Arkiva Etiketash: Receta me fasule

Fasule me perime

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Fasule me perime

Kur jashte eshte ftohte, e vetmja gje qe dua eshte nje pjate e ngrohte me fasule shoqeruar me buke te thekur, turshi dhe djathe te bardhe. Dhe kur kete pjate e konsumon pa bere naze e gjithe familje, ben pjese tek ato receta qe gatuhen te pakten nje here ne jave!
Perveçse mjaft e shendetshme sidomos per femijet, te cilet perveç vlerave te shkelqyera te fasuleve (mbi te gjitha proteina bimore), marrin edhe vitaminat e perimeve “te maskuara” brenda ne gjelle, ky gatim nuk do te rendoje as xhepin tuaj. Sigurisht qe mund ta personalizoni receten sipas preferencave te familjes suaj, por perimet qe ne i kemi shtuar me poshte, i japin kesaj gjelle dimerore shijen maksimale!

Perberesit

 • 250gr fasule te bardha
 • 2 qepe te njoma, te prera holle
 • 1 karrote, te prere ne kubik te vegjel
 • 1 dege selino, te prere holle
 • 1 spec jeshil, te prere holle
 • 1 kungull te njome, te prere ne kubik te vegjel
 • 200ml salce domatesh ose 2 domate te kaluara ne mikser
 • kripe
 • pak spec te kuq te embel (paprika)
 • vaj ulliri
 • ereza: majdanoz dhe koper te fresket, te grira holle

Fasulet duan nje kohe te gjate per tu ziere, per kete arsye i vendosim nje nate perpara ne nje ene me uje te ftohte dhe nje maje luge sode buke (1). Nese fasulet jane te reja, nuk eshte e nevojshme zbutja e tyre ne uje.
I ziejme fasulet ne uje pa kripe per rreth 30 minuta. I derdhim ujin e pare dhe i leme menjane.

Fasule me perime 1

Ne tenxheren ku do te gatuajme fasulet, kaverdisim ne zjarr mesatar ne vaj ulliri qepen e njome, selinon, karroten, specin jeshil dhe kungullin e njome derisa te zbuten (2). Shtojme salcen e domateve ose domatet e kaluara ne mikser dhe vazhdojme perzierjen edhe per pak minuta (3).

Fasule me perime 2

 Shtojme fasulet (4), rreth 1.5l uje dhe i ziejme te gjitha bashke per 1-1.5 ore ne zjarr te ulet. Une preferoj tenxheren me presion, e cila e redukton kohen e gatimit ne 30 minuta.

Shtojme pak spec te kuq te embel, majdanoz, koper, e rregullojme me kripe (5) dhe i ziejme akoma edhe per 10 minuta derisa e gjitha te marre shije . Nese shohim qe ka shume uje, vazhdojme zierjen derisa te arrijme trashesine e deshiruar.

E sherbejme te sperkatur me pak vaj ulliri ne siperfaqe.

Ruajtja: Ne frigorifer, ne nje tas te mbyllur hermetikisht per maksimumi 3 dite.

Fasule me mish të thatë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Fasule me mish te thate

Besoj se nuk ka familje shqiptare qe te mos gatuaj fasulet te pakten 1 here ne 10 dite apo 2 jave, sidomos tani ne dimer. Ne po ju sjellim nje tjeter variant te fasuleve me mish te thate. Receta eshte marre nga blogu i Ballakumes dhe eshte modifikuar nga UneGatuaj bazuar ne shijet personale.

Perberesit

 • 250gr fasule te thata
 • 1 qepe mesatare
 • pjesen e bardhe te 1 preshi
 • 100gr mish te thate
 • 2 luge salce domatesh
 • pak spec te kuq jodjeges (paprika)
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

I vendosim fasulet ne nje tas te mbushur me uje te ftohte dhe i leme per gjithe naten ne menyre qe te zbuten.

Te nesermen, i kullojme, i shplajme dhe i hedhim ne nje tenxhere me uje te ftohte te bollshem bashke me qepen e prere ne copa te trasha. E vendosim tenxheren mbi zjarr dhe e ziejme per afer 2 ore ne zjarr mesatar, duke shtuar uje nese eshte e nevojshme.

Presim ne rrathe preshin dhe ne kubik mishin e thate. I kaverdisim ne pak vaj ulliri dhe ja shtojme fasuleve. Shtojme edhe salcen e domateve, specin pluhur jodjeges dhe pak kripe dhe i ziejme fasulet edhe per 20 minuta te tjera.

I servirim te ngrohta sperkatur me pak piper te zi te sapobluar dhe vaj ulliri ekstra te virgjer.

Salce fasuleshMe fasulet qe na teprojne, mund te bejme nje salce shume te shijshme fasulesh te cilen e servirim mbi buke te thekur: I reduktojme fasulet ne pure me ndihmen e nje mikseri elektrik dhe lyejme me te buken duke e shoqeruar me feta qepe te kuqe dhe feta

Salcë me fasule të kuqe

Salce me fasule te kuqeSalca me fasule te kuqe, eshte nje salce tipike e Kuzhines meksikane e cila shoqeron fare mire Patatinat tortilla, por edhe Krahet ose kofshat e pules te skuqura.

Perberesit per 2 tasa te vegjel me salce

 • 1 kuti fasule te kuqe
 • 6 luge salce pikante
 • 2 luge leng lime (limon jeshil)
 • 1 thelpi te vogel hudher
 • domate, speca te kuq dhe selino per zbukurim
 • patatina tortilla per shoqerim

Shplajme shume mire fasulet e kuqe nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i kullojme. I grijme ne mikser bashke me te gjithe perberesit e tjere  derisa te formohet nje salce homogjene te cilen e ndajme ne dy tasa.

E sherbejme salcen me fasule te kuqe te zbukuruar me domate, speca te kuq dhe/ose selino dhe e shoqerojme me patatina tortilla per nje darke tipike meksikane.

Foto nga: http://www.thecooksnextdoor.co

Supe me bishtajore

Supe me bishtajoreSupa me bishtajore, eshte nje pjate e pare shume e thjesht per tu pregatitur dhe me vlera te larta ushqyese. Mund te konsumohet e nxehte ne ditet e ftohta te dimrit, apo ne temperature ambjenti ne ditet e nxehta.
Perberesit

 • 350gr bishtajore te thata (nder te cilat lloje te ndryshme: fasulesh, thjerrzash dhe bizelesh)
 • 200gr domate te fresketa (ose salce domatesh)
 • 1 qepe
 • 2 karrota
 • 2 dege selinoje
 • 2 thelpi hudhre
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge sode buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Vendosim per nje nate ne uje te ftohte me nje luge sode buke bishtajoret e thata ne menyre qe diten e neserme (kur ti gatuajme) te lehtesojme proçesin e zierjes.

Diten tjeter, presim holle qepen, hudhrat, karrotat dhe selinone duke i kaverdisur ne zjarr te ulet me disa luge vaj ulliri. Shtojme bishtajoret e shplara mire, i perziejme per disa minuta mbi zjarr mesatar, shtojme rreth 1 liter uje (ose leng perimesh), domaten e prere ne kubik (ose salcen e domateve), erezat, dhe e ziejme supen ne zjarr te ulet per te pakten 2 ore duke shtuar uje nese eshte e nevojshme. Per te