Arkiva Etiketash: Ëmbëlsira me sherbet

Tullumba

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
rsz_tulumba

Tullumbat jane nje embelsire me sherbet te pregatitura nga Brumi shu dhe te skuqura ne vaj te nxehte derisa te behen krokante ne siperfaqe. Kjo embelsire eshte shume e perhapur ne Greqi, edhe pse origjina e saj e larget eshte Otomone. Edhe ne Shqiperi mund ti gjejme ne pothuajse cdo pasticeri dhe konsiderohen si nje nga embelsirat tradicionale.

Perberesit

 • 210gr miell
 • 400ml uje
 • 3 veze
 • 3 luge gjalp pa kripe
 • 1 luge te vogel sheqer
 • pak kripe 
 • vaj luledielli per skuqje

…per sherbetin

 • 2 gota sheqer
 • 2 gota uje
 • 1 luge leng limoni
 • 1 luge te vogel vanilje

Pregatisim sherbetin:

Vendosim ne nje tenxhere te vogel ujin me sheqerin dhe e vlojme per 7 minuta, derisa te trashet pak. Shtojme lengun e limonit, vaniljen pluhur dhe e leme menjane qe te ftohet plotesisht.

Pregatisim brumin:

Vendosim ne zjarr mesatar nje tenxhere me madhesi mesatare dhe hedhim ne te ujin, sheqerin, kripen dhe gjalpin e prere ne copa. E gatuajme perberjen duke e perziere shpesh derisa gjalpi te kete shkrire plotesisht dhe te arrije piken e vlimit. E heqim menjehere nga zjarri.

Shtojme te gjithe miellin dhe me ndihmen e nje luge druri e perziejme shume mire ne zjarr te ulet per 1 minute derisa te na formohet nje top i madh brumi i cili fillon te shkeputet pak nga pak nga anet e tenxheres. E heqim nga zjarri dhe e leme brumin te ftohet per rreth 5 minuta, apo aq sa te na e durojne duart.

Rrahim nje veze ne nje tas te vogel dhe e leme menjane. Rrahim 2 vezet e tjera dhe ja shtojme brumit pak nga pak duke e perziere mire pas çdo shtese. Brumi duhet te rezultoje i bute, pa kokerriza dhe i shnderritshem. Nese brumi eshte shume i forte, shtojme edhe pak nga veza tjeter, apo nese rezulton shume i bute, shtojme edhe pak miell. Brumi duhet te bjere nga luga, por gjithesesi te ruaj formen e tij.

Nxehim ne zjarr mesatar vajin e lulediellit per te skuqur tullumbat.

Per ti dhene forme tullumbave, kemi nevoje per nje xhep pasticerie ne forme ylli. E vendosim brumin brenda ne xhepin e pasticerise dhe formojme tollumba rreth 5cm te gjate te cilet i skuqim direkt ne vajin e nxehte. I leme te skuqen derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe. I heqim me ndihmen e nje luge me vrima dhe i zhysim ne shurup nga 2-3 duke i lene per 2-3 minuta derisa ta thithin shurupin. I heqim nga shurupi dhe i leme te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejme.

Foto nga: http://www.aydinlarg.com

Reklama

Bakllava me arrë kokosi

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje alternative shume e shijshme e Bakllavase tradicionale dhe e pershtatshme per te gjithe ata qe e adhurojne shijen e arres se kokosit.
Perberesit per nje tave me diameter 35-40cm
…per petet

 • 1kg miell 00
 • 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat)
 • 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan)
 • 250ml qumesht (ose 1 filxhan)
 • 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale
 • niseshte per sperkatje

…per mbushjen

 • 8 veze te plota
 • 500gr sheqer (mund te shtoni masen ne 800gr nese ju pelqen me shume e embel)
 • 600gr kos te trashe grek me shume yndyre
 • 500gr arre kokosi te grire
 • 200gr bajame, arra ose lajthi ne copeza te vogla (sipas deshires)
 • 2 luge te vogla sode buke
 • pak kripe

…per sherbetin

 • 3 filxhan uje
 • 3 filxhan sheqer
 • 1 filxhan mjalte
 • 4 luge leng limoni
 • 1 shkop kanelle
 • pak vanilje

