2). Shtojme ujin, pak kripe dhe e gatuajme supen ne zjarr mesatar per rreth 30 minuta, apo derisa palca e kockes te kete shkrire (3).

Supe me osso buco viçi 2

Me ndihmen e nje luge te vogel, nxjerrim palcen nga kocka dhe e hedhim brenda ne supe, nderkohe qe mishin e ndajme ne copa te vogla dhe ja shtojme supes (4). Vazhdojme gatimin edhe per rreth 10 minuta te tjera. Shtojme makaronat per supe te cilat i leme te zbuten plotesisht (5). I japim shije supes me majdanoz te fresket te grire holle (6).

Mish viçi me tre salca

Fileto viçi me tre salcaProvoni ta servirni receten e meposhtme ne nje darke festive duke e shoqeruar me nje sallate te thjesht jeshile dhe domate.
Perberesit

 • 800-1000gr tul viçi ne nje cope te vetme
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • kripe

…per salcat

 • 9 luge majoneze
 • 1 luge salce pesto
 • 1 thelpi hudher
 • pak kerri

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 2 liter uje te ftohte, 1 luge te vogel kripe, karroten, qepen dhe degen e selinose te qeruara. Sapo uji te kete marre vale, shtojme mishin e viçit dhe e ziejme per rreth 2 ore ne zjarr mesatar duke e lene te ftohet me pas ne lengun e tij.

E ndajme majonezen ne 3 ene te vogla me nga 3 luge secila; ne njeren shtojme hudhren e grire shume holle, ne tjetren pak kerri dhe ne te fundit salcen pesto. I perziejme shume mire veç e veç.

Kur mishi i viçit te jete ftohur, e presim ne feta te holla me ndihmen e nje thike shume te mprehte, vendosim bukur 2-3 feta ne nje pjate te ceket dhe e sherbejme me 3 salcat qe pregatitem me siper.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi, dhe modifikuar nga autorja)

Bërxolla viçi në furrë

Bërxolla viçi në furrëBerxollat e viçit ne furre perbejne nje pjate te dyte teper te shijshme te cilen mund ta gatuani fare mire ne fundjave, apo kur keni miq per darke, duke qene se kerkojne pak kohe ne pregatitjen dhe gatimin e tyre. Perberesit

 • 4 berxolla viçi 250-300gr secila
 • 30gr pançete te prere ne kubik
 • 600ml leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate viçi)
 • 200ml vere te bardhe
 • 2 luge gjalp
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 dege rozmarine
 • pak miell
 • kripe
 • piper te zi
 • patate per garniture

Ne nje tigan te madh shkrijme gjalpin me vajin e ullirit, kaverdisim ne te pançeten bashke me 1 dege rozmarine per disa çaste, shtojme berxollat e viçit te kaluara ne miell dhe i skuqim nga te dyja anet ne zjarr mesatar derisa te marrin ngjyre te arte te lehte. E shuajme te gjithe perberjen me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje plotesisht ne zjarr te larte, i rregullojme berxollat me kripe, piper dhe i transferojme ne nje tave te cilen do ta fusim ne furre. Shtojme ne tave edhe lengun e mishit, e mbulojme siperfaqen me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 160°C per rreth 2 ore, ose derisa mishi te jete zbutur plotesisht. Shtojme edhe pak uje te nxehte ose leng mishi nese eshte e nevojshme. Nderkohe qe mishi i viçit gatuhet, pregatisim garnituren e cila mund te jete pure’ patatesh, patate furre, te skuqura apo per nje pamje akoma me dekorative, patate fizarmonike. Kur mishi te jete gati, e servirim te ngrohte bashke me garnituren e tij duke hedhur pak leng siper patateve dhe te zbukuruar me nje dege rozmarine.

Copëza mish viçi me erëza

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje pjate e dyte me baze mishin e viçit shume e pershtatshme per stinen e vjeshte-dimer, atehere kur edhe deshira per te gatuar shtohet me shume. E veçanta e kesaj pjate jane padyshim erezat e ndryshme qe perdoren, te cilat i japin nje shije sublime.
Perberesit

 • 800gr mish viçi tul
 • 1 lulelaker e madhe (400-500gr)
 • 2 karrota
 • 3 qepe te thata
 • 5 qepe te njoma
 • 1 thelpi hudher
 • 1 dege selino
 • 1 luge fara finoku
 • 1 luge te vogel shafran i Indise pluhur (curcuma ne IT)
 • 2 luge kerri (miks erezash)
 • 50gr miell
 • 3 luge vaj ulliri
 • 100ml vere te bardhe
 • 200gr oriz (akoma me mire nese eshte i tipit Basmati)
 • kripe
 • piper

Lajme mire dhe qerojme te gjitha perimet duke i prere ne kete menyre: lulelakren e ndajme ne dege te vogla, karroten ne feta pak te trasha, qepen e njome e presim holle duke eleminuar bishtat dhe hudhren, qepet, selinone dhe farat e finokut i kalojme ne mikser se bashku, ose i presim shume holle.

Presim mishin ne kubik me madhesine e nje arre dhe e kalojme ne miellin e aromatizuar me nje luge kerri.

