Arkiva Etiketash: Receta për qofte

Qofte të vogla në salcë specash

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Qofte te vogla ne salce specash

Nese jeni merzitur nga menyra klasike e gatimit te qofteve me mish te grire, receta e meposhtme eshte tamam per ju! Provoni te ndiqni pike per pike receten, duke perdorur 3 ngjyrat te ndryshme specash; ne kete menyre pjata perveçse e shijshme, do te jete edhe teper estetike!

Perberesit

…per qoftet

 • 400gr mish te grire viçi
 • 30gr djath kaçkavall te grire dele
 • 2 luge galete
 • 1 veze
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 thelpi hudher
 • 2 luge plot miell

…per salcen me speca

 • 200gr salce domatesh
 • 3 speca (1 i kuq, 1 i verdhe, 1 jeshil)
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Lajme dhe pastrojme specat duke i hequr fijet dhe farat e brendshme dhe i presim ne copa me madhesi te njejte. I kaverdisim ne pak vaj ulliri ne zjarr te larte derisa te marrin ngjyre duke i perziere shpesh. I rregullojme me kripe, shtojme salcen e domateve duke i perziere te gjitha bashke dhe i leme ne zjarr te ulet te gatuhen per rreth 20 minuta.

Ne nje tas, bashkojme mishin e grire te viçit, vezen, djathin e grire, galeten, majdanozin dhe hudhren e grire holle dhe i perziejme me kujdes me dore derisa te perftojme nje perberje homogjene te ciles i shtojme edhe pak kripe e piper (kujdes, pasi djathi kaçkavall eshte vete i kripur).

Lagim duart dhe formojme qofte te vogla me madhesine e nje arre, i kalojme ne miell dhe i skuqim per pak minuta ne nje tigan tjeter me pak vaj ulliri duke i perziere shpesh derisa te marrin ngjyre te arte. Ne fund, shtojme qoftet tek salca me speca dhe e servirim te ngrohte ose ne temperature ambjenti.

Reklama

Qofte e madhe me mish të grirë (e mbushur sipas dëshirës)

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje alternative shume e shijshme e qofteve tradicionale dhe mbi te gjitha preferohet te gatuhet kur miqte shfaqen papritur ne dere, pa lajmeruar! Koha e pregatitjes dhe e pjekjes eshte vetem 1 ore, prandaj konsiderohet nje recete relativisht e shpejt.

Perberesit per 1 rolè

 • 500gr mish te grire viçi
 • 1 qepe te madhe
 • 2 veze
 • galete
 • majdanoz i grire holle
 • kripe
 • piper
 • mbushja sipas deshires

Fillimisht, grijme qepen ne mikser dhe ia shtojme mishit te grire bashke me vezet, kripen, piperin dhe majdanozin duke i perziere shume mire me dore. Ne kete faze masa rezulton pak e ujeshme, prandaj shtojme galete aq sa te perftojme nje perberje homogjene dhe kompakte (mund te nevojiten nga 5 deri ne 10 luge).

Ne tavolinen e punes, vendosim nje leter furre ne forme drejtkendore dhe shtrojme mbi te masen me mish te grire duke u munduar ti japim te njejten forme me lartesi rreth 2 cm. Ne mes vendosim mbushjen dhe me ndihmen e letres se furres e rrotullojme mishin duke formuar nje rolè, anet e se ciles i ngjisim mire me dore. E mbeshtjellim rolène me letren e furres dhe e vendosim ne tave me palosjen nga poshte. E çpojme ne disa vende me pirun ne menyre qe te mos çahet gjate pjekjes dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-40 minuta.

E leme rreth 15 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe masa te lidhet, i heqim letren e mbeshtjelljes dhe e servirim te prere ne feta.