Pregatisim fillimisht mbushjen duke rrahur ne nje tas te madh te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase kremoze me ngjyre te verdhe te hapur dhe te fryre. Shtojme kosin grek, soden e bukes, arren e kokosit, frutat e thata dhe i perziejme mire. Ne nje tjeter ene rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje mase kompakte e cila nuk bie nga ena. I shtojme mases me te verdha vezesh kremin e te bardhave duke e perziere me ndihmen e nje spatule me kujdes nga poshte lart ne menyre qe perberja te mos e humbi volumin e saj. E leme menjane dhe pregatisim petet e bakllavase ne te njejten menyre si per bakllavane tradicionale, pra:

Ne nje ene te madhe, rrahim vezet me ndihmen e nje teli kuzhine, shtojme qumeshtin, vajin dhe pak nga pak miellin derisa te perftojme nje brum te bute. E ndajme brumin ne 4 pjese te barabarta dhe secilen prej ketyre pjeseve ne 15 sfera te vogla, pra gjithesej duhet te perftojme 60 sfera te cilat me pas do te hapen ne pete. Nderkohe qe hapim petet, pjesen tjeter te brumit e mbulojme me nje pecete te lagur ne menyre qe te mos thahet.

Ne tavolinen e punes, hedhim pak niseshte dhe hapim nje sfere brumi me diameter 15-17cm (ne varesi te taves qe do te perdorni per te pjekur bakllavane), te cilen nuk harrojme ta sperkasim me niseshte edhe ne siperfaqe ne menyre qe te hapet sa me lehte dhe te mos cahet. Veprojme ne kete menyre derisa te kemi hapur 15 peta, me pas i vendosim njera siper tjetres dhe e hapim ne nje pete te vetme. E vendosim peten e pare te perbere nga 15 peta te holla ne taven e lyer me gjalp dhe i hedhim 1/4 e gjalpit te shkrire ne siperfaqe. Ne te njejten menyre veprojme edhe me petat e tjera, duke formuar edhe 3 peta te perbera nga 15 peta te holla.

Siper 15 petave qe vendosem ne tave dhe i sperkatem me gjalp, vendosim edhe 15 te tjera dhe me pas shtrojme mbushjen me arra kokosi. E sperkasim siperfaqen me 1/4 e gjalpit, shtrojme grupin e trete dhe te katert te petave dhe ne fund e sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur. E presim ne forme rombesh dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 130-140°C per 2-3.5 ore, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Nese veme re qe siperfaqa po merr shume ngjyre, e mbulojme me nje leter alumini dhe vazhdojme pjekjen.

E leme te ftohte plotesisht ne temperature ambjenti dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin, mjaltin, shkopin e kanelles, vaniljen dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri dhe mjalti te shkrihen plotesisht. Pas kesaj, eleminojme shkopin e kanelles dhe ia hedhim bakllavase tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin.

*Keshille: Petet e hapura vet mund ti zevendesojme edhe me petet e blera te gatshme ne supermarket… vetem se shija do te jete shume shume larg asaj origjinales

Kadaif me arra

700x469xKadaif.jpg.pagespeed.ic.KMlsZDbwJ9Kadaifi eshte nje embelsire klasike Shqiptare e pregatitur me brume ne fije, te cilit i hidhet shume gjalp, arra dhe regjet ne sherbet te trashe.

Perberesit

 • 1kg kadaif ne fije
 • 1/2kg arra te therrmuara dhe te pjekura
 • 1/2kg gjalp pa kripe
 • 2 luge te vogla kanelle

…per shurupin

 • 1l uje
 • 1.5kg sheqer
 • 2 luge gjelle leng limoni

PREGATITJA E MBUSHJES

Perziejme arrat me kanellen dhe i leme menjane.

Ne kete moment, kadaifin mund ta pregatisim ne dy menyre:

1. KADAIF ROLE’ Per te pregatitur kadaifin rolè, e ndajme kadaifin ne fije ne 24 pjese (ose me shume nese i deshironi copat me te vogla). Cdo pjese e hapi ne forme gjatesore, vendosim ne mes nje luge mbushje me arra dhe e rrotullojme ne forme rolèje duke i vendosur copat njera pas tjetres ne nje tave te lyer me gjalp. I sperkasim siper me gjalpin e mbetur perpara se ta fusim ne furre.

