0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
4 presh (pjesa e bardhë)
4 vezë
400 gr mish viçi tul
1 filxhan çaji oriz kokërrgjatë
6 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë çaji piper i zi i sapobluar
1 lugë çaji spec i kuq i ëmbël
1 lugë çaji kripë

Vlerat ushqyese të recetës

30 gr
Proteina
31 gr
Yndyrna
44 gr
Karbohidrate
568
Kalori për racion
Burani në tavë me presh dhe oriz

Burani në tavë me presh dhe oriz

Një pjatë tradicionale shqiptare shumë e shijshme dhe tepër e pasur me vlera ushqyese

Shijon mrekullisht në stinën e dimrit, duke qenë se preshi e ka kohën atëherë. Unë e kam pregatitur me copa mishi viçi, por sigurisht që mund ta gatuani edhe pa mish, ose me mish të grirë.

Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

E ndajmë mishin e viçit në copa të vogla dhe e ziejmë me rreth 1 litër ujë me kripë në tenxhere me presion për 20-30 minuta.

2
Kryer

Pastrojmë preshët dhe i presim hollë. I kavërdisim në vaj ulliri në zjarr mesatar duke i përzierë herë pas here. Këtë proçedurë e bëjmë duke i vënë kapakun në mënyrë që edhe të zbuten me avullin që lëshojnë . Shtojmë orizin, piperin e zi, kripën, specin e kuq jo djegës dhe i përziejmë mirë. Shtojmë 5-6 filxhan çaji nga lëngu i mishit që ka zierë, copat e mishit dhe të gjithë përbërjen e transferojmë në një tavë. E pjekim në 200°C për rreth 40 minuta.

3
Kryer

Shtojmë në fund edhe 4 vezë të plota sipër dhe i lëmë derisa të mpiksen.

Pite për sufllaqe pa maja
previous
Pite për sufllaqe pa maja
Biskota me çokollatë dhe lajthi
next
Biskota me çokollatë dhe lajthi
Pite për sufllaqe pa maja
previous
Pite për sufllaqe pa maja
Biskota me çokollatë dhe lajthi
next
Biskota me çokollatë dhe lajthi

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here