Vendosim hudhren, qepen, selinone dhe farat e finokut ne nje tigan me vaj ulliri dhe i leme derisa te marrin ngjyre te arte. Shtojme mishin dhe e leme te marre nje faqe nga te gjitha anet. Shtojme lulelakren, karroten dhe qepet e njoma duke i kaverdisur te gjitha bashke per disa minuta, dhe shtojme se fundi edhe shafranin e Indise, kerrin e mbetur, kripe, piper duke i perziere mire.

E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte. Shtojme nje garuzhde uje te nxehte, e mbulojme tiganin dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet duke shtuar uje here pas here nese eshte e nevojshme derisa mishi te jete zbutur (rreth 30 minuta).

Nderkohe ziejme orizin ne uje me kripe dhe e kullojme. I sherbejme copezat e mishit me perime me orizin e ziere.

Eskallop viçi me kërpudha

Eskallopet jane feta te holla mishi, te kaluara ne miell dhe me pas te skuqura ne pak gjalp dhe vaj ulliri derisa te marrin ngjyren tipike te arte ne siperfaqe. Ne kete recete, ato shoqerohen me kerpudha te cilat i japin nje shije teper te vecante dhe sherbejne si garniture duke e kompletuar pjaten. Perberesit

 • 8 fileto te holla vici
 • 1/2kg kerpudha te tipit champignon
 • 1 gote vere te bardhe
 • 1/4l leng mish vici ose leng te pregatitur me koncentrate vici
 • 1 thelpi hudher
 • 50gr gjalp
 • 2 luge vaj ulliri
 • pak miell
 • majdanoz te grire
 • kripe
 • piper

Pregatisim fillimisht salcen per eskallopet duke i pastruar kerpudhat me ndihmen e nje pecete te lagur dhe te shtrydhur mire, dhe duke i prere ne feta te holla. Ne nje tigan, kaveridisim ne pak vaj ulliri hudhren e prere holle, shtojme fetat e kerpudhave dhe  i gatuajme ne zjarr te forte per rreth 10 minuta derisa te leshojne lengun e tyre. Pas kesaj, i shuajme me veren e bardhe dhe ne momentin qe kjo ka avulluar, shtojme pak leng mishi (apo koncentrate) dhe i gatuajme kerpudhat edhe per 10 minuta te tjera derisa ne fund te rezultojne te buta dhe te formohet nje leng pak i trashe. I rregullojme me kripe, pak piper, majdanozin e gire dhe i leme ne nje ane.

Pregatisim filetot e vicit duke i rrahur me ndihmen e nje rrahese mishi derisa te arrijne trashesine prej 1cm (duhet te jene shume te holla), i lyejme me pak miell dhe i skuqim nga te dyja anet ne tiganin ne te cilin kemi shkrire gjalpin dhe pak vaj ulliri. I heqim nga tigani dhe ia shtojme salces me kerpudha duke i perziere mire.

I sherbejme menjehere sperkatur me pak majdanoz te grire ne siperfaqe

Eskallop viçi me limon

Eskallopi me limon, eshte nje pjate e dyte e thjeshte ne pregatitje dhe e perkryer per stinen e veres, per shkak te freskise qe i jep limoni. Megjithese kerkon pak kohe per tu realizuar, duhet patur kujdes qe mishi te jete i nje cilesie shume te mire dhe me pak yndyre; ne kete menyre gjate gatimit ajo do te shkrije dhe do ti jape pjates nje shije sublime.
Perberesit

 • 8 feta mish vici (ose 4 nese jane te medha)
 • 300ml leng mishi (ose perimesh)
 • 1 luge niseshte, miell patatesh
 • 1 limon
 • miell per lyerje
 • vaj ulliri
 • pak majdanoz te grire
 • kripe
 • piper te bardhe

Per pregatitjen e kesaj recete, fillimisht rrahim lehtesisht fetat e mishit te vicit, i lyejme me miell dhe i skuqim ne vaj ulliri per pak minuta nga te dyja anet derisa te kene marre ngjyre te arte. I heqim nga tigani dhe i vendosim ne nje ene me kapak ne te cilen mund ti mbajme te ngrohta.

Nderkohe, shkrijme ne lengun ne temperature ambjenti te mishit ose te perimeve niseshten dhe e hedhim ne tiganin ku skuqem mishin. E cojme ne zierje ne zjarr mesatar dhe shtojme lengun e limonit dhe lekuren e tij te grire holle duke pritur qe salca te trashet. E rregullojme me kripe, piper dhe majdanoz te grire dhe shtojme se fundi edhe fetat e mishit duke i lene keshtu te gatuhet per rreth 5 minuta ne menyre qe te marrin shijen e limonit. I servirim ne pjate shoqeruar me feta limoni te holla.

*Keshille: Ne vend te fetave te mishit te vicit, mund te perdorim edhe filetot e pules te cilat kane nje shije me delikate.