ALTERNATIVAT PER MBUSHJEN

çdo lloj djathi qe shkrin ne feta (jo mozzarella, pasi eshte teper i ujeshem) +

 • veze te ziera ne feta
 • feta proshute
 • feta patatesh te ziera/purè patatesh
 • spinaq te ziere
 • bizele te ziera

Qofte me gjizë dhe lulelakër

Sot po ju paraqesim nje recete te shijshme, pak kalorike, dhe mbi te gjitha qe mund t’ia servirni edhe femijeve tuaj duke “maskuar” perimet qe gjenden ne brendesi.

Perberesit per rreth 15 qofte

 • 300gr gjize dele ose lope
 • 350gr lulelaker
 • 1 veze
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • galete (aq sa te lidhen perberesit)
 • kripe
 • piper
 • pak vaj ulliri

Ziejme ne uje me kripe per 15-20 minuta lulelakren e ndare ne lule te vogla derisa te zbutet plotesisht. E vendosim ne mikser kuzhine bashke me vezen, gjizen, djathin kackavall, kripen, piperin dhe i perziejme per disa sekonda derisa e gjithe perberja te jete homogjenizuar. Pas kesaj, e transferojme masen e qofteve ne nje tas dhe shtojme galete aq sa masa te mos rezultoje teper e ujeshme (si brumi i qofteve). E vendosim ne frigorifer per minimumi 30 minuta ne menyre qe shijet te perzihen midis tyre.

Formojme me duar te lagura qofte te cilat i kalojme ne galete, i rreshtojme ne nje tave te shtruar me leter furre, i sperkasim pak me vaj ulliri ne siperfaqe dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15-20 minuta duke i kthyer nga ana tjeter derisa te kene marre ngjyre te arte. I sherbejme te ngrohta

Qofte me spinaq

Spinaqi eshte nje nga perimet qe mund te gatuhet ne shume menyra, por sot do te shohim sesi pregatiten qoftet me spinaq. Mund ti servirim si garniture te shoqeruara me mish te kuq apo te bardhe, por gjithashtu edhe si pjate te pare sperkatur me salce domatesh apo salce me djath gorgonxola.
Perberesit per 4 persona

 • 1kg spinaq te fresket (apo te ngrire)
 • 100gr buke te thare
 • 50ml qumesht
 • 3 veze
 • miell
 • galete
 • arre moskate
 • kripe
 • piper
 • vaj per skuqje

Per te pregatitur qoftet me spinaq, si fillim, regjim buken e thare ne qumesht per te pakten 15 minuta.

Nderkohe lajme mire spinaqin dhe e pervlojme ne uje te valuar me kripe per 10 minuta, e shtrydhim per ti hequr ujin e tepert dhe e presim holle.

Ne nje ene te madhe vendosim buken e shtrydhur mire, spinaqin, 1 veze, pak arre moskate, kripe, piper dhe e perziejme mire derisa masa e qofteve te jete homogjene. Formojme ne kete menyre qofte me madhesi sa nje arre (apo sipas deshires suaj) te cilat i kalojme fillimisht ne miell, me pas ne veze te rrahur e se fundi ne galete dhe i skuqim uniforme per pak minuta ne vaj te nxehte (luledielli apo ulliri).

Per t’i shoqeruar, mund te perdorim salcen e fresket me domate dhe borzilok apo salcen me djath gorgonxola te cilat do ti japin nje shije vertete te vecante.

Kërnacka të furrës

Perberesit per 4 persona

 • 250gr mish te grire
 • 2 qepe te vogla
 • 2 feta buke te thare
 • 2 luge miell
 • 1 veze
 • 2 thelpinj hudher
 • majdanoz
 • kripe
 • piper
 • miell per skuqje

Per salcen

 • 1 luge miell
 • 2-3 luge uthull
 • 1 luge salce domatesh (ose 1 domate te grire)
 • 3-4 thelpinj hudhra
 • majdanoz
 • dafine
 • rigon
 • spec i kuq jo djegs
 • kripe
 • piper

Si fillim, lagim buken e thare me pak uje, me pas e shtrydhim, e therrmojme me duar dhe e vendosim ne nje ene te thelle. Shtojme mishin e grire, qepet e grira holle, vezen, majdanozin e grire, thelpinjte e hudhres se shtypur, piperin dhe kripen.

