Arkiva Etiketash: Receta me brokoli

Tortë e kripur me brokoli dhe salçiçe

Torte e kripur me brokoli dhe salciceJemi ne fundin e stines se brokolit, prandaj pse te mos e perdorim kete perim te pasur me vitamin C dhe antioksidant? Receta e meposhtme, eshte nje nderthurje midis tortes se kripur dhe pices, te ciles nuk i eshte shtuar djath mocarela per te mos e renduar me shume. Perberesit per nje tave 25cmx30cm

 • 500gr brume pice (receten e gjeni ketu)
 • 300gr lule brokoli
 • 100gr salçiçe te fresketa
 • 1 thelpi hudher
 • 1 luge te vogel paprika (spec te kuq te embel)
 • pak djath kaçkavall te grire
 • vaj ulliri
 • kripe

Ziejme ne uje me pak kripe per rreth 5 minuta lulet e brokolit, i kullojme dhe i leme menjane. Ne nje tigan, kaverdisim me nje luge vaj ulliri hudhren e prere ne feta te holla, shtojme salçiçet te cilave u kemi hequr lekuren dhe i kemi ndare ne copa te vogla dhe i kaverdisim derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet. Shtojme lulet e brokolit, i sperkasim me pak paprika dhe e ngreme zjarrin ne maksimum ne menyre qe te marrin shije dhe te avulloje uji i tepert, per rreth 2 minuta. Lyejme me vaj ulliri taven ne te cilen do te pregatisim torten e kripur dhe hapim mbi te brumin e pices. Hedhim siper perberjen me brokoli dhe salçiçe, e sperkasim me pak vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 20 minuta, 5 minutat e fundit e sperkasim edhe me djathin kaçkavall te grire. E presim ne copa dhe e sherbejme menjehere.

Makarona me brokoli dhe ullinj

Pjata e meposhtme i pershtatet shume mire nje dite kur nuk keni mjaft kohe dhe deshire per te gatuar, pasi eshte teper e thjeshte dhe pak impenjative.
Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (te tipit spageti, linguine etj)
 • 800gr brokoli
 • 100gr ullinj te zinj pa berthame
 • 2 fileto açuge
 • 1 thelpi hudher
 • 6-7 luge vaj ulliri
 • pak spec te kuq djegs
 • kripe
 • djath kaçkavall i grire (mundesisht dele) per shoqerim

Ziejme makaronat ne uje te kripur per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen.

Pastrojme brokolit duke i prere kercellin e trashe, e ndajme ne lule te vogla dhe i lajme shume mire. E ziejme ne uje te vluar me kripe per rreth 10 minuta derisa lulet te zbuten.

Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit dhe kaverdisim ne te thelbin e hudhres te shtypur, pak spec djegs, filetot e açuges te copetuara duke i lene te gatuhen per disa minuta. Me pas shtojme brokolit tashme te ziere dhe te kulluar, i perziejme mire dhe ne fund shtojme edhe ullinjte e plote. Shtojme ne te edhe makaronat e ziera dhe te kulluara, i perziejme shume mire dhe i servirim te ngrohta te shoqeruara me djath kaçkavall te grire (mundesisht dele).

Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje te fresketa (receta me poshte), ose me peta te thata te cilat duhen ziere fillimisht nga 3 apo 4 ne uje te valuar me kripe dhe me pas ti hapim ne nje pecete te paster duke patur kujdes te mos i mbivendosim me njera tjetren.
Perberesit

 • 250gr peta lazanje te fresketa
 • 1kg brokoli
 • 100gr proshute e pjekur (5-6 feta)
 • 70gr djath kaçkavall te grire
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 luge vaj ulliri
 • 10gr gjalp
 • kripe
 • piper
 • 1liter salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu

Pregatisim si fillim salcen beshamele duke ndjekur hap pas hapi receten qe do ta gjeni ketu.

Lajme mire brokolit, eleminojme kercellin e trashe dhe i ndajme ne lule te cilat i ziejme ne uje me pak kripe per rreth 5 minuta.

