Arkiva Etiketash: Receta me salcë beshamel

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Tave me presh dhe beshamele
Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo e pashe receten, e shenova menjehere, dhe sapo e gatova per here te pare, nuk ju ndava me!

Perberesit

 • 6 fileto pule 
 • 4 presh, te prere trashe
 • 1/2 qepe, e grire imet
 • 1 gote leng mishi ose uje
 • 1/2l Salce beshamele, te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • djath kaçkavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

 

tave me presh dhe beshamele1

Ne nje tenxhere me presion kaverdisim qepen dhe preshin ne vaj ulliri. E rregullojme perberjen me kripe dhe shtojme ujin ose lengun e mishit. Mbyllim kapakun dhe e leme te gatuhet per 10 minuta nga momenti i fishkellimes se tenxheres me presion.

Nderkohe ne nje tigan skuqim filetot e pules per 3-4 minuta nga secila ane derisa te zbuten. I leme menjane dhe pregatisim Salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu.

tave me presh dhe beshamele5

Ne nje tave balte (ose qelqi) shtrojme filetot e pules,

tave me presh dhe beshamele6
i hedhim siper perberjen me presh dhe ne fund e mbulojme te gjithen me Salcen beshamele.
tave me presh dhe beshamele7
I hedhim siper djathin e grire, e mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 30-35 minuta. 10 minutat e fundit heqim letren qe tava te marre ngjyre edhe ne siperfaqe.
Kosto per 4 persona: 650 lek te reja

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Beshamele e lehte

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, por nuk eshte dietik! Me poshte po ju paraqesim versionin pa gjalp… ne kete menyre do keni mundesi ta shijoni ne shume pjata: lazanja, makarona ne furre, musaka, pastiço etj, pa hequr dore nga shija!

Perberesit

 • 500ml qumesht me pak yndyre
 • 4 luge rrafsh miell
 • 2 luge plot djath kaçkavall te grire
 • pak arre moskate te grire
 • pak kripe

Perziejme me delikatese miellin me qumeshtin e ftohte ne menyre qe te mos mbesin kokerriza. E vendosim tenxheren ne zjarr te ulet dhe duke e perziere here pas here e gatuajme per 15 minuta, apo derisa salca te arrije trashesine e deshiruar.

Ne fund i japim shije me kripe, arre moskate te grire dhe djathin kaçkavall.

*Keshille: Ne vend te qumeshtit te lopes, mund te perdorni edhe qumesht soje apo orizi.

Foto nga: http://www.clementinecuisine.net

Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje te fresketa (receta me poshte), ose me peta te thata te cilat duhen ziere fillimisht nga 3 apo 4 ne uje te valuar me kripe dhe me pas ti hapim ne nje pecete te paster duke patur kujdes te mos i mbivendosim me njera tjetren.
Perberesit

 • 250gr peta lazanje te fresketa
 • 1kg brokoli
 • 100gr proshute e pjekur (5-6 feta)
 • 70gr djath kaçkavall te grire
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 luge vaj ulliri
 • 10gr gjalp
 • kripe
 • piper
 • 1liter salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu

Pregatisim si fillim salcen beshamele duke ndjekur hap pas hapi receten qe do ta gjeni ketu.

Lajme mire brokolit, eleminojme kercellin e trashe dhe i ndajme ne lule te cilat i ziejme ne uje me pak kripe per rreth 5 minuta.

Ne nje tigan ku kemi hedhur vajin e ullirit, shtojme thelpinjte e hudhrave te qeruara dhe te shtypura dhe brokolit e kulluar duke i lene 2-3 minuta derisa te marrin shije dhe te avulloje uji i tepert. Heqim nga tigani thelpinjte e hudhrave (te cilat sherbyen vetem per ti dhene arome), sperkasim brokolit me pak piper dhe i leme menjane.

Lyejme me gjalp nje tave drejtkendore ku do te pregatisim lazanjen, e sperkasim fundin me 4-5 luge salce beshamele, vendosim nje shtrese peta lazanje, me pas nje shtrese brokoli, gjysmen e proshutes se pjekur te prere ne shirita te holle, e sperkasim perseri me beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar (normalisht duhet te dalin 2 shtresa). Hedhim mbi siperfaqe salcen beshamele te mbetur dhe e sperkasim me djathin kaçkavall te grire.

