Arkiva Etiketash: Receta me peshk salmon

Sallatë shumëngjyrëshe me mandarina

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Sallate shumengjyreshe me mandarina

Nje sallate me ngjyra dhe shije fantastike; provoni ta servirni naten e Viti te Ri apo te Krishtlindjes.

Perberesit

 • 6 mandarina
 • 3 avokado 
 • 120gr salmon i tymosur
 • rukola ose lakerishte (mund te perdorni edhe sallate jeshile)
 • piper te zi te sapobluar
 • lengun e 1 limoni
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

I qerojme mandarinat dhe i presim horizontalisht ne tre pjese.

Ndajme pergjysme avokadot, i heqim berthamen e brendshme, i qerojme dhe i presim ne feta.

Ne pjaten ku do te servirim sallaten, shtrojme fillimisht rukolen dhe vendosim ne menyre jo te rregullt mandarinat dhe avokadot. Ne mes te tyre vendosim salmonin e tymosur te prere ne shirita. E sperkasim te gjithe sallaten me leng limoni te saposhtrydhur, vaj ulliri ekstra te virgjer dhe piper te zi te sapobluar.

Foto dhe receta nga: http://inspiration.sainsburys-live-well-for-less.co.uk

Peshk salmon krokant në furrë me erëza

 • Racione: 4 person
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Salmon krokant ne furre me ereza

Salmoni ne furre eshte nje pjate e dyte peshku shume e thjeshte ne pregatitje dhe teper e lehte, e pjekur me minimumin e vajit. Shoqerojeni me patate te vogla te pjekura apo me nje sallate te fresket te stines.

Perberesit

 • 4 fileto salmoni (rreth 200gr secila)
 • 1 tufe majdanoz te fresket
 • 1 tufe koper te fresket
 • 1 dege rozmarine te fresket
 • pak trumez te fresket (ose te thare)
 • lekuren e grire te 1 limoni
 • galete
 • kripe
 • piper te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri

I lajme filetot e salmonit nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine dhe i vendosim ne nje pjate. Lyejme secilen fileto nga te dyja anet me nga nje luge vaj ulliri.

Ne nje pjate tjeter perziejme galeten me kripen, piperin, lekuren e limonit dhe te gjitha erezat e grira holle (majdanoz, koper, rozmarine, trumez). Kalojme ne te fetat e salmonit dhe i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta duke i kthyer nje here nga ana tjeter. E sherbejme menjehere zbukuruar me feta te holla limoni.

Foto nga: http://chefbritta.

Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël në salcë rozëNje pjate fantastike dhe shume e thjesht per tu pregatitur per te gjithe adhuruesit e salmonit!

Perberesit

 • 400gr makarona te shkurtra
 • 150gr salmon te tymosur
 • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
 • 1/2 qepe e vogel
 • 1 pako pana kuzhine (me salmon ose jo)
 • 3 luge salce domatesh
 • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 luge plot majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • vaj ulliri

Kaverdisim qepen e grire shume holle (ose te kaluar ne mikser) ne vaj ulliri ne zjarr mesatar per 2-3 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme karkalecat e qeruar, salmonin e prere ne copa dhe i perziejme mire edhe per disa caste. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme derisa alkooli i veres te kete avulluar plotesisht. Shtojme panen, salcen e domateve dhe e gatuajme te gjithe masen ne zjarr mesatar derisa te lidhet. Ne fund, shtojme edhe majdanozin e grire holle.

Nderkohe kemi zjere makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne pako.

I hedhim makaronat e kulluara tek salca e pregatitur (ose sipas deshires, salcen mbi makarona), i perziejme mire dhe i sherbejme te ndare ne pjata.

