Arkiva Etiketash: Receta me lajthi

Akullore me lajthi

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Akullore me lajthiAsnjehere nuk arrin ta provosh shijen e vertete te akullores artizanale, derisa e pergatit vete ne shtepi. Makina e akullores, ka qene nje nga dhuratat me te bukura qe me kane bere, te cilen e kam shfrytezuar ne maksimum 4 muaj te vitit, ose edhe me shume. Dhe akullorja me lajthi eshte nje nga te preferuarat tona. Nje shije klasike, e cila shkon mrekullisht me nje krem çokollate dhe kafe.

Perberesit

 • 300ml pana per embelsira
 • 300ml qumesht me yndyre te plote
 • 3 te verdha vezesh
 • 100gr sheqer kane (sheqer kaf)
 • 100gr lajthi te pjekura + te tjera per zbukurim

Akullore me lajthi1
Grijme lajthite e pjekura ne mikser elektrik derisa te behen si miell dhe i leme menjane.

Ne nje tenxhere ngrohim qumeshtin, panen dhe sheqerin duke i perziejme mire derisa ky i fundit te shkrije plotesisht. Masa duhet vetem te nxehet, jo te vloje!

Rrahim me ndihmen e nje mikseri dore te verdhat e vezeve derisa te behen si krem. Shtojme pak nga masa me qumesht dhe pana gjithmone duke i perziere me mikser; ne kete menyre do evitojme qe veza te pritet. Kremin me veze e hedhim ne tenxhere ku kemi pjesen tjeter te qumeshtit me pana, e vendosim ne zjarr mesatar dhe e gatuajme per rreth 10 minuta duke e perziere gjate gjithe kohes. Kjo sherben qe kremi te trashet dhe te eleminohet aroma e vezes. Ne fund, shtojme edhe miellin e lajthive, e perziejme mire dhe e leme menjane te ftohet ne temperature ambjenti mbuluar me qese kuzhine.

E hedhim kremin ne makinen e akullores te cilen e kemi lene 12 ore ne akull (-18°C) apo edhe me shume. Per kete shikoni instruksionet e makines suaj te akullores duke qene se ndryshon nga modeli ne model. E perziejme per rreth 30 minuta, apo derisa akullorja te filloje te rrise vellimin dhe paleta qe rrotullohet brenda saj te kete veshtiresi ne rrotullim; ky eshte momenti kur akullorja eshte gati. E konsumojme menjehere ose e ruajme ne akull dhe e konsumojme brenda 1 muaji.

Krem Nutela e bërë në shtëpi

 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Nutela e bere ne shtepi

Nese edhe ju (ashtu si une) nuk e çoni me shume se nje jave kavanozin e Nuteles, atehere jeni duke lexuar receten e duhur! Kombinimi i lajthive te pjekura me çokollaten e zeze te nje cilesie te mire, do tju japin nje variant jo vetem me te shendetshem te Nuteles, por edhe me te shijshem! Prandaj mos u ndjeni ne faj qe sa here te hapni frigoriferin te hani nga nje luge, te pakten e dini qe po konsumoni diçka te pregatitur nga duart tuaja!

Perberesit per nje kavanoz

 • 250gr lajthi natyrale te qeruara
 • 100gr çokollate te zeze te nje cilesi shume te mire (ose çokollate me qumesht per femijet), te grire
 • 2 luge kakao pluhur pa sheqer te nje cilesie shume te mire
 • 2 luge sheqer kaf (kane)
 • 1 luge mjalt shumelulesh
 • 1 luge gjalp te nje cilesi shume te mire, ne temperature ambjenti
 • 1 luge te vogel vanilje
 • nje maje luge kripe

Parangrohim furren ne 150C.

I vendosim lajthite ne nje tave te shtruar me leter furre pa i mbivendosur me njera tjetren dhe i pjekim per rreth 20 minuta duke i perziere here pas here ne menyre qe te mos digjen. I heqim nga furra dhe i veme ne nje pecete te paster, i ferkojme mire me peceten per ti hequr lekuren e jashtme, por edhe nese ngel ndonje mos u shqetesoni: kjo nuk do te ndikoje ne shijen e Nuteles.