E pjekim lazanjen ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte.

E leme te ftohet per disa minuta ne temperature ambjenti perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Croque monsieur (Tost francez me proshutë dhe djathë)

Croque Monsieur, ose e perkthyer ne shqip “Zoteria Krokant”, u sherbye per here te pare ne kafenete e Parisit ne 1910 dhe konsistonte ne nje sanduic te thjeshte me proshute dhe djathe i skuqur me pas ne gjalp. Besohet se kjo recete u krijua aksidentalisht kur punetoret Francez harruan dreken e tyre prane nje radiatori te nxehte, dhe kur u kthyen me vone zbuluan se djathi ne siperfaqen e sanduicit te tyre ishte shkrire.
Perberesit

 • 4 feta buke te bardhe pa kore ose 4 feta buke tosti
 • 50gr djath emmental te grire (djath i bute me shije delikate, ne mungese te tij mund te perdorni djath kaçkavall me pak kripe dhe te bute)
 • 2 feta proshute
 • 4 luge salce beshamele (sipas recetes qe e gjeni ketu, ose mund ta blini te gatshem)
 • 2 luge te vogla mustarde Dijon (mustarde me shije te forte)
 • 50gr gjalp ne temperature ambjenti

Parangrohim pjesen e siperme te furres ne 180°C. Ne nje tave te vogel vendosim dy feta buke te lyera me gjalp dhe i pjekim derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte.

I heqim nga furra, lyejme anet e papjekura te bukes me mustarde, vendosim siper nje fete proshute, djathin e grire (duke lene pak menjane) dhe i fusim ne furre edhe per pak minuta derisa djathi te shkrije.

I mbulojme tostet me fetat e tjera te bukes dhe i shtypim pak me gishta. Hedhim siper tyre salcen beshamele, djathin e grire te mbetur dhe i vendosim ne furre edhe per 5 minuta te tjera derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte dhe te shihen flluskat e para. E nxjerrim nga furra dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne te njejten menyre pregatitet edhe Croque madam, vetem se ne momentin e servirjes vendosim siper tostit nje veze te skuqur ne gjalp. Gjithashtu, nese doni ta pregatisni sipas recetes origjinale qe eshte me e shijshme, por me kalorike, lyeni brenda me salcen beshamele dhe skuqeni ne gjalp.

Makarona furre me mish të grirë

Sot po iu servirim nje recete klasike te makaronave ne furre, por qe nuk del kurre jashte mode edhe pse alternativat mund te jene te shumta. Nese doni te kurseni kohe, mund ta pregatisni per 10 minuta duke blere te gatshme si kimen me mish te grire (ose salcen ragù) ashtu dhe salcen beshamel. Por ju siguroj qe shija do te jete teper “komerciale” ne krahasim me ate cfare pregatitet ne shtepi!

Perberesit

 • 1/2 liter salce beshamele (sipas recetes qe do ta gjeni ketu)
 • 500gr makarona ne forme tubi (ose makarona te tjera te gjata)
 • 600gr mish te grire viçi
 • 400gr salce domatesh
 • 1 qepe mesatare
 • 2 veze
 • 250ml vere te bardhe
 • 1 tufe majdanoz
 • djath kaçkavall te grire
 • pak kanelle pluhur
 • pak spec te kuq djeges
 • vaj ulliri

Pregatisim si fillim kimen duke kaverdisur ne zjarr mesatar qepen e grire holle me 4 luge vaj ulliri, shtojme mishin e grire dhe e perziejme derisa te marre ngjyre duke e copetuar me dhembet e nje piruni. Shtojme salcen e domateve, majdanozin e grire, pak spec djeges, nje maje luge te vogel kanelle, veren e bardhe, kripen, piperin dhe e leme te zieje te gjithe perberjen ne zjarr te ulet per rreth gjysme ore duke i shtuar pak uje te nxehte nese eshte e nevojshme. E heqim nga zjarri dhe shtojme 1 veze te plote duke e perziere mire.

