0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url
Domate qershizë të mbushura

Domate qershizë të mbushura

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Domatet e vogla, ose ndryshe domatet qershize, perveçse mund te shijohen ne sallate apo te gatuhen me makarona, mish e peshk, mund edhe te mbushen me salca te ndryshme e te piqen ne furre. Nuk ka nevoje te merreni shume me zbukurimin e tyre, sepse efekti viziv eshte gjithesesi fantastik! Me poshte po ju japim dy kombinime teper te shijshme: me salce pesto dhe krem ulliri.

Per 10 domate qershize

…me salce pesto

  • 4 luge gjelle gjize pa kripe (rikota)
  • 1 luge gjelle salce pesto xhenovez
  • 1 luge gjelle stika pishe
  • pak borzilok te fresket te grire holle

…me krem ulliri

  • 10 ullinj pa berthame (nese jane ullinj te zinj grek akoma me mire)
  • 4 luge gjelle salce kosi
  • kripe

Lajme domatet, i presim kapelen dhe e pastrojme nga farat dhe tuli me ndihmen e nje luge te vogel. I vendosim permbys ne nje pjate te shtruar me letra kuzhine qe te humbasin lengun e tyre per rreth 30 minuta.

Me pesto:
Perziejme te gjithe perberesit e mesiperm dhe mbushim me kete mase domatet. I pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15 minuta.

Me krem ulliri: Grijme ne mikser ullinjte dhe i perziejme me salcen e kosit dhe pak kripe. Mbushim me kete mase domatet dhe i sherbejme.

Qofte me mish pule
previous
Qofte me mish pule
Salcë kosi me arra
next
Salcë kosi me arra
Qofte me mish pule
previous
Qofte me mish pule
Salcë kosi me arra
next
Salcë kosi me arra

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here