Supë Borsh ruse

Supa Borsh, eshte nje pjate tradicionale e kuzhines ruse (faktikisht e te gjitha vendeve ish-Sovjetike) e cila dallohet per ngjyren e kuqe qe merr fale panxharit te kuq, domates dhe salces se domateve. Pregatitja e saj eshte pak e zgjatur ne kohe, por ja vlen te gatuhet nese deshironi nje pjate te vecante apo po organizoni nje darke tradicionale te ketyre vendeve.

Perberesit

 • 500gr mish vici, pule apo derri
 • 2 patate mesatare
 • 1 panxhar i kuq mesatar
 • 2 karrota te vogla
 • 250gr laker savoi (laker jeshile me gjethe pak te rrudhosura)
 • 2 qepe mesatare
 • 3 domate mesatare
 • 2 luge salce domatesh
 • 2 gjethe dafine
 • 2 thelpinj hudher
 • kripe
 • majdanoz
 • koper
 • vaj ulliri
 • pak pana per kuzhine

Si fillim, i lajme te gjitha perimet dhe i presim ne copeza te vogla.

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne vaj ulliri per rreth 10 minuta qepet e grira derisa te behen transparente, shtojme karrotat dhe panxharin e kuq te cilet i kaverdisim edhe per 10 minuta te tjera duke i perziere vazhdimisht ne zjarr mesatar. Shtojme domatet, salcen e domateve dhe i leme akoma dhe per 5 minuta te kaverdisen.

Ne nje tenxhere, ziejme mishin e prere ne thela ne afersisht 3 liter uje me kripe dhe me 2 gjethet e dafines per rreth 40 minuta, ose e ziejme ne presion per 20 minuta ne menyre qe te kursejme kohe.

Ziejme ne nje ene tjeter patatet per rreth 5 minuta dhe lakren savoi per rreth 10 minuta.

Kur mishi te jete gati, shtojme te gjitha perimet e mesiperme dhe i ziejme akoma dhe per 10 minuta derisa te marrin shijen e njera tjetres. Ne fund, shtojme edhe thelpinjt e hudhres te prera ne copeza te vogla, kopren, majdanozin dhe e leme supen te pushoje ne zjarr te fikur per rreth 10 minuta.

Ne momentin e servirjes ne tavoline, e sperkasim me pak pana kuzhine ne siperfaqe.

Fileto viçi me piper jeshil

Fileto me piper jeshil eshte nje pjate e dyte shume e njohur dhe e perhapur edhe ne restorantet e vendit tone. E thjeshte dhe e shpejt per tu pregatitur, ne me pak se 1 ore mund te realizoni nje recete delikate, aromatike dhe teper te shijshme te servirur mbase ne nje darke mes miqsh.
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto vici (rreth 150gr secila)
 • 150ml pana kuzhine
 • 2 luge mustarde
 • 2 luge piper jeshil kokerr nen shellire (ose te thate)
 • 1 gote te vogel konjak
 • 50gr gjalp
 • pak miell
 • kripe

Lidhim si fillim nje spango kuzhine rreth filetove te vicit ne menyre qe te mos deformohen gjate gatimit (nese filetot jane te trasha). Shtypim me rrahes mishi nje luge piper jeshil kokerr te cilin e kemi shplare nga shellira dhe e ngjeshim me filetot e vicit ne menyre qe te marrin shijen e tyre pikante.

Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i kaverdisim filetot e lyera me miell per 3 minuta nga secila ane ne zjarr te forte derisa te marrin ngjyre, i rregullojme me kripe dhe i heqim duke i ruajtur ne nje ene me kapak (duhet te jene akoma te ngrohta).

Ne te njejtin tigan, shtojme nje gote te vogel konjak duke i vene flaken me ndihmen e nje shkrepse. Kur flaka te shuhet plotesisht shtojme panen, mustarden, nje luge tjeter piper jeshil kokerr, pak kripe dhe e leme salcen me pana te trashet ne zjarr mesatar.

Supë Gulash (Gulyás)

Ne kuzhinen Hungareze, Gulash eshte nje lloj supe e cila permban shume mish, ka leng te trashe dhe mund te haet me luge. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, i vetmi problem eshte se nevojitet piper i kuq i embel pluhur shume cilesor. Gjithsesi jane perberesit kryesor ato qe i japin nje shije mjaft te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 3 qepe
 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 liter leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate vici)
 • 1 gote vere te kuqe
 • 1 luge te vogel spec te kuq te embel
 • 1 luge te vogel qimnon (lloj erze, quhet ndryshe edhe Cumin)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge miell
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Kaverdisim ne nje tenxhere me vaj ulliri mishin te cilin e kemi prere ne kubik, qepen e grire holle dhe hudhren. E sperkasim me pak miell duke e perziere dhe e shuajme me veren e kuqe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te fort. I shtojme mishit lengun e mishit (apo lengun e pregatitur me koncentrate vici), e rregullojme me kripe, piper, specin e kuq te embel dhe qimnon dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta.

Lajme dhe qerojme patatet dhe karrotat, i presim ne copa te medha dhe ia shtojme supes. Shtojme gjithashtu edhe specat e prere ne shirita gjatesor dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera. Ne fund e perziejme te gjithen dhe e sherbejme te ngrohte.
Vera e keshilluar: Grave Merlot DOC, e sherbyer ne 16°C.