Nderkohe pregatisim salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu. Sipas deshires, salces mund ti shtojme edhe 1 te verdhe veze ne momentin e fundit pasi e kemi hequr nga zjarri (nderkohe qe te bardhen ia shtojme ne fund kimes).

Ziejme makaronat tubolare ne uje te kripur per rreth 7-8 minuta dhe i kullojme.

Ne nje tave te rrumbullaket (ose drejtkendeshe) te lyer me pak gjalp, hedhim gjysmen e makaronave, i sperkasim me gjysmen e djathit kackavall te grire dhe shtojme kimen me mish te grire duke e sheshuar me luge. Formojme shtresen e dyte te makaronave duke i shtuar siper salcen beshamel. E sperkasim siperfaqen me djathin kackavall te mbetur dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-35 minuta. E leme te ftohet ne temperature ambjenti per te pakten 15 minuta dhe e servirim.

Perime të gratinuara me salcë beshamelë

Kjo recete eshte nje alternative e shkelqyer per te shoqeruar te gjithe llojet e mishrave, apo thjesht per t’u konsumuar si pjate e vecante ne ditet e nxehta te veres. Mos u kufizoni ne zgjedhjen e perimeve; mund te shtoni apo te hiqni cfare te deshironi sipas preferences apo stines ne te cilen ndodheni.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr perime te stines nga te cilat: karrota, lulelaker, brokoli, patate, kerpudha, qepe, kungulleshka, speca etj
 • 300ml salce beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu
 • 100gr gjalp
 • djath kackavall te grire

Si fillim, presim ne feta, ne kubik apo alla juliene perimet dhe i ziejme ne uje te valuar me kripe per disa minuta derisa te zbuten, por jo plotesisht. Duhet te kemi parasysh qe do te gatuhen edhe ne furre per rreth 20 minuta.

Nderkohe pregatisim salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu, duke perdorur vetem 300ml qumesht, 1 luge miell, pak gjalp, kripe dhe arre moskate.

Kur perimet te jene ziere, i kullojme mire, i vendosim ne tave dhe shtojme siper gjalpin e prere ne copeza te vogla. E sperkasim siperfaqen me salcen beshamele dhe djathin kacakvall te grire dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte

Lazanja me perime

Lazanja me perime eshte nje alternative e shkelqyer e lazanjes klasike bolonjeze me ragu’, teper e shijshme dhe jo shume kalorike. Mos u kufizoni ne zgjedhjen e perimeve; shtoni apo hiqni cfare te deshironi nga ato qe ne iu propozojme.
Perberesit per 8 persona

Per mbushjen:

 • 2 qepe
 • 1 kungulleshke te madhe
 • 1 karrote
 • 1 patellxhan
 • 1 spec te madh
 • 2 domate mesatare
 • 300gr kerpudha champignon
 • 1 luge ullinj te zinj te prera ne copeza
 • djath kackavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • borzilok

Ziejme per 3-4 minuta petet e lazanjes ne nje tenxhere me uje te valuar, kripe dhe nje luge vaj ulliri dhe i vendosim mbi nje pecete per t’i thithur ujin e tepert. Ne rast se ne konfeksionin e lazanjave sugjerohet te mos zihen paraprakisht, mundohemi te pregatisim salcen beshamele dhe mbushjen e lazanjave pak me te lengshme se zakonisht.

Fillojme me pregatitjen e mbushjes duke kaverdisur ne vaj ulliri qepet e grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) dhe te gjitha perimet e prera ne kubik te vegjel, pervec ullinjve dhe domateve te cilat i shtojme ne minuten e fundit. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak borzilok dhe e gatuajme ne kete menyre derisa te gjitha perimet te zbuten duke shtuar pak uje apo leng perimesh. Shtojme ne fund edhe ullinjte e copetuar imet dhe domatet te kaluara ne mikser duke i perziere te gjitha bashke.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu duke respektuar dozen e perberesve ne kete recete.

