Arkiva Etiketash: Receta me rukola

Pite e mbushur me fileto pule

 • Racione: 1 person
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

pite e mbushur me fileto pule2

Nese deshironi nje vakt te shijshem, por nuk keni shume deshire te gatuani, pitet e mbushura jane pikerisht ato qe ju duhen! Mund ta mbushni brenda me çfare te deshironi, por e rendesishme eshte te kene: nje perberje kremoze (djathe i shkrire apo majoneze), nje proteine (mish pule, viçi, peshk, veze), nje sallate (jeshile, rukola, spinaq) dhe pak zarzavate te gjalla (domate, kastraveca, finok, avokado) te cilat e bejne me krokante. Me poshte, po ju propozoj variantin tim:

pite e mbushur me fileto pule1

Perberesit

 • 1 pite gruri e gatshme (piadina, tortija etj)
 • majoneze
 • rukola
 • 1 fileto pule e pjekur/skuqur, e prere ne copa te vogla
 • 1/4 avokado, e prere ne copa te vogla
 • 1 domate e thare, e prere holle
 • pak finok, i prere holle

E vendosim piten ne tavolinen e punes dhe e lyejme me pak majoneze. Hedhim rukola ne te gjithe siperfaqen e saj, me pas shtojme me rradhe perberesit e tjere: copezat e filetos se pules, te avokados, domates se thare dhe finokut. E rrotullojme mire, e ndajme ne dy pjese dhe e sherbejme.

*Keshille: Nese doni ta pregatisni vete piten, ndiqni receten tone duke klikuar ketu.

Sallatë shumëngjyrëshe me mandarina

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Sallate shumengjyreshe me mandarina

Nje sallate me ngjyra dhe shije fantastike; provoni ta servirni naten e Viti te Ri apo te Krishtlindjes.

Perberesit

 • 6 mandarina
 • 3 avokado 
 • 120gr salmon i tymosur
 • rukola ose lakerishte (mund te perdorni edhe sallate jeshile)
 • piper te zi te sapobluar
 • lengun e 1 limoni
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

I qerojme mandarinat dhe i presim horizontalisht ne tre pjese.

Ndajme pergjysme avokadot, i heqim berthamen e brendshme, i qerojme dhe i presim ne feta.

Ne pjaten ku do te servirim sallaten, shtrojme fillimisht rukolen dhe vendosim ne menyre jo te rregullt mandarinat dhe avokadot. Ne mes te tyre vendosim salmonin e tymosur te prere ne shirita. E sperkasim te gjithe sallaten me leng limoni te saposhtrydhur, vaj ulliri ekstra te virgjer dhe piper te zi te sapobluar.

Foto dhe receta nga: http://inspiration.sainsburys-live-well-for-less.co.uk

Sallatë me hurma, djath gorgonxola dhe rukola

Sallate me hurma, gorgonxola dhe rukola

Shijoni kete sallate te veçante me frutin kryesor te muajit te nentorit: hurmen!

Perberesit

 • 1 hurme e madhe e pjekur dhe e forte
 • 200gr rukola
 • 200gr djath gorgonxola
 • 1 grusht lajthi te qeruara
 • 2 luge uthull balsamike
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme si fillim rukolen duke e lare dhe thare shume mire. Qerojme hurmen dhe e presim ne feta shume te holla. Ndajme ne copeza me dore lajthite e qeruara.

Ne nje ene te vogel, bashkojme uthullen balsamike me 4-5 luge vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper duke i perziere shume mire.

Ne pjaten e ceket ku do te sherbejme sallaten, vendosim fillimisht rukolen, me pas fetat e holla te hurmave, djathin gorgonxola te ndare ne copa, e rregullojme me perberjen me uthull balsamike dhe shtojme se fundi edhe lajthite e qeruara.

Foto nga: http://www.amaradolcezza.it/

Supë krem me rukola

Supe-krem-me-rukola-dhe-feta-djathi-parmixhano

Supa krem me rukola, eshte nje menyre shume e shijshme dhe e shendetshme per te filluar vaktet tuaja pasi eshte e lehte dhe mund te konsumohet si e ngrohte ashtu dhe e ftohte.

