Arkiva Etiketash: Receta me dardhë

Kek me dardha dhe vaj ulliri

 • Racione: 8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kush do ta mendonte qe ky kek do te pelqehej kaq shume nga e gjithe familja dhe do te bente pjese ne recetat tona te preferuara? Realizohet kaq thjeshte dhe shpejt, sa nuk ka nevoje te gozhdoheni me ore te tera ne kuzhine. Per me teper eshte edhe i shendetshme sepse permban vaj ulliri ne vend te gjalpit dhe copa frutash. Provoni ta shoqeroni ne mengjes me nje filxhan kafe ose çaj apo pasdite per disa momente te embla.

Kek me dardha dhe vaj ulliri

Ne kete recete kam perdorur dardha te tipit Abate qe arrijne maksimumin e shijes se tyre nga Gushti deri ne Nentor, por ndihuni te lire te perdorni llojin qe ju pelqen me shume dhe qe gjeni me lehtesisht ne treg.
Ndersa tava ne te cilen e kam gatuar kekun eshte nga linja Delimano Stone Legend CopperLUX e cila eshte perfekte edhe per embelsira perveçse per receta te kripura.

Perberesit per nje tave katrore 27cmX27cm

 • 300gr miell 00
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes (me vanilje ose jo)
 • 4 veze, ne temperature ambjenti, te ndara te verdhat nga te bardhat
 • 200gr sheqer te bardhe
 • 2 luge gjelle sheqer kaf
 • 200ml kos me yndyre
 • 6 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 limon, lekuren e grire dhe lengun
 • 2 dardha, te qeruara dhe te prera ne kubik 
 • 2 luge gjelle buke te grire (galete)
 • nje maje luge kripe

…per zbukurim

 • disa feta dardha
 • gjethe mente te fresketa
 • pak sheqer te bardhe

Kek me vaj ulliri dhe dardha1

Lagim copezat e dardhave me lengun e limonit ne menyre qe te mos nxihen dhe i leme menjane.

Perziejme ne nje tas miellin e situr me pluhurin pjekes dhe e leme menjane.

Me ndihmen e nje mikseri elektrik, rrahim te bardhat e vezeve me nje maje luge kripe derisa te formohet nje shkume e bardhe qe nuk bie nga ena.

Ne nje tjeter ene, rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin e bardhe derisa te perftojme nje krem me ngjyre te verdhe te hapur. Shtojme kosin, vajin e ullirit dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda. Shtojme miellin me pluhurin pjekes, lekuren e limonit dhe me shpejtesi minimale vazhdojme perzierjen. Shtojme se fundi edhe te bardhat e vezeve te rrahura duke i bashkuar me delikatese nga poshte lart me ndihmen e nje spatule ne menyre qe brumi te mos ule vellimin.

Ne fund, shtojme edhe copezat e dardhave, e perziejme mire te gjithe masen dhe e hedhim ne nje forme katrore te lyer me pak vaj ulliri dhe buke te grire. E sperkasim me sheqerin kaf dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta.

E leme te ftohet plotesisht perpara se ta heqim nga forma. E zbukurojme me feta te holla dardhash, me gjethe mente te fresketa dhe me pak sheqer te bardhe.

Ruajtja: per 3-4 dite ne nje ene te mbyllur hermetikisht.

Kek me dardha pa yndyrë

Kek me dardha pa yndyrë

Kete recete e pashe ne nje nga programet televizive te Benedetta Parodi-t e cila me fare pak perberes dhe ne vetem 5 minuta, pregatiti brumin e nje keku te lehte, e per me teper pa shtuar fare yndyre (vaj apo gjalp). Ky eshte keku me i shendetshem qe une kam pregatitur ndonjehere, i vetmi qe nuk me ben te ndihem ne faj pasi kam konsumuar nje fete… ose mbase dy!