Ne nje tigan ku kemi hedhur vajin e ullirit, shtojme thelpinjte e hudhrave te qeruara dhe te shtypura dhe brokolit e kulluar duke i lene 2-3 minuta derisa te marrin shije dhe te avulloje uji i tepert. Heqim nga tigani thelpinjte e hudhrave (te cilat sherbyen vetem per ti dhene arome), sperkasim brokolit me pak piper dhe i leme menjane.

Lyejme me gjalp nje tave drejtkendore ku do te pregatisim lazanjen, e sperkasim fundin me 4-5 luge salce beshamele, vendosim nje shtrese peta lazanje, me pas nje shtrese brokoli, gjysmen e proshutes se pjekur te prere ne shirita te holle, e sperkasim perseri me beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar (normalisht duhet te dalin 2 shtresa). Hedhim mbi siperfaqe salcen beshamele te mbetur dhe e sperkasim me djathin kaçkavall te grire.

E pjekim lazanjen ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte.

E leme te ftohet per disa minuta ne temperature ambjenti perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Makarona me salce brokoli

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje menyre shume e shijshme dhe e kendeshme e “fshehjes” se perimeve, ne menyre qe femijet tuaj te mos e kuptojne qe ndodhen aty.

Perberesit

 • 320gr makarona te gjata ose te shkurtra (une preferoj versionin linguine, pasi salca “ngjitet” shume me mire)
 • 350gr lule brokoli
 • 100gr djath kaçkavall te grire dele
 • 6 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • 5-6 thelpinje arra
 • kripe

Ziejme fillimisht brokolit e lare dhe te pastruar ne uje te bollshem me kripe per rreth 10 minuta, apo derisa te jene zbutur plotesisht. I heqim nga uji dhe nuk e derdhim kete te fundit, por e perdorim per te zjere makaronat.

Ashtu te nxehta sic jane, i kalojme ne mikser duke shtuar pak nga pak vaj ulliri, djathin kaçkavall te grire, thelpinjte e arrave, hudhrave dhe pak kripe (kujdes, pasi djathi kaçkavall eshte vete i kripur) dhe e reduktojme ne nje krem te bute dhe homogjen brokoli.

Ne ujin qe zjene brokolit, ziejme makaronat per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Nderkohe tranferojme salcen e brokolit ne nje tigan te madh, ku shtojme edhe disa luge leng makaronash ne menyre qe te hollohet.

Kur makaronat jane zjere, i kullojme dhe i shtojme tek salca duke i perziere mire dhe duke i lene edhe per disa minuta te tjera derisa te marrin shije.

I sherbejme te ngrohta sperkatur me pak djath kaçkavall ne siperfaqe.

Makarona me brokoli dhe salçiçe të freskëta

Perdorimi se bashku i brokolit dhe salçiçeve (atyre te fresketa) eshte nje nga ato kombinime qe askush nuk mund ta refuzoj. Kjo pjate rekomandohet te gatuhet vecanerisht ne periudhen e ftohte te vitit, pasi eshte paksa kalorike, por me nje shije teper te veçante.
Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra
 • 400gr lule brokoli te fresketa ose te ngrira
 • 2 salçiçe te fresketa (rreth 80gr secila)
 • 1/2 gote vere te bardhe
 • 1 qepe e vogel
 • 2 thelpinj hudher
 • kripe
 • pak spec te kuq djegs
 • vaj ulliri

Ziejme si fillim ne uje me pak kripe lulet e brokolit per rreth 10 minuta.

Nderkohe ne nje tigan te gjere, kaverdisim ne pak vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle (ose te kaluara ne mikser), shtojme salçiçet te cilave i kemi eleminuar lekuren dhe i kemi ndare ne copa te vogla dhe i leme ne kete menyre per rreth 5 minuta ne zjarr te avashem duke i shtypur me dhembet e nje piruni. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe, ngreme zjarrin dhe e leme veren te avulloje plotesisht.

Shtojme edhe brokolit e kulluar nga uji i tepert, e rregullojme salcen me pak kripe dhe spec te kuq djegs (nese nuk ju pelqen mund edhe ta eleminoni), shtojme disa luge uje te nxehte dhe e leme te gjithe masen te gatuhet per rreth 15 minuta ne zjarr te ulet.