2. KADAIF I SHTRUAR E ndajme kadaifin ne dy pjese te barabarta. Shtrojme si fillim ne taven e lyer me gjalp gjysmen e kadaifit, hedhim te gjithe mbushjen me arra duke e shperndare ne menyre te njetrajtshme dhe shtrojme edhe kadaifin e mbetur. E sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur perpara se ta fusim ne furre.

PJEKJA

E pjekim ne furre te parangrohur ne 160°C per 50-60 minuta, apo derisa ne siperfaqe te kete marre ngjyre te arte. E leme te ftohet plotesisht perpara se ti hedhim shurupin.

SHURUPI

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri te shkrihet plotesisht. Pas kesaj, ia hedhim me luge kadaifit tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin. E leme nje nate ose 8-10 ore ne menyre qe te sigurohemi qe i gjithe shurupi eshte thithur nga kadaifi. Me pas e sherbejme te ndare ne copa.

Foto nga: http://zena.blic.rs

Shëndetlie me mjaltë

Shendetlia me mjalte, eshte nje recete tipike shqiptare e cila pregatitej kryesisht ne raste festash, sidomos per Vitin e Ri. Per shkak te thjeshtesise se perberesve me te cilen gatuhet, sot mund ta pregatisim ne cdo periudhe te vitit duke sjell ne tavoline shijen autentike te nje embelsire tradicionale.
Perberesit per nje tave

 • 500gr miell 00
 • 200gr sheqer
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 veze
 • 80gr arra te qeruara (dhe te pjekura sipas deshires)
 • 3 luge mjalte
 • nje maje luge sode

…per shurupin

 • 3 gota uje
 • 3 gota sheqer
 • pak vanilje

Ne nje tas te thelle, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet me sheqerin derisa perberja te fryhet dhe te zbardhet. Shtojme nje nga nje mjaltin, gjalpin, arrat e grira, mielli dhe soden e bukes. E punojme brumin pak momente me dore ne menyre qe perberesit te bashkohen me njeri tjetrin, por brumi nuk duhet ne asnje menyre te rezultoje elastik.

E hedhim ne nje tave te lyer me gjalp dhe te sperkatur me pak miell, e nivelojme me ndihmen e nje spatule dhe e vendosim ne furre te parangrohur ne 180°C per 35-40 minuta, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre kafe. E nxjerrim nga furra, e presim ne rombe dhe nderkohe qe shendetlia ftohet ne temperature ambjenti, pregatisim shurupin:
Vendosim per tu ziere (maksimumi 7 minuta) ujin me sheqerin dhe pak vanilje ne zjarr mesatar, dhe e leme shurupin te vaket (aq sa te na e duroje gishti). Kur shendetlia te jete ftohur, i hedhim shurupin e vaket derisa ta thithi plotesisht dhe e sperkasim siperfaqen me pak arra te grira

Bakllava

BakllavaBakllavaja eshte nje embelsire qe ne vendin tone serviret veçanerisht diten e Vitit te Ri. Tradicionalisht, pregatitja e brumit, dhe me pas e peteve nga gjyshet shqiptare behet disa dite perpara, dhe thuhet se çdo pjestar i familjes duhet te haje nje cope bakllava ne menyre qe viti qe vjen te jete me fat.

Perberesit per nje tave me diameter 35-40cm
…per petet

 • 1kg miell 00
 • 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat)
 • 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan)
 • 250ml qumesht (ose 1 filxhan)
 • 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale
 • niseshte per sperkatje

…per mbushjen

 • 1/2kg arra te qeruara dhe te pjekura (sipas deshires edhe bajame, lajthi etj)
 • 1 luge te vogel kanelle
 • 1 maje luge karafil

…per sherbetin

 • 3 filxhan uje
 • 3 filxhan sheqer
 • 1 filxhan mjalte
 • 4 luge leng limoni
 • 1 shkop kanelle
 • pak vanilje

Parangrohim furren ne 140°C.

Pregatisim si fillim mbushjen duke bashkuar ne nje tas arrat e qeruara, te pjekura dhe te prera ne copeza te vogla me kanellen dhe karafilin. E leme ne nje ane dhe vazhdojme me hapjen e peteve.