Masen e perftuar e ndajme ne racione te vegjel dhe i japim forme cilindrike. I kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin nje ngjyre te kuqerremte nga te gjitha anet. Pasi i kemi skuqur te gjitha kernackat i rreshtojme ne nje tave dhe fillojme me pregatitjen e salces:

Ne vajin e mbetur, shtojme miellin duke e perziere mire qe te mos formohen kokrriza, e shuajme me uthull, shtojme salcen e domateve (apo domaten e grire), pak uje te nxehte, kripe, piper, dafine, rigon, specin e kuq dhe hudhrat e grira holle. E leme ne kete menyre te gatuhen te gjithe perberesit se bashku per rreth 10 minuta dhe me pas kete salce ia hedhim kernackave qe kemi shtruar ne tave. Taven e  fusim ne furre te parangrohur ne 180 grade per 15-20 minuta. Kjo pjate sherbehet e sperkatur me lengun e saj dhe me majdanoz te fresket e te grire holle.

Romstek

 • Racione: 5 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Romstek1

Romsteket jane shume te ngjashem me qoftet e zakonshme, por ndryshe nga ato kane perqindje me te madhe mishi dhe jane me te shijshem. Receta eshte mjaft e thjeshte, megjithese duhet patur kujdes kur romsteket do te kthehen nga ana tjeter gjate skuqjes pasi perberja e tyre eshte mjaft e brishte dhe mund te ndahen ne copa te vogla.

Perberesit per 10 romstek

 • 500gr mish te grire
 • 1 kokerr qepe mesatare, e grire holle
 • 1 veze
 • 1/2 tufe majdanoz te grire holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj luledielli per skuqje

…per lyerjen

 • 2 veze
 • miell 
 • galete 
 • 1/2 tufe majdanoz te grire holle

Ne nje tas te thelle perziejme qepen me mishin e grire, vezen, pak kripe, pak piper te zi te sapobluar dhe majdanozin e grire. E punojme brumin me dore derisa te formohet nje mase e bute, por e lidhur.

Ne tre ene te ndryshme vendosim: ne njeren miellin, ne tjetren vezet e rrahura me pirun dhe ne te fundit galeten e bashkuar me majdanozin. Me duar te lagura me uje apo vaj marrin nje pjese nga brumi dhe i japim forme ovale apo te rrumbullaket, por te holle.

I kalojme romsteket fillimisht ne miell, me pas ne veze te rrahur dhe se fundi ne galete. I skuqim ne vaj te nxhete derisa te marrin ngjyre te kuqerremte nga te dyja anet. I sherbejme te ngrohta shoqeruar me pak sallate.

Qofte me gjize ne salce domatesh

Qoftet me gjize ne salce domatesh perbejne nje pjate te dyte tradicionale Kalabreze, zakonisht e perdorur ne fshat si zevendesuese e qofteve tradicionale me mish te grire. Gjithashtu kjo recete mund te sherbej edhe si nje salce e shijshme per te shoqeruar makaronat.
Perberesit per rreth 25 qofte

 • 350gr gjize dele (ne pamundesi te saj mund te perdorim gjize lope)
 • 140gr tul buke
 • 2 veze
 • 1 thelb hudher
 • 100gr djath kackavall te grire
 • 1 luge te vogel majdanoz
 • piper
 • kripe

Per salcen

 • 750ml salce domatesh
 • 5 luge vaj ulliri
 • 1 thelb hudher
 • kripe

Therrmojme 140gr buke me duar ose me ndihmen e nje mikseri, e vendosim ne nje tas te thelle bashke me gjizen e deles, vezet, thelbin e hudhres se shtypur, djathin kackavall te grire, majdanozin dhe pak piper. I perziejme te gjithe keta perberes bashke derisa te formohet nje mase e bute, por e lidhur, me pas e provojme per kripe dhe i shtojme aq sa nevojitet.