Perberesit per nje tave me diameter 24cm

 • 200gr miell 00
 • 80gr sheqer
 • 1 filxhan çaji kos natyral
 • 2 veze
 • 3 dardha te buta, te prera ne copa te vogla
 • 1/2 pako fryres brumi per embelsira
 • sheqer pluhur per sperkatje

Ne nje ene, rrahim vezet me sheqerin derisa perberja te rezultoje kremoze. Shtojme kosin, miellin, fryresin e brumit dhe i perziejme mire. Shtojme ne fund dardhat ne copa dhe vazhdojme akoma perzierjen derisa brumi te rezultoje homogjen.

Lyejme nje tave te rrubullaket me pak gjalp dhe miell, hedhim ne te brumin e kekut dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 25-30 minuta.

E sperkasim ne siperfaqe me sheqer pluhur dhe e sherbejme te vaket ose ne temperature ambjenti.

Foto dhe receta nga: http://benedettaparodiblog.corriere.it

Shportëza proshute krokante me krem djathi dhe dardha

SHporteza proshute krokanteKjo recete eshte nje antipaste shume e shijshme dhe e rafinuar e cila i pershtatet shume mire si nje feste, ashtu dhe nje darke midis miqsh.
Perberesit per 10 shporteza proshute

 • 20 feta proshute krudo (rreth 200gr) ose feta pançete
 • 10 luge djath kremoz (i tipit filadelfia, robiola, stracchino, gorgonxola, krem maskarpone etj)
 • 3 dardha (kesaj recete i shkojne me shume ato te tipit Abate ose Williams)
 • 30gr arra ne copeza te vogla
 • pak leng limoni
 • disa gjethe rukola per zbukurim
 • piper te zi te sapobluar

Veshim 10 forma per muffin me nga dy feta proshute krudo duke i kryqezuar midis tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 15 minuta, apo derisa proshuta te rezultoje krokante.

Lajme mire dardhat, i qerojme, i presim ne shkopinj ose ne kubik te vegjel dhe i lagim me pak leng limoni qe te mos nxihen duke i lene menjane.

Nderkohe nxjerrim nga furra shportezat e proshutes dhe i leme te ftohen ne temperature ambjenti.

Mbushim çdo shportez me nga nje luge djath kremoz, disa shkopa dardha dhe disa arra ne copeza te vogla. E sperkasim te gjithen me pak piper te zi te sapobluar dhe i servirim te zbukuruara me pak rukola.

Foto nga: http://www.candycake.it/

Sallatë me rukola (rradhiqe), dardhë, grana dhe arra

Sallate me rukola, grana, arraSallata me rukola, dardhe, grana dhe arra eshte nje sallate tipike festive, shijet e se ciles harmonizohen ne menyre te shkelqyer me njera tjetren; shija pikante e rukoles, ajo e embel dhe delikate e dardhes dhe se fundi shija e pakrahasueshme e granes dhe arrave. Gjithçka qe ju duhet per nje tavoline te rafinuar dhe elegante!

Perberesit

 • 150gr rukola
 • 2 dardha
 • 50gr thelpinj arra
 • 100gr djath grana
 • vaj ulliri
 • uthull balsamike
 • kripe

Lajme rukolen dhe i heqim ujin e tepert. Qerojme dardhen dhe e ndajme ne copa jo shume te medha ose ne feta te holla. Ndajme ne pjese te vogla thelpinjt e arrave duke lene disa te plota per zbukurim. Kjo sallate mund te pregatitet ne nje tas te madh apo te ndahet ne 4 pjata te vogla. Tani e vetmja gje qe duhet bere eshte t’i perziejme te gjithe perberesit se bashku, e rregullojme sallaten me djathin grana te prere ne kubik ose ne feta te holla, kripe, vaj ulliri dhe uthull balsamike dhe e zbukurojme me arrat e plota.

*Shenim: Per nje shije me te forte, mund te zevendesojme djathin grana me copeza djathi gorgonzola.

Foto nga: recipesforserena.wordpress.com