Arkiva Etiketash: Receta me panxhar të kuq

Supë krem me panxhar të kuq

Supe krem me panxhar te kuqNje supe krem e shendetshme, e shijshme, e bukur ne pamje dhe shume e thjeshte ne realizim. Kjo eshte receta qe ju propozojme sot duke perdorur si perberes kryesor panxharin e kuq.

Perberesit

  • 6 panxhar te kuq mesatar (500-600gr)
  • 1 qepe mesatare
  • 1 dege selino
  • 2 thelpinje hudher
  • 500ml leng mish viçi (ose leng i pregatitur nga koncentrate viçi apo perimesh)
  • 3 luge vaj ulliri
  • kripe
  • piper te zi te sapobluar
  • per zbukurim: krem pana apo copeza djathi te bardhe (djathi i dhise do te ishte me i pershtatshmi)

Kaverdisim ne zjarr mesatar ne vaj ulliri qepen, selinone dhe thelpinjte e hudhrave te grira holle per rreth 5 minuta derisa te zbuten.

Lajme shume mire panxharin, e qerojme, e presim ne kubik te vegjel dhe ja shtojme perberjes me siper duke i perziere mire. Shtojme lengun e mishit, e rregullojme masen me kripe dhe piper dhe e ziejme supen me kapak te mbyllur per 30-40 minuta, apo derisa panxhari te jete gatuar plotesisht.

E heqim nga zjarri dhe e kalojme te gjithe masen me mikser derisa ta reduktojme ne nje krem te bute dhe pa copeza perimesh. E shperndajme neper tasa dhe e zbukurojme me pak krem pana apo copeza djathi te bardhe.

*Keshille: Per te arritur maksimumin e shijes me kete supe, provoni ta pregatisni me panxhar te pjekur paraprakisht ne kete menyre:
Lajme panxharet, i heqim kercellin, i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, i sperkasim me pak vaj ulliri, pak kripe dhe pak trumez te thate ose te fresket. I pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 45 minuta derisa te zbuten. I leme te ftohen per pak minuta ne temperature ambjenti, i heqim lekuren dhe i perdorim per supen me siper.

Foto nga: http://www.sainsburysmagazine.co.uk/

Sallatë me panxhar të marinuar

Sallate me panxhar sheqeri te marinuarReceta e meposhtme eshte elementare, dhe mund te pregatitet edhe disa dite perpara duke e ruajtur ne frigorifer.

Perberesit

  • 700gr panxhar te kuq
  • 7 luge uthull vere te kuqe
  • 7 luge vaj ulliri
  • pak kripe
  • 2 thelpi hudhra
  • 1/2 tufe majdanoz te grire holle
  • uje per zierjen e panxharit

Ziejme panxharin e kuq ne uje pa kripe per rreth 1 ore ne zjarr mesatar derisa te zbuten (bejme proven e pirunit). Ashtu te nxehte siç jane, i qerojme lekuren me ndihmen e nje thike te mprehte dhe i presim ne rrathe ose gjysmerrathe nese jane shume te medhenj. I vendosim ne nje tas dhe shtojme pak kripe, vajin e ullirit, uthullen, hudhren e prere ne feta dhe majdanozin e grire. I perziejme mire, i mbulojme me leter celofoni dhe i leme te ftohen ne temperature ambjenti. Me pas i vendosim ne frigorifer per tu marinuar per minimumi 24 ore.

I sherbejme ne temperature ambjenti.

*Keshille: Sallates me panxhar te kuq mund ti shtojme pak djath te bardhe, speca shumengjyresh te grire holle ose mund ta sherbejme mbi nje shtrat sallate rukola te fresket.

Supë Borsh ruse

Supa Borsh, eshte nje pjate tradicionale e kuzhines ruse (faktikisht e te gjitha vendeve ish-Sovjetike) e cila dallohet per ngjyren e kuqe qe merr fale panxharit te kuq, domates dhe salces se domateve. Pregatitja e saj eshte pak e zgjatur ne kohe, por ja vlen te gatuhet nese deshironi nje pjate te vecante apo po organizoni nje darke tradicionale te ketyre vendeve.

Perberesit

  • 500gr mish vici, pule apo derri
  • 2 patate mesatare
  • 1 panxhar i kuq mesatar
  • 2 karrota te vogla
  • 250gr laker savoi (laker jeshile me gjethe pak te rrudhosura)
  • 2 qepe mesatare
  • 3 domate mesatare
  • 2 luge salce domatesh
  • 2 gjethe dafine
  • 2 thelpinj hudher
  • kripe
  • majdanoz
  • koper
  • vaj ulliri
  • pak pana per kuzhine

Si fillim, i lajme te gjitha perimet dhe i presim ne copeza te vogla.

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne vaj ulliri per rreth 10 minuta qepet e grira derisa te behen transparente, shtojme karrotat dhe panxharin e kuq te cilet i kaverdisim edhe per 10 minuta te tjera duke i perziere vazhdimisht ne zjarr mesatar. Shtojme domatet, salcen e domateve dhe i leme akoma dhe per 5 minuta te kaverdisen.

Ne nje tenxhere, ziejme mishin e prere ne thela ne afersisht 3 liter uje me kripe dhe me 2 gjethet e dafines per rreth 40 minuta, ose e ziejme ne presion per 20 minuta ne menyre qe te kursejme kohe.

Ziejme ne nje ene tjeter patatet per rreth 5 minuta dhe lakren savoi per rreth 10 minuta.

Kur mishi te jete gati, shtojme te gjitha perimet e mesiperme dhe i ziejme akoma dhe per 10 minuta derisa te marrin shijen e njera tjetres. Ne fund, shtojme edhe thelpinjt e hudhres te prera ne copeza te vogla, kopren, majdanozin dhe e leme supen te pushoje ne zjarr te fikur per rreth 10 minuta.

Ne momentin e servirjes ne tavoline, e sperkasim me pak pana kuzhine ne siperfaqe.