Ne nje ene te madhe, rrahim vezet me ndihmen e nje teli kuzhine, shtojme qumeshtin, vajin dhe pak nga pak miellin derisa te perftojme nje brum te bute. E ndajme brumin ne 4 pjese te barabarta dhe secilen prej ketyre pjeseve ne 15 sfera te vogla, pra gjithesej duhet te perftojme 60 sfera te cilat me pas do te hapen ne pete. Nderkohe qe hapim petet, pjesen tjeter te brumit e mbulojme me nje pecete te lagur ne menyre qe te mos thahet.

Ne tavolinen e punes, hedhim pak niseshte dhe hapim nje sfere brumi me diameter 15-17cm (ne varesi te taves qe do te perdorni per te pjekur bakllavane), te cilen nuk harrojme ta sperkasim me niseshte edhe ne siperfaqe ne menyre qe te hapet sa me lehte dhe te mos çahet. Veprojme ne kete menyre derisa te kemi hapur 15 peta, me pas i vendosim njera siper tjetres dhe e hapim ne nje pete te vetme. E vendosim peten e pare te perbere nga 15 peta te holla ne taven e lyer me gjalp dhe i hedhim 1/4 e gjalpit te shkrire ne siperfaqe. Ne te njejten menyre veprojme edhe me petat e tjera, duke formuar edhe 3 peta te perbera nga 15 peta te holla.

Siper 15 petave qe vendosem ne tave dhe i sperkatem me gjalp, vendosim edhe 15 te tjera dhe me pas shtrojme mbushjen me arra. E sperkasim siperfaqen me 1/4 e gjalpit, shtrojme grupin e trete dhe te katert te petave dhe ne fund e sperkasim siperfaqen me gjalpin e mbetur. E presim ne forme rombesh dhe e pjekim per 2-3.5 ore, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Nese veme re qe siperfaqa po merr shume ngjyre, e mbulojme me nje leter alumini dhe vazhdojme pjekjen.
E leme te ftohte plotesisht ne temperature ambjenti dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ujin, sheqerin, mjaltin, shkopin e kanelles, vaniljen dhe lengun e limonit. E ziejme egzaktesisht 7 minuta qe nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri dhe mjalti te shkrihen plotesisht. Pas kesaj, eleminojme shkopin e kanelles dhe ia hedhim bakllavase tashme te ftohte derisa ta thithi te gjithe sherbetin.

*Keshille: Petet e hapura vet mund ti zevendesojme edhe me petet e blera te gatshme ne supermarket… vetem se shija do te jete shume shume larg asaj origjinales!

Foto nga: http://kemalozcakarinyeri1.wordpress.

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Melomakaronat jane biskota tradicionale greke me arra dhe mjalte te cilat pregatiten vecanerisht me rastin e festes se Krishtlindjes. Nese deshironi te realizoni nje dreke apo darke me receta tradicionale te ketij vendi, sigurisht qe kjo embelsire nuk duhet te mungoje ne fund te vaktit tuaj!

Perberesit per rreth 25 biskota Per brumin

 • 300gr miell
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 75gr sheqer pluhur
 • 160ml vaj ulliri i cilesise me te mire
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • 1/2  luge te vogel karafil pluhur
 • 1/4 luge te vogel arre moskate
 • 1 luge gjelle konjak
 • lengun e 1 portokalli

Per sherbetin

 • 1/2 filxhani uje
 • 1/2 filxhani sheqer
 • 6 luge gjelle mjalt
 • me pak se 1/2 filxhani leng limoni (hiqni 1 luge gjelle)

Per zbukurim

 • 3 luge gjelle arra te prera ne copeza te vogla
 • 1 luge te vogel gjalp
 • 1 luge te vogel kanelle

Pregatitja e brumit: Ne nje ene te thelle rrahim me ndihmen e mikserit elektrik gjalpin, vajin e ullirit dhe sheqerin pluhur derisa te perftojme nje perberje me ngjyre te hapur. Shtojme lengun e portokallit, arren moskate, karafilin pluhur dhe konjakun duke vazhduar perzierjen edhe per disa sekonda. Shtojme se fundi edhe miellin dhe pluhurin pjekes duke e perziere te gjithe brumin me dore derisa masa e formuar te jete homogjene dhe e lidhur (shtojme edhe pak miell nese eshte e nevojshme). Marrim copa te vogla nga brumi te cilave i japim formen ovale ose te rrumbullaket dhe i vendosim njera pas tjetres ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180° C per 20-25 minuta apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. I leme te ftohen dhe pregatisim shurupin:

Vendosim ne nje tenxhere ose tigan te thelle ujin, sheqerin, mjaltin dhe lengun e limonit duke i perziere ne zjarr mesatar per rreth 10 minuta.

