Arkiva Etiketash: Receta me luleshtrydhe

Krem brulè me vanilje dhe salcë luleshtrydhe

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
1111111

Kremi brulè eshte vleresuar gjithmone si nje recete e thjeshte, por e rafinuar. Ne momentin qe e shoqerojme me salcen e luleshtrydheve, shnderrohet ne nje delikatese tipike verore!

Perberesit

…per kremin brulè

 • 7 te verdha vezesh
 • 250ml qumesht me yndyre te plote
  750ml krem pana per embelsira
 • 100gr sheqer te bardhe
 • 1 pako te vogel vanilje
 • 50gr sheqer kane (ngjyre kafe)

…per salcen me luleshtrydhe

 • 250gr luleshtrydhe te fresketa
 • 1 luge te vogel niseshte
Pregatisim kremin brulè duke rrahur ne nje ene te verdhat e vezeve me sheqerin dhe vaniljen derisa te perftojme nje mase te fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme qumeshtin, kremin pana dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa sekonda.
E hedhim kremin e perftuar neper forma qeramike te cilat i vendosim ne nje tave te thelle. Kremin do ta gatuajme ne banjomari, prandaj veprojme ne kete menyre: e mbushim taven me uje derisa uji te arrije gjysmen e lartesise se formes dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 250°C per rreth 1 ore. Ne raste se shohim se uji po vlon, shtojme 3-4 kuba akull.
E nxjerrim taven nga furra dhe e leme kremin te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti brenda ne uje. Me pas, i fusim format ne frigorifer per te pakten 2 ore.
Reduktojme ne purè luleshtrydhet me ndihmen e nje mikseri elektrik, e sitim purène ne menyre qe te eleminojme farat dhe lengun e perftuar e vendosim ne zjarr me 1 luge te vogel niseshte derisa ti japim trashesine e deshiruar.
Ne momentin e servirjes, e sperkasim kremin brulè me sheqerin kaf te cilin e karamelizojme me paisjen perkatese ose i vendosim format per pak minuta ne pjesen e siperme te furres shume te nxehte.
E sherbejme te shoqeruar me salcen e luleshtrydheve.

Limonatë me luleshtrydhe

Limonate me luleshtrydheeLimonata me luleshtrydhe eshte nje menyre shume e mire dhe e shendetshme per te shuar etjen ne ditet e nxehta te veres! Per nje variant pak ndryshe, mund te zevendesojme sheqerin me mjalte apo edhe limonat me limona jeshile (lime).

Perberesit per 1.25l limonate me luleshtrydhe

 • 500ml uje natyral
 • 500ml uje te gazuar
 • 250ml leng limoni (afersisht lengun e 3 limonave)
 • 200gr sheqer te bardhe
 • lekuren e grire te 1 limoni
 • 12 luleshtrydhe te medha
 • kuba akulli
 • gjethe mente per zbukurim
 • luleshtrydhe ne feta per zbukurim

Vendosim ne nje tenxhere ne zjarr mesatar ujin natyral me sheqerin duke e perziere here pas here derisa sheqeri te jete shkrire plotesisht. Shtojme lekuren e limonit, lengun e tij, i perziejme shume mire dhe i heqim nga zjarri duke i lene te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti.

Reduktojme ne purè me ndihmen e nje mikseri elektrik luleshtrydhet e lara te cilat ja shtojme shurupit me uje, leng limoni dhe sheqer. E kalojme limonaten nepermjet nje kullese dhe e hedhim ne nje broke uji. Shtojme edhe ujin e gazuar dhe 2-3 luleshtrydhe ne feta duke i perziere te gjitha shume mire.

E sherbejme ne nje gote te mbushur me akull dhe te zbukuruar me ndonje gjethe mente.

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Kupa me luleshtrydhe dhe kek te shkrifetKupat me luleshtrydhe dhe kek te shkrifet, jane nje embelsire shume e shijshme dhe e lehte tipike te kuzhines Amerikane. Le te shfrytezojme edhe per pak kohe kete periudhe kur luleshtrydhet jane te kuqe dhe plot leng!