Foto nga: http://www.fromcalculustocupcakes.com/

Peshk salmon në zgarë me salcë mango dhe avokado

Receta qe po iu paraqesim sot, perben nje pjate shume te veçante, e cila kombinon shijen e peshkut salmon te pasur me omega 3, dhe vitaminat C, fibrat dhe antioksidantet te gjendura ne salcen e frutave. Kjo pjate e dyte i pershtatet sidomos personave qe duan te humbasin kilet e teperta, por ne te njejten kohe te ushqehen shendetshem. Perberesit

…per salmonin

 • 4 fileto peshku salmon
 • 50ml vaj misri
 • 2 luge salce soje
 • 1 luge te vogel salce pikante (Sriracha)
 • 1/2 luge xhenxhefil pluhur
 • 1 thelpi hudher te grire holle

…per salcen me mango dhe avokado

 • 1 mango e prere ne kubik te vegjel
 • 1 avokado e prere ne kubik te vegjel
 • 1 domate e prere ne kubik te vegjel
 • 1 qepe e njome e prere holle
 • 1 qepe e vogel e kuqe e prere holle
 • 2 luge vaj misri
 • lengun e 1 limoni
 • pak menderz
 • kripe
 • piper

Marinojme fillimisht salmonin per 2-4 ore duke hedhur te gjithe perberesit, pra filetot e peshkut, vajin e misrit, salcen e sojes, salcen pikante, xhenxhefilin dhe hudhren e grire holle ne nje tas te madh dhe e perziejme shpesh. Pasi te kete kaluar kjo kohe, heqim lengun e tepert nga filetot  dhe i pjekim ne zgare te lyer me pak vaj misri per rreth 5 minuta, apo derisa peshku te shkeputet lehte nga zgara. Pregatisim salcen me fruta duke vendosur te gjithe perberesit ne nje ene dhe duke i lene ne nje vend te fresket per rreth 1 ore. I shoqerojme filetot e salmonit me salcen e frutave dhe ne vend te bukes mund te perdorim sipas deshires pilaf ose kus kus.

Vezë të ziera të mbushura me peshk salmon

Vezë të ziera të mbushura me peshk salmon

Ashtu si mishi i qengjit, as vezet e ziera nuk duhet te mungojne ne tavolinen e drekes se Pashkeve. Sot po iu propozojme nje antipaste me baze salmoni e cila i pershtatet mrekullisht kesaj feste! Por, gjithashtu mund ta vendosni ne fillim te menu-se suaj me baze peshku; do te beni nje figure te shkelqyer!

Perberesit per 4 persona

 • 6 veze te ziera
 • 100gr peshk salmon te tymosur
 • 3 luge majoneze
 • 1 luge mustarde
 • lekuren e 1/2 limoni
 • pak vaj ulliri
 • pak spec te kuq te embel (paprika)

Ziejme vezet ne uje me kripe per rreth 7 minuta, i ftohim nen uje te ftohte, i qerojme, i ndajme ne dy pjese dhe vecojme te bardhat nga te verdhat te cilat i vendosim ne nje ene. I shtojme te verdhave salmonin e tymosur te prere ne copa te vogla, lekuren e limonit, majonezen, mustarden dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge dhe shtojme pak vaj ulliri nese masa rezulton e thate.Me kete salce me salmon mbushim zgavrat e te bardhave te vezeve, i vendosim ne nje pjate te ceket dhe i sperkasim me pak paprika ne momentin e servirjes. Mund ti zbukurojme gjithashtu edhe me copeza te vogla salmoni ne siperfaqe dhe me pak koper.

Shkumë salmoni

Kjo salce kaq e shijshme mund te sherbeje mjaft mire per te mbushur binjè te kripura te cilat ne kete periudhe festash perbejne nje alternative shume te mire antipaste. Gjithashtu mund te mbushni vol au vent apo thjesht ti lyeni ne feta buke te thekura ne furre.
Perberesit per 4 persona

 • 180gr salmon i konservuar (natyral)
 • 200gr gjize pa kripe (rikota)
 • 1/2 thelb hudher
 • 1 luge leng limoni
 • majdanoz
 • kripe
 • piper

I heqim lengun ose vajin qe permban salmonit nen konserve dhe e coptojme me dhembet e nje piruni. Shtojme gjizen pa kripe dhe e punojme te gjithe perberjen me pirun derisa te formojme nje krem pothuajse homogjen. Shtojme majdanozin dhe hudhren e prere shume holle, e rregullojme me kripe, piper dhe leng limoni dhe e leme te pushoje per disa minuta perpara se ta servirim.