Lazanja Bolonjeze (me mish të grirë)

Lazanja Bolonjeze eshte nje pjate tipike e kuzhines italiane, me konkretisht e qytetit te Bolonjes, e cila eshte kthyer ne nje simbol te ketij shteti ne mbare boten. Per te perftuar nje pjate sa me te shijshme, sekreti kryesor qendron ne pregatitjen e ragu’se bolonjeze, pra zgjedhja me kujdes e mishit me te cilen kjo salce kaq e shijshme do te gatuhet.

Perberesit

Gjeja e pare qe duhet te bejme per te pregatitur lazanjen bolonjeze eshte te gatuajme salcen ragu’ sipas recetes qe do ta gjeni ketu, duke respektuar sasine e perberesve te dhene ne kete recete.

Se dyti, pregatisim salcen beshamele sipas recetes tone, duke patur kujdes qe ne fund te rezultoje pak e lengshme. Kjo per shkak se petet e lazanjes nuk i ziejme perpara gatimit, prandaj duhet qe si raguja ashtu dhe beshamela te jene paksa te lengeshme ne menyre qe gjate pjekjes ne furre, petet te zbuten dhe te piqen ne te njejten kohe.

Ne momentin qe keta dy perberes jane gati, fillojme me pregatitjen e lazanjave: marrim nje tave me permasa rreth 20x30cm te cilen e lyejme fillimisht me pak vaj ulliri dhe me pas shperndajme ne fundin e taves disa luge ragu. Kjo nuk do te lejoje qe fundi i lazanjave te digjet gjate pjekjes.

Shtrojme petet e lazanjes duke mbuluar te gjithe siperfaqen e taves, i mbulojme me disa luge salce beshamele, me ragune bolonjeze dhe se fundi me djath kackavall te grire. Duhet te krijojme minimumi 4 shtresa plus siperfaqen, prandaj mundohemi ti ndajme keta perberes ne minimumi 5 pjese. Vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar dhe se fundi e lyejme lazanjen ne siperfaqe me salcen beshamele te mbetur bashkuar me ragune dhe e sperkasim me djathin kaçkavall.

E pjekim ne furre te ngrohur paraprakisht ne 200°C per rreth 25 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. E sherbejme te vaket.

Foto nga: http://www.villeinitalia.com

Musaka me patëllxhan (Mousakas)

Musakaja me patellxhan eshte nje nga pjatat me te njohura te kuzhines Greke e pregatitur me perberesit me tipik te ketij vendi: mish i grire, patellxhan dhe djath. Persa i perket origjines, mendohet se prejardhja e saj eshte nga ishulli i Qipros ose Kretes te cilet ne te shkuaren kane pasur influence te madhe nga Arabie dhe Turqia, sidomos nga pikepamja gastronomike.
Perberesit per 4 persona:

 • 1kg patellxhan
 • 400gr mish te grire vici
 • 4 domate mesatare
 • 3 qepe mesatare
 • 2 thelpinj hudhra
 • 1/2 gote vere te kuqe
 • 500ml salce beshamele
 • djath kackavall i grire
 • koper e grire
 • kanelle
 • kripe
 • piper i zi
 • pak gjalp
 • vaj ulliri
 • vaj per te skuqur patellxhanet

Si fillim, heqim bishtin dhe majen e patellxhaneve, i lajme nen uje te rrjedhshem dhe i presim ne feta te rrumbullakta nese jane te medhenj apo ne feta gjatesore nese jane te holle me trashesi rreth 1/2cm. I vendosim ne nje ene duke i sperkatur me kripe te trashe dhe i leme ne kete menyre t’i dali hidherimi per rreth 1 ore.

Nderkohe pregatisim kimen: kaverdisim me pak vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle, shtojme mishin e grire duke e perziere here pas here dhe duke e shtypur me dhembet e nje piruni. Kur e gjithe masa te kete marre ngjyre, e shuajme me pak vere te kuqe, shtojme domatet e grira, kripe, piperin dhe shume pak kanelle. E gatuajme ne kete menyre kimen per rreth 15 minuta duke i shtuar uje nese eshte e nevojshme. Ne fund, e sperkasim me koper te grire dhe e leme ne nje ane.