0 0
Speca me gjizë

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg speca
500 gr gjizë
4-5 thelpinjë hudhër
për skuqje vaj luledielli
majdanoz i freskët
kripë

Nutritional information

16 gr
Proteina
31 gr
Yndyrna
17 gr
Karbohidrate
399
Kalori për racion

Speca me gjizë

shije shqiptare

Features:
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Cuisine:
  • 30 min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Një recetë shumë e thjeshtë, por në të njëjtën kohë tepër e shijshme për ne shqiptarët të cilët jemi rritur me këtë gatim. Unë kam skuqur specat më vete dhe gjizën me hudhra më vete. Sigurisht mund edhe ti bashkoni, varet nga preferencat e familjes suaj. Por në këtë mënyrë secili merr sa speca të dojë dhe sa gjizë të dojë.

(Visited 515 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Lajmë mirë specat, dhe pa i hequr farat dhe bishtin (të plota siç janë) i skuqim në vaj luledielli në zjarr mesatar nga të dyja anët. I lëmë mënjanë dhe i kriposim.

2
Done

Ulim zjarrin, dhe në të njëjtin tigan në yndyrën që ka mbetur kavërdisim hudhrat e grira shumë hollë për 1 minutë. Shtojmë gjizën, pak kripë dhe e përziejmë. Nëse gjiza është shumë e thatë, e hollojmë me pak qumësht. Shtojmë në fund edhe majdanozin e grirë hollë, apo çdo lloj erëze tjetër që preferoni.

3
Done

E shërbejmë duke vendosur në fillim në pjatë gjizën me hudhra dhe specat e skuqur sipër.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Smoothie me spinaq
next
Fritatë me oriz dhe bizele
previous
Smoothie me spinaq
next
Fritatë me oriz dhe bizele

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here