Gjate kohes qe gatuhet salca, vendosim makaronat per tu ziere per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Ne momentin qe te dy perberesit jane gati, hedhim makaronat tek salca me brokoli dhe salcice dhe i leme per 3-4 minuta ne zjarr te ulet duke i perziere shpesh. I servirim te ngrohta.

Sallatë me brokoli

Receta e sallates me brokoli eshte nje pjate e thjesht ne pregatitje dhe shume e shpejte, e cila mund te sherbehet gjithashtu edhe si garniture per pjatat e dyta te mishit.
Perberesit

 • 1kg brokoli me kercell
 • 10-15 kokrra ullinj pa berthame
 • 2 feta buke
 • lengun e 1 limoni
 • disa kaperi
 • djath parmixhano (ose djath tjeter kackavall te forte)
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • kripe
 • piper

Ziejme fillimisht brokolin e lare dhe te ndare ne lule te vogla per rreth 5 minuta ne uje me kripe nese lulet jane te vogla, apo per 10 minuta nese jane pak me te medha. Duhet te kemi parasysh qe nuk duhet te shperbehen, por vetem te zbuten pak.

Nderkohe, perziejme ne nje tas te madh (aty ku do te pregatisim sallaten) lengun e limonit me vaj ulliri, pak kripe, pak piper, shtojme brokolit akoma te ngrohte pasi i kemi kulluar nga uji i tepert dhe i perziejme mire. I leme te ftohen ne temperature ambjenti duke i perziere here pas here.

Pak çaste perpara se te servirim sallaten, presim buken ne kubik te vegjel, e skuqim ne pak gjalp dhe ia shtojme sallates. Shtojme se fundi edhe ullinjte e ndare ne dy apo kater pjese, kaperit dhe copezat e djathit parmixhano. E perziejme shume mire dhe e sherbejme.

Brokoli dhe patate në furrë

Kjo pjate mund te konsumohet si pjate e vecante, apo si garniture per recetat me baze mishi te kuq.
Perberesit per 4 persona

 • 300gr brokoli
 • 250gr patate
 • 50gr panceta
 • 60gr gjalp
 • 40gr djath emental (ose djath tjeter qe shkrin)

Lajme, pastrojme dhe ziejme brokolit te cilat i leme ne nje ane. Presim ne disqe te medhenje patatet dhe i ziejme derisa te rezultojne te buta.

Lyejme me gjalp nje tave qelqi dhe alternojme brokolit dhe patatet, i shtojme siper panceten e prere ne kubik te vegjel dhe i sperkasim me djathin emental. I vendosim ne furre te parangrohur ne 200grade celcius per rreth 20 minuta duke i sherbyer shume te nxehta.

Supë krem me brokoli

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe krem me brokoliKjo pjate me shume pak kalori (vetem 200 kalori!) eshte e lehte, kremoze dhe e shijshme. Mund te serviret fare mire ne nje darke pas festave duke synuar reduktimin e kalorive te teperta ne total… Provojeni dhe rezultati do te jete mbreselenes!

Perberesit

 • 400gr lule brokoli
 • 2 patate mesatare, te prera ne copa
 • 1 thelpi hudher te qeruar dhe te shtypur
 • mente e fresket
 • borzilok i fresket
 • 1 liter leng perimesh ose uje
 • 4 luge vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Si te pergatisim supen me brokoli

Supe krem me brokoli 1

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer hudhren, patatet dhe brokolit per disa minuta (1). Shtojme borzilokun dhe menten e fresket dhe i leme derisa te marrin shije (2). Shtojme uje te nxehte ose leng perimesh dhe e ziejme supen per rreth 20 minuta, apo derisa brokoli te zbutet (3).

Supe krem me brokoli 2

Kur perimet te jene zbutur plotesisht (4) e kalojme te gjithe masen ne nje perzieres me zhytje derisa te perftojme nje krem homogjen. Shtojme edhe pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe e perziejme mire (5). E rregulloje supen krem me kripe, piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme te zbukuruar me ndonje gjethe mente (6) .