I hedhim lajthite e qeruara dhe te pjekura ne enen e mikserit elektrik dhe i grijme derisa te na formohet gjalpi i lajthive, mund te nevojiten deri ne 5 minuta. Shtojme gjalpin, sheqerin, vaniljen, kakaon pluhur dhe pak kripe. Vazhdojme perzierjen edhe per 2 minuta te tjera derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Shkrijme çokollaten e grire ne mikrovale dhe ja shtojme perberjes me siper bashke me mjaltin. Vazhdojme perzierjen edhe per 5 minuta te tjera derisa kremi te jete plotesisht i bute dhe pa asnje kokerriz te voegl lajthie apo çokollate.

Nutela e bere ne shtepi mund te jete pak e holle, por kini parasysh qe do te trashet nderkohe qe ftohet.

E ruajme ne frigorifer ne nje kavanoz hermetik per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://cake0rdeath.blogspot.com

Tortë me lajthi dhe krem pana

Torte me lajthi dhe krem panaProvoni t’ja servirni miqeve tuaj kete torte si pjate te fundit pas nje menù-je me baze mishi.
Perberesit

 • 300gr lajthi te qeruara
 • 500ml pana per embelsira
 • 120gr sheqer
 • 4 veze
 • 1 luge sheqer pluhur
 • pak gjalp
 • pak miell
 • nje maje luge kripe

Ne nje tigan qe nuk ngjit, pjekim ne zjarr mesatar lajthite e qeruara  per rreth 2 minuta duke i perziere shpesh. I leme te ftohen plotesisht dhe kalojme 250gr prej tyre ne mikser duke i reduktuar ne miell lajthish. 50gr e mbetur i presim me thike ne copeza te vogla.

Ne nje ene, rrahim shume mire te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme miellin e lajthive dhe i perziejme me kujdes.

Ne nje tjeter ene, rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje perberje e qendrueshme qe nuk bie nga tasi. I bashkojme keto dy masa (te bardhat e vezeve me te verdhat dhe miellin e lajthive) me kujdes nga poshte lart me ndihmen e nje spatule, ne menyre qe te mos bjere vellimi.

E hedhim brumin e tortes ne nje tave te rrumbullaket me diameter rreth 20cm te cilen e kemi lyer paraprakisht me pak gjalp dhe miell, dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta.
E nxjerrim torten nga furra, e leme te pushoje per rreth 15 minuta dhe e kthejme ne tavolinen e punes ku e leme te ftohet plotesisht.

Disa çaste perpara se ta servirim, e ndajme ne dy pjese te barabarta, e mbushim me krem pana te rrahur ne te cilin kemi perziere lajthite e mbetura, vendosim shtresen tjeter te tortes dhe siperfaqen e zbukurojme me pana dhe pak sheqer pluhur.

Puthje çokollate

Puthjet e çokollates, jane çokollata shume te vogla te perbera nga kremi i çokollates me lajthi, bashkuar me lajthi te pjekura te ndara ne copeza dhe zhytur me pas ne çokollate te zeze te shkrire. Shijojini!

Perberesit per 50-60 çokollata te vogla (varet nga madhesia qe i pregatisni)

 • 500gr krem çokollate me lajthi (te tipit Nutella)
 • 500gr lajthi te pjekura pa lekure
 • 100gr kakao pluhur
 • 100gr çokollate te zeze

Per te pregatitur puthjet e çokollates, si fillim, presim ne copeza te vogla lajthite me ndihmen e nje thike. I hedhim ne nje tas te thelle, shtojme kakaon pluhur dhe kremin e çokollates me lajthi duke i perziere derisa te formohet nje perberje homogjene.

Lagim duart me pak uje dhe formojme shume sfera te vogla te cilat i vendosim njera pas tjetres ne nje tabaka te madhe, ose ne nje tave drejtkendore te cilat i transferojme me pas ne frigorifer per 1-2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, shkrijme çokollaten e zeze ne banjomari ose ne mikrovale dhe i zhysim çokollatat nje nga nje me ndihmen e nje kruajtse dhembesh ose dy lugeve te vogla. I vendosim neper forma letre te vogla dhe i leme per rreth 2 ore te ngurtesohen.