Pregatisim edhe masen me arra duke bashkuar ne nje ene te vogel arrat e grira holle, pak gjalp, kanellen dhe 2 luge gjelle nga shurupi i mesiperm.

Kur biskotat te jene ftohur, i zhysim nga dy ose tre ne sherbet me ndihmen e nje luge me vrima, i leme per 10-20 sekonda dhe i nxjerrim menjehere duke i sperkatur me perberjen me arra. I vendosim ne nje pjate derisa te ftohen plotesisht perpara se ti sherbejm

Sheqerpare

sheqerpare.jpg

Sot po iu propozojme keto embelsira te shijshme me origjine turke te cilat jane shume te vleresuara edhe ne vendin tone: Sheqerparet. Sigurisht qe jane shume te embla (si te gjitha embelsirat turke), sepse permbajne shurup dhe se fundi receta plotesohet me nje kokerr bajame qe i vendoset siper.

Perberesit per 15 sheqerpare

 • 300gr miell
 • 60gr sheqer
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 te verdha vezesh
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 20 kokrra bajame te plota (ose arra/lajthi)

Per sherbetin

 • 450gr sheqer
 • 600ml uje
 • lengun e 1/2 limoni

Pregatisim si fillim sherbetin (duke vendosur ne nje tenxhere sheqerin, ujin dhe lengun e limonit) te cilin e ziejme per rreth 15 minuta duke e lene ne nje ane.

Perziejme gjalpin me sheqerin dhe te verdhat e vezeve, shtojme ngadale miellin e situr bashke me soden e bukes dhe e punojme masen me duar derisa te formojme nje brume te bute qe e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e leme te pushoje per rreth çerek ore.

Pasi te kete kaluar kjo kohe, formojme me brumin 15 sfera te vogla te cilat i veme ne nje tave te shtruar me leter furre, i shtypim fare pak ne siperfaqe dhe vendosim ne qender te seciles prej tyre nga nje kokerr bajame te qeruar. I pjekim ne furre te parangrohur ne 190°C per 20-25 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Sapo te dalin nga furra, i hedhim siper shurupin e nxehte me ndihmen e nje luge derisa te zbuten plotesisht.

Keto embelsira turke serviren te ftohta dhe ruhen ne frigorifer ne nje ene te mbyllur me kapak.

Kompekaj

Kompekaj eshte e perbere nga pandispanje te ciles i eshte shtuar kakao dhe arra dhe nga peta byreku, te gjitha keto te pjekura ne nje tave.
Perberesit per 12 copa

 • 200gr miell
 • 4 peta byreku
 • 100gr sheqer
 • 3 luge gjalp
 • 150gr arra te grira
 • 4 veze
 • 1/2 luge kakao

Per sherbetin

 • 120ml uje
 • 120gr sheqer
 • pak vanilje

Fillimisht marrin nje tave (me mire nqs eshte katrore) dhe e lyejme me gjalp. Mbi te shtrojme dy peta byreku dhe me pas vazhdojme me pregatitjen e mbushjes: Rrahim te bardhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje mase e fryre dhe e qendrueshme, shtojme te verdhat, hedhim pak nga pak miellin, arrat e grira e te pjekura dhe kakaon. E perziejme me kujdes dhe e hedhim ne tave mbi petet e shtruara. Siper shtojme gjithashtu edhe dy pete te tjera byreku dhe anet e teperta i mbeshtjellim nga brenda. E sperkasim me gjap dhe e fusim ne furre te parangrohur ne 200 grade celcius per 20-25 minuta (shiheni me sy).

Pasi embelsira eshte pjekur, e ndajme ne 12 copa, e leme te ftohet dhe me pas e sherbetosim me shurupin e vaket.