Qofte me mish të grirë në salcë domatesh

Keto qofte ne salce domatesh mund te sherbejne si nje pjate e dyte teper e shijshme, por edhe si salce per lloje te ndryshme makaronash, sidomos ato te furres.
Perberesit per rreth 25 qofte

 • 500gr mish te grire
 • 100gr tul buke
 • 3 veze
 • 100gr djathe kackavall te grire
 • 1 thelpi hudher
 • 2 luge majdanoz te grire
 • kripe
 • pak arre moskat
 • piper sipas deshires

Per salcen e domateve

 • 1l salce domatesh
 • 2 thelpinj hudher
 • 4-5 gjethe borzilok

Therrmojme tulin e bukes me dore apo me ndihmen e nje mikseri. Ne nje ene te thelle vendosim mishin e grire, tulin e bukes (te palagur), vezet, majdanozin, djathin kackavall te grire, kripen, piperin, arren moskat dhe hudhren e shtypur.

I perziejme mire te gjithe perberesit derisa te formojme nje mase homogjene te cilen do t’a leme te pushoje per rreth 1 ore ne nje vend te fresket (psh ne frigorifer).

Me duar te lagura me uje ose me vaj formojme disa sfera te vogla sa nje arre dhe i vendosim ne nje pjate te ceket njera pas tjetres.

Nderkohe ne nje tigan te thelle hedhim 3 luge vaj ne te cilin skuqim thelpinjt e hudhres te shtypur derisa te marrin ngjyre te arte, i heqim nga vaji dhe shtojme salcen e domateve; sa te filloje zierjen hedhim pak kripe dhe shtojme pak nga pak qoftet e vogla duke patur kujdes te mos ngjiten.

I leme te ziejne per 20 minuta ne zjarr te avashem dhe 5 minuta perpara se t’i heqim nga zjarri, shtojme gjethet e borzilokut. I servirim qoftet akoma te ngrohta apo i perdorim si salce per makaronat.

*Keshille: Nqs deshironi, mund t’i skuqni qoftet e vogla ne vaj dhe me pas t’i hidhni ne salcen e domateve. Gjithashtu mund ta pregatisni ju vete salcen e domateve te fresket, sipas recetes tone qe do ta gjeni

Qofte me mish të grirë

qofte me mish te grire

Qoftet me mish te grire nuk mungojne ne asnje tavoline dhe mund te sherbejne si antipaste, apo si pjate e dyte e ngrohte (por edhe te ftohta) per shkak te  prakticitetit te tyre per t’u transportuar lehte dhe per t’u shijuar edhe gjate nje udhetimi apo pik-niku.

Perberesit per rreth 17 qofte

 • 500gr mish te grire
 • 250gr buke te thare
 • 150gr djath kackavall te grire
 • 2 veze te medha
 • 1 thelpi hudher
 • 3 luge te vogla majdanoz
 • pak arre moskat
 • kripe
 • piper sipas deshires

Si fillim, lagim buken e thare me pak uje, me pas e shtrydhim, e therrmojme me duar dhe e vendosim ne nje ene te thelle. Shtojme mishin e grire, dy vezet, djathin kackavall te grire, majdanozin e grire, hudhren e shtypur, arren moskat, piperin dhe kripen.

I perziejme mire te gjithe perberesit derisa te perftojme nje mase homogjene, te bute dhe kompakte (nqs masa rezulton teper e thate, shtojme edhe nje veze tjeter).

Marrim me duar nje pjese nga brumi me te cilin formojme sfera me madhesi mesatare (apo cfare forme tjeter qe deshirojme) dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin nje ngjyre te kuqerremte ne siperfaqe.

I heqim nga zjarri dhe i vendosim mbi nje pjate te shtruar me letra kuzhine per t’i thithur vajin e tepert. I servirim te ngro