Arkiva Etiketash: Receta me presh

Gjellë me presh

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Preshi eshte gatuar tradicionalisht nga gjyshet tona, mbase per koston e tij te ulet ku me pak shpenzime mund te ushqeje te gjithe familjen. Me poshte po ju sjell variantin me mish viçi, por per nje pjate vegjetariane, mund ta zevendesoni mishin me oriz.

Perberesit

 • 400gr mish viçi, te ndare ne copa
 • 1 kg presh, i prere ne rrota
 • 1 qepe, e prere imet
 • 1 karrote, ne kubik te vegjel
 • 2 gjethe dafine
 • 2 luge gjelle salce domatesh
 • spec te kuq jo djeges (paprika)
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri
 • kripe
 • leng limoni ose uthull per sperkatje

Ne nje tenxhere (akoma me mire ne tenxhere me presion e cila ju redukton kohen gjysme per gjysme) kaverdisim ne vaj ulliri qepen, karroten dhe mishin. Shtojme preshin dhe vazhdojme kaverdisjen ne zjarr te ulet derisa te jete zbutur. Shtojme rreth 1.5liter uje, gjethet e dafines, kripe dhe i ziejme ne tenxhere normale per rreth 1 ore ose ne tenxhere me presion per 30 minuta. Gjella me presh duhet te rezultoje me pak leng dhe yndyra te kete dal ne siperfaqe.
Ne fund e rregullojme me pak spec te kuq jo djeges dhe piper te zi te sapobluar.

E sherbejme te ngrohte sperkatur me pak leng limoni ose me 1 luge uthull.

Kosto per 4 persona: 500 lek te reja

Foto nga: http://www.foodandwine.com

Sallatë me ullinj, limona dhe presh të skuqur

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Sallata me ullinj, presh dhe limona nuk mungon ne asnje vakt ne dimer ne shtepine e mamase sime, e cila i pregatit çdo vit vet ullinjte! Mund te pregatitet me limona, portokalle, ose nje kombinim i te dyjave. Vetem nuk duhet te qendroj per shume kohe ne frigorifer duke qene se i humbet shija dhe preshi zbutet me teper se duhet.

Perberesit

 • 250gr ullinj
 • 1 presh, i prere ne shirita te holle
 • 1/2 limoni, i prere ne feta
 • rigon
 • vaj ulliri

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr mesatar preshin me pak vaj ulliri derisa te zbutet dhe te marre ngjyre.

Hedhim ne nje tas ullinjte, shtojme preshin, fetat e limonit, pak rigon dhe i perziejme te gjitha shume mire.

Sallate e ruajme ne nje tas me kapak ne frigorifer dhe e konsumojme per maksimumi 3 dite.

Kosto per 4 persona: 100 lek te reja

Foto nga: http://www.vidahealthforyou.com

Supë me lulelakër dhe presh

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe me lulelaker dhe presh

Mos e nenvleresoni lulelakren! Te kombinuar me preshin dhe pak pana (ose qumesht), perfitojme nje supe dimerore me shije fantastike dhe gati ne vetem 40 minuta.

Perberesit

 • 1 lulelaker e madhe e ndare ne lule
 • 2 presh te prere holle (vetem pjesa e bardhe)
 • 2 dege selino te prera holle
 • 2 thelpi hudhra te grira holle
 • 1.5l leng pule ose perimesh (ne pamundesi te lengut te fresket, mund ta pregatisim me koncentrata pule/perimesh: 1 kub koncentrate per 500ml uje)
 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 luge gjalp
 • 100ml krem pana per kuzhine (e zevendesojme me qumesht per nje variant me te lehte)
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • kubik te vegjel djath grana/kaçkavall (opsionale)

Vendosim nje tenxhere ne zjarr mesatar ne te cilen shkrijme gjalpin duke shtuar edhe nje luge vaj ulliri. Kaverdisim lehte preshin, selinone dhe hudhren per rreth 5 minuta. Shtojme lulelakren dhe vazhdojme gatimin edhe per 5 minuta te tjera. Shtojme lengun e pules/perimeve dhe e ziejme supen per 20 minuta, apo derisa perimet te jene zbutur plotesisht.

E heqim nga zjarri, e leme te ftohet pak ne temperature ambjenti dhe shtojme panen e kuzhine (ose qumeshtin). E kalojme supen ne mikser duke e reduktuar te gjithen ne pure. Sipas deshires mund te leme disa lule lulelaker te paprekura. I japim shije me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme.

Per nje shije me te veçante, I shtojme supes edhe disa kubik te vegjel djath Grana (ose djath kaçkavall).

Foto nga: http://www.savingdessert.com

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Tave me presh dhe beshamele
Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo e pashe receten, e shenova menjehere, dhe sapo e gatova per here te pare, nuk ju ndava me!