Perberesit

 • 250gr rukola
 • 1 patate mesatare
 • 1 qepe e vogel
 • 1 thelpi hudher
 • 700ml-1l leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
 • 200ml pana te fresket per kuzhine
 • 50gr feta djathi parmixhano
 • kripe
 • piper
 • pak vaj ulliri

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira shume holle derisa te zbuten, shtojme lengun e perimeve, patatet e prera ne copeza te vogla (ne menyre qe te gatuhen sa me shpejt) dhe e leme te gjithe supen te zieje per rreth 15 minuta, apo derisa patatet te jene zbutur plotesisht.

Shtojme rukolen e lare duke hequr menjane ndonje gjethe per dekorim, panen e kuzhines dhe e cojme serisht ne vlim per disa sekonda. E kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te formojme nje krem dhe e rregullojme me kripe dhe piper.

E sherbejme ne pjate te zbukuruar me fetat e djathit parmixhano dhe disa gjethe rukola.

Ne stinen e veres, kete supe mund te servirm edhe te ftohte duke shtuar mbase edhe 2 apo 3 karkaleca te vegjel te ziere ne cdo pjate.

Supë me oriz dhe rukola

Supe me rukolaSupa me oriz dhe rukola eshte nje recete e shijshme e cila i pershtatet çdo stine duke u konsumuar e ngrohte, apo edhe ne temperature ambjenti.

Perberesit

 • 2 patate te vogla, ne kubik te vegjel
 • 1 karrote, ne kubik te vegjel
 • 1 dege selino, e prere holle
 • 1 qepe e vogel, e prere holle
 • 1 dore rukola
 • 120gr oriz (2 filxhan kafe)
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 1 liter leng perimesh (apo leng te pregatitur me koncentrate perimesh)
 • 4 luge djath kaçkavall te grire
 • gjalp
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne zjarr te ulet me pak gjalp dhe vaj ulliri karroten, selinon, qepen dhe hudhren. Shtojme patatet dhe i leme akoma dhe per pak minuta ne menyre qe perimet te marrin shijen e njera tjetres.

Shtojme orizin, disa garuzhde leng perimesh, e rregullojme supen me pak kripe dhe piper dhe e ziejme ne zjarr te avashem per rreth 20 minuta (koha e nevojshme qe orizi te zbutet). Ne 5 minutat e fundit shtojme dhe rukolen te prere holle dhe e leme derisa zierja te perfundoje.

E sherbejme supen me rukola te sperkatur siper me 1 luge djath kaçkavall te grire.

Sallatë me rukola (rradhiqe), dardhë, grana dhe arra

Sallate me rukola, grana, arraSallata me rukola, dardhe, grana dhe arra eshte nje sallate tipike festive, shijet e se ciles harmonizohen ne menyre te shkelqyer me njera tjetren; shija pikante e rukoles, ajo e embel dhe delikate e dardhes dhe se fundi shija e pakrahasueshme e granes dhe arrave. Gjithçka qe ju duhet per nje tavoline te rafinuar dhe elegante!

Perberesit

 • 150gr rukola
 • 2 dardha
 • 50gr thelpinj arra
 • 100gr djath grana
 • vaj ulliri
 • uthull balsamike
 • kripe

Lajme rukolen dhe i heqim ujin e tepert. Qerojme dardhen dhe e ndajme ne copa jo shume te medha ose ne feta te holla. Ndajme ne pjese te vogla thelpinjt e arrave duke lene disa te plota per zbukurim. Kjo sallate mund te pregatitet ne nje tas te madh apo te ndahet ne 4 pjata te vogla. Tani e vetmja gje qe duhet bere eshte t’i perziejme te gjithe perberesit se bashku, e rregullojme sallaten me djathin grana te prere ne kubik ose ne feta te holla, kripe, vaj ulliri dhe uthull balsamike dhe e zbukurojme me arrat e plota.

*Shenim: Per nje shije me te forte, mund te zevendesojme djathin grana me copeza djathi gorgonzola.

Foto nga: recipesforserena.wordpress.com