Perberesit

…per kekun e shkrifet

 • 120gr miell 00
 • 20 gr sheqer
 • 60gr gjalp te ftohte
 • 100ml qumesht ne temperature ambjenti
 • 1/2 luge gjelle pluhur pjekes
 • nje maje luge te vogel kripe

…per luleshtrydhet e marinuara

…per kremin

Bashkojme ne nje tas luleshtrydhet e prera ne feta me sheqerin, e mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer deri ne momentin e servirjes; ne kete menyre luleshtrydhet do te marinohen ne menyre natyrale.

Ne nje tjeter tas, bashkojme miellin e situr, sheqerin, pluhurin pjekes dhe pak kripe duke i perziere mire. Shtojme gjalpin e prere ne kubik te vegjel dhe me ndihmen e nje mikseri elektrik i bashkojme perberesit derisa te formohet nje brum i trashe (nuk eshte problem nese ne brum ngel ndonje cope e vogel gjalpi). Shtojme pak nga pak qumeshtin dhe vazhdojme rrahjen me pirun derisa brumi te zbutet.

E transferojme brumin ne tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme lehtesisht me dore per 3-4 here derisa te behet i njetrajtshem. Me ndihmen e nje okllaie, hapim nje pete me trashesi rreth 1/2cm dhe me ane te formave rrethore per biskota (ose mund te perdorim nje gote te vogel) formojme rreth 16 rrathe. I vendosim biskotat ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 8-10 minuta, apo derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Nderkohe rrahim panen per embelsira me ndihmen e mikserit elektrik derisa masa te mos bjere nga ena.

Kur keket e vegjel te jene pjekur, i leme per disa minuta ne temperature ambjenti dhe me pas fillojme me pregatitjen e kupave qe do te servirim; vendosim nje cope kek ne pjesen e poshteme te kupave, e lagim me nje luge luleshtrydhe dhe shurupin e tyre, nje luge krem pana dhe keshtu me rradhe duke e zbukuruar ne fund me pana dhe luleshtrydhe.

Ne rast se kupat nuk i servirim menjehere, i vendosim ne frigorifer

Kek me luleshtrydhe (La puffragola)

Kek me luleshtrydheCili nga ne nuk e mban mend filmin vizatimor i Puffi qe i shihnim ne vitet ’95 e me tej? Dhe kush prej nesh nuk eshte ulur qofte edhe nje here te vetme ta rishohe sebashku me femijet? Torta qe po ju paraqesim me poshte eshte pikerisht ajo qe gatuan Puffi kuzhinier, torta me luleshtrydhe, ose e quajtur ndryshe La puffragola. Receta eshte marre nga forumi i cookaround, por me disa modifikime te vogla.
<Perberesit per nje tave me diameter 26cm

 • 250gr miell
 • 120gr miell patatesh ose niseshte
 • 150gr sheqer
 • 160gr gjalp
 • 80ml qumesht
 • 3 veze
 • 400gr luleshtrydhe
 • 40gr bajame
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes

Punojme shume mire gjalpin me sheqerin derisa ky i fundit te shkrije plotesisht dhe te jete formuar nje perberje kremoze. Shtojme vezet nje nga nje duke patur kujdes te mos shtojme vezen e dyte, nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja. Shtojme me pas qumeshtin, miellin e situr dhe pluhurin pjekes.

E hedhim brumin e perftuar ne nje tave me diameter 26cm te lyer fillimisht me pak gjalp e miell dhe ne siperfaqe vendosim luleshtrydhet e ndara pergjysem duke i zhytur lehtesisht ne brume. E sperkasim siperfaqen me copat e bajames dhe e pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 190°C per rreth 40 minuta.

Sallatë me spinaq dhe luleshtrydhe

Sallate me spinaq dhe luleshtrydheeLuleshtrydhet jane nje nga frutat qe i pershtaten mrekullisht te gjitha gatimeve, si ato te kripura ashtu dhe te embla. Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte elementare, dhe mund ta servirim si ne formen e sallates, ashtu dhe ne ate te antipastes.

Perberesit

 • 400gr luleshtrydhe
 • 100gr spinaq me gjethe te vogla
 • 50gr rukola ose sallate jeshile
 • 200gr djath i bardhe dhie ose dele
 • 4 luge vaj ulliri
 • lengun e 1/2 limoni
 • stika pishe/arra/bajame/lajthi
 • kripe

Lajme dhe thajme shume mire spinaqin dhe rukolen (ose sallaten) dhe i vendosim ne nje tas te madh. Pastrojme luleshtrydhet, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy ose kater pjese (varet nga madhesia e tyre). Presim ne kubik ose therrmojme me dore edhe djathin e bardhe.

I hedhim te gjithe perberesit tek tasi me spinaqin, shtojme pak kripe, lengun e limonit, vajin e ullirit dhe i perziejme me delikatese. Ne fund i zbukurojme me frutat e thata ne siperfaqe.

Foto nga: http://spontaneoustomato.com

Krem me kos dhe luleshtrydhe

Krem me kos dhe luleshtrydheKremi me kos dhe luleshtrydhe, i servirur neper kupa te vogla dhe i zbukuruar me luleshtrydhe, eshte nje embelsire teper e shijshme me luge dhe qe pregatitet ne shume pak kohe. Mund ta ruani ne frigorifer, dhe ta konsumoni kur te deshironi.

Perberesit

 • 4 te verdha vezesh shume te fresketa
 • 250gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 750gr pana per embelsira e rrahur (pa sheqer)
 • 1 e bardhe veze e rrahur shume mire me pak kripe
 • 600gr luleshtrydhe
 • 5 luge sheqer
 • 1 gote te vogel xhin (nese kete embelsire ja servirni femijeve, mund ta eleminoni)
 • 1 pako e vogel vanilje
 • 2 biskota savoiardi

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik te verdhat e vezeve me 3 luge sheqer derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Ketij kremi i shtojme kosin me luleshtrydhe, panen e rrahur per embelsira dhe te bardhen e rrahur te vezes, duke i perziere me delikatese nga poshte lart ne menyre qe shijet te bashkohen sa me mire me njera tjetren dhe volumi i kremit te mos bjere. Shtojme se fundi edhe biskotat savoiardi te ndara ne copa dhe vaniljen duke i perziere edhe per pak çaste. E ndajme kremin neper tasa te vegjel te cilet i vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore.

Pastrojme shume mire luleshtrydhet duke i lare nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy pjese ose i presim ne feta. I vendosim ne nje pjate te madhe, i sperkasim me 2 luge sheqer te mbetur, i lagim me xhin dhe i leme te marinohen per minimumi 10 minuta.

Ne momentin e servirjes, e zbukurojme kremin me fetat e luleshtrydhes dhe e sperkasim me lengun qe ato kane leshuar.

Tiramisù me luleshtrydhe

Tiramisu me luleshtrydhe

Kjo embelsire me luleshtrydhe, rekomandohet te pregatitet pikerisht ne kete periudhe, kur ky frut eshte me i shijshem dhe me i lire. Eshte ideale per nje feste ditelindje dhe mund te konsumohet edhe nga femijet pasi nuk permban kafe, ashtu si Tiramisù-ja klasike.

Perberesit

 • 1 pako biskota savoiardi (400gr)
 • 500gr krem maskarpone
 • 5 veze mesatare
 • 1kg luleshtrydhe
 • 100gr sheqer + 3-4 luge per luleshtrydhet
 • 1 gote te vogel qumesht
 • copeza çokollate te bardhe
 • pak kripe

Lajme mire luleshtrydhet, i presim ne copa te vogla, i vendosim ne nje tas bashke me 3-4 luge sheqer dhe i leme te pushojne ne frigorifer per 3-4 ore duke i perziere here pas here.

Nderkohe pregatisim kremin e Tiramisù-se duke rrahur me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te verdhe te hapur. I shtojme ketij kremi maskarponen duke vazhduar rrahjen edhe per pak minuta me shpejtesi minimale derisa e gjithe masa te homogjenizohet. Ne nje ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe, dhe pasi te jete formuar nje perberje qe nuk bie nga ena i shtojme gjysmen e mbetur te sheqerit duke e perziere edhe per pak minuta. Kete mase ia shtojme kremit me te verdha vezesh dhe maskarpone duke e perziere me kujdes nga poshte lart.

Pasi ka kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, i kullojme luleshtrydhet dhe lengut te perftuar i shtojme qumeshtin e ftohte, nderkohe qe luleshtrydhet e mbetura i kalojme ne mikser duke formuar salcen e luleshtrydheve.

Vendosim me rradhe biskotat Savoiardi ne nje bazament te qendrueshem apo ne nje tave te madhe qelqi dhe fillojme ti lagim me lengun e luleshtrydheve derisa te jene komplet te buta, por jo te squllura. I mbulojme biskotat me nje shtrese kremi, shtojme salcen e luleshtrydheve dhe veprojme ne te njejten menyre edhe me shtresen e dyte duke patur kujdes qe; nqs ne shtresen e pare biskotat i kemi vendosur horizontalisht, tani i vendosim vertikalisht. E mbulojme embelsiren me kremin e mbetur duke e sperkatur siperfaqen me copeza çokollate te bardhe dhe duke e zbukuruar me ndonje luleshtrydhe te mbetur. E vendosim ne frigorifer per 3-4 ore perpara se ta servirim.

Luleshtrydhe në krem çokollate

Kjo eshte nje menyre shume e embel dhe delikate per te perfunduar nje darke romantike, prandaj kete recete ju a keshillojme ta pregatisni darken e Shen Valentinit.

Perberesit

 • 10 luleshtrydhe te medha
 • 200gr çokollate te zeze
 • 100ml pana per embelsira
 • 2 luge rum, konjak, amareto etj (fakultative)

Per pregatitjen e kesaj recete, ndajme çokollaten ne copeza te vogla dhe e shkrijme ne banjomari bashke me panen e lengshme (jo te rrahur!) derisa te formohet nje krem homogjen dhe te mos mbeten copeza çokollate. E heqim enen nga banjomaria dhe shtojme pijet alkoolike sipas deshires duke i perziere mire.

Lajme mire luleshtrydhet, i thajme me letra kuzhine dhe nje nga nje i zhysim ne kremin me çokollate. I vendosim ne nje leter furre ne menyre qe çokollata te ngurtesohet dhe i sherbejme te ftohta.

*Keshille: Ne vend te luleshtrydheve, mund te perdorim edhe fruta te tjera si banane, molle, dardha, pjeshke, kivi, mango, apo edhe biskota. Por, duke qene se banania, dardha dhe molla kane tendence te nxihen sapo qerohen, atehere i sperkasim me pak leng limoni perpara se ti zhysim ne çokollate.

Akullore e bërë në shtëpi me luleshtrydhe

Me afrimin e diteve te nxehta te veres, edhe deshira per akullore shtohet ndjeshem. Prandaj, pse te mos pregatisim nje akullore shtepie me perberes te thjeshte dhe te shijshem? Mund ta konsumoni ne cfaredo momenti: per mengjes, bashke me dritherat tuaja te preferuar, pas nje vakti te plote apo t’ia shtoni frutave te fresketa.

Perberesit

 • 300gr luleshtrydhe + per dekorim
 • 300ml qumesht i plote (me perqindje te larte yndyre)
 • 200ml pana per embelsira
 • 100gr sheqer
 • lengun e 1/2 limoni

Parapregatitje: Perpara se te fillojme pregatitjen e recetes, vendosim panen per embelsira ne frigorifer per te pakten 2 ore. Vendosim gjithashtu edhe nje tave qelqi ne akull e cila do te na nevojitet ne nje faze te mevonshme.

Lajme mire luleshtrydhet, i thajme dhe i grijme ne mikser elektrik bashke me lengun e limonit. Shtojme pak nga pak qumeshtin dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda derisa e gjithe masa te reduktohet ne purè.

Ne nje ene te thelle rrahim panen e ftohte bashke me sheqerin, nese pana eshte e pasheqerosur, ose rrahim thjesht panen duke eleminuar sheqerin, nese ajo eshte e sheqerosur. I shtojme edhe purène e luleshtrydheve duke e perziere me kujdes me levizje rrethore te ngadalta ne menyre qe pana te mos bjere.

E hedhim perberjen ne taven qe kemi vendosur ne akull dhe e leme te ngrije per rreth 30-40 minuta. Pas kesaj kohe e nxjerrim nga akulli dhe e perziejme me ndihmen e nje luge ose teli vezesh ne menyre qe te coptojme kristalet e akullit qe formohen. E perserisim kete procedure 5-6 here (dmth per rreth 3 ore rresht) dhe pas kesaj kohe akullorja jone me luleshtrydhe eshte gati. E vendosim ne nje tas me kapak ne te cilin do ta ruajme ne akull dhe e konsumojme shoqeruar me ndonje luleshtrydhe te fresket apo pana te rrahur ne siperfaqe.