Perberesit

 • 6 fileto pule 
 • 4 presh, te prere trashe
 • 1/2 qepe, e grire imet
 • 1 gote leng mishi ose uje
 • 1/2l Salce beshamele, te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • djath kaçkavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

 

tave me presh dhe beshamele1

Ne nje tenxhere me presion kaverdisim qepen dhe preshin ne vaj ulliri. E rregullojme perberjen me kripe dhe shtojme ujin ose lengun e mishit. Mbyllim kapakun dhe e leme te gatuhet per 10 minuta nga momenti i fishkellimes se tenxheres me presion.

Nderkohe ne nje tigan skuqim filetot e pules per 3-4 minuta nga secila ane derisa te zbuten. I leme menjane dhe pregatisim Salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu.

tave me presh dhe beshamele5

Ne nje tave balte (ose qelqi) shtrojme filetot e pules,

tave me presh dhe beshamele6
i hedhim siper perberjen me presh dhe ne fund e mbulojme te gjithen me Salcen beshamele.
tave me presh dhe beshamele7
I hedhim siper djathin e grire, e mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 30-35 minuta. 10 minutat e fundit heqim letren qe tava te marre ngjyre edhe ne siperfaqe.
Kosto per 4 persona: 650 lek te reja

Supe krem me presh dhe patate

Supe krem me presh dhe patateNje supe kremoze, e shijshme dhe e ngrohte, e cila sjell gjithe delikatesen e kuzhines franceze.
Perberesit

 • 3 presh (pjesen e bardhe te tyre)
 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 2 patate mesatare
 • 750ml leng i pregatitur nga koncentrate pule
 • 200ml pana kuzhine
 • 50gr gjalp
 • 1 thelpi hudher
 • 2 luge hudher gjarprit te grire
 • kripe
 • piper i bardhe

Shkrijme gjalpin ne nje tenxhere dhe shtojme qepen, preshin, selinon dhe hudhren, te gjitha keto te grira shume holle. Vendosim kapakun dhe i kaverdisim ne zjarr te ulet per rreth 15 minuta duke i perziere here pas here derisa perimet te zbuten, por jo te marrin ngjyre (shtojme pak uje nese eshte e nevojshme). Shtojme patatet e prera ne kubik te vegjel, lengun e koncentrates dhe i ziejme te gjitha bashke per rreth 20 minuta ne zjarr te ulet.

E kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te perftojme nje purè te cilen e hedhim serisht ne tenxhere.

Ndezim serisht zjarrin ne menyre qe e gjithe masa te ngrohet, por te mos shkoj ne vlim, shtojme panen e kuzhines dhe e rregullojme supen me kripe e piper te bardhe. E sherbejme te nxehte ose te ngrohte, sperkatur me pak hudher gjarpri te grire.

Rizoto me presh

Rizoto me preshReceta e meposhtme eshte teper e thjeshte ne pregatitje dhe pa shume shpenzime, sidomos ne kete periudhe kur cmimi i preshit eshte vertete i ulet. Per me teper ka nje shije teper delikate dhe mund te shijohet si e ngrohte, ashtu dhe ne temperature ambjenti. Faleminderit Florida Martini per idene!
Perberesit

 • 350gr oriz per rizoto (i tipit Carnaroli ose Arborio)
 • 4 presh (vetem pjesen e bardhe te tyre)
 • 2 luge djath kaçkavall te grire (mundesisht dele)
 • 2 luge gjalp
 • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • leng perimesh ose 1 koncentrate perimesh
 • piper te zi

Vendosim fillimisht ne zjarr te ulet lengun e perimeve ose 1/2 liter uje me nje koncentrate perimesh te cilen e mbajme gjithmone duke vluar.

Kaverdisim ne nje tigan te thelle me 1 luge gjalp preshin e prere ne rrathe te holle derisa te zbutet. Shtojme orizin dhe e perziejme derisa ky i fundit ta kete thithur komplet yndyren. E shuajme perberjen me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte dhe shtojme 1 garuzhde leng perimesh te nxehte duke patur kujdes te mos shtojme garuzhden e dyte nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja.

Kur orizi te jete gatuar plotesisht (nevojiten rreth 18 minuta), fikim zjarrin, shtojme nje luge tjeter gjalp ne menyre qe rizoto te behet sa me kremoz, gjysmen e djathit kaçkavall te grire, e perziejme mire dhe e leme te pushoje per rreth 10 minuta me kapak mbyllur.

E servirim te sperkatur me pak djath kackavall te grire dhe piper te zi.

*Keshille: Nese doni ti jepni me shume shije rizotos suaj, hidhini siper disa kubik pançete te skuqur me shume pak vaj.-:

Tavë me presh

Kjo pjate tradicionale shqiptare mund te pregatitet me mish te grire vici ose qengji. Eshte me te vertete shume e thjeshte, e shijshme dhe ideale per tu pregatitur ne ditet e ftohta te dimrit.

Perberesit

 • 1kg presh, te cilit i kemi eleminuar pjesen jeshile dhe e kemi prere ne feta diagonale 2cm
 • 1 qepe te madhe te grire holle
 • 200gr mish te grire (vici, qengji ose pule)
 • 120ml vaj ulliri
 • 1 luge gjelle salce domatesh
 • 1 koncentrate viçi (ose leng mish viçi)
 • spec te kuq jodjegs
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Parangrohim furren ne 190°C.

Ne nje tigan, kaverdisim preshin per rreth 10 minuta ne vaj ulliri derisa te zbutet dhe e vendosim ne nje tave.

Ne vajin e mbetur, kaverdisim qepen me mishin e grire, shtojme lengun e mishit, salcen e domateve, specin e kuq jo djeges, kripe, piper te zi te sapobluar dhe e ziejme te gjithe masen per rreth 15 minuta. E hedhim kete perberje mbi preshin dhe e pjekim taven per rreth 1 ore. E sherbejme te nxehte mbi pure patatesh.-:

Byrek me presh dhe qumësht

Edhe pse origjina e byrekut eshte Turke, mund te themi se ky gatim identifikon vendin tone nga veriu deri ne jug. Sot po iu paraqesim byrekut me presh dhe qumesht i cili ka nje shije tejet te vecante dhe karakteristike.

Perberesit per 1 byrek mesatar
…per brumin

 • 1/2kg miell i forte (me shume gluten)
 • 300ml uje
 • kripe

…per mbushjen

 • 1kg presh
 • 200ml qumesht
 • 1 veze
 • kripe
 • piper i kuq
 • pak vaj luledielli
 • pak vaj ulliri

Pregatisim si fillim mbushjen me presh te cilen do te leme te ftohet gjate kohes qe do te hapim petet e byrekut:

Lajme dhe qerojme preshin, e presim ne rrota jo shume te holla dhe e kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur duke e perziere here pas here. E leme ne kete menyre derisa te zbutet plotesisht (rreth 15 minuta), me pas shtojme qumeshtin dhe e gatuajm edhe per 10 minuta te tjera derisa te avulloje uji i tepert. E heqim nga zjarri, shtojme nje veze te rrahur, kripe, piper, e perziejme mire dhe e leme te ftohet.

Nderkohe pregatisim brumin e byrekut:

Ne tavolinen e punes hedhim miellin te cilit i hapim nje grope ne mes ku shtojme ujin dhe pak kripe. E perziejme mire derisa te formohet nje brum i forte te cilin e punojme me dore per rreth 10 minuta. Pas kesaj, e vendosim te pushoje ne nje vend larg korenteve te ajrit te mbuluar me nje pecete te paster per 20-30 minuta.

Hapim petet nje nga nje ne tavolinen e sperkatur me pak miell dhe i shtrojme ne taven e lyer me pak vaj. Byrekun e formojme duke shtruar gjysmen e peteve, me pas hedhim mbushjen dhe e mbulojme me gjysmen tjeter te peteve. Sperkasim siperfaqen me pak vaj, i mbeshtjellim anet e byrekut nga brenda dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa te kete marre ngjyre te arte ne siperfaqe. E sherbejme te prere ne feta me nje gote kos

Lepur me limë

Lepuri me lime eshte nje recete teper e rafinuar dhe origjinale e cila duke u pregatitur vetem me kofshet e lepurit, i pershtatet cdo dreke apo darke festive. Mund ta servirni gjithashtu edhe per festen e Shen Valentinit, per shkak te aromes se kendeshme te frutit te limes. Pregatitja nuk eshte impenjative, pervec faktit qe lepuri duhet vendosur te marinohet nje nate perpara ne frigorifer, ndersa vazhdimi i pregatitjes eshte lehtesisht i realizueshem.
Perberesit per 4 persona

 • 4 kofshe lepuri
 • lengun e 3 limave
 • 4 thelpi hudher
 • pjesen e bardhe te 2 presheve
 • leng pule te pregatitur me koncentrate pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • rozmarine
 • trumez
 • 2 gjethe dafine
 • pak miell
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Per zbukurim

 • 1 lime e prere ne feta te rrumbullakta

Ne nje tas te thelle vendosim 4 luge vaj ulliri, thelpinjte e hudhres te shtypur, pak trumez, pak rozmarine, 2 gjethe dafine dhe lengun e dy limave duke i perziere te gjitha bashke. Kriposim dhe piperosim kofshet e lepurit dhe i leme te marinohen ne kete perberje per 12 ore ne frigorifer me kapak te mbyllur duke i rrotulluar te pakten dy here.

Diten tjeter, i heqim nga marinimi duke i thare me letra kuzhine, i lyejme me pak miell dhe i skuqim ne tigan me pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte uniforme nga te gjitha anet. E shuajme lepurin me veren e bardhe, shtojme pak leng pule dhe lengun e limes se trete dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta, duke shtuar here pas here leng kur te jete e nevojshme.

Nderkohe, lajme dhe pastrojme me kujdes preshet, i persim pergjysme dhe me pas ne fije te holla te cilat ia shtojme lepurit 10 minuta perpara perfundimit te gatimit. E rregullojme pjaten me kripe e piper dhe leme kapakun hapur ne menyre qe salca te trashet dhe te avulloje uji i tepert. E servirim kete recete te ngrohte, te dekoruar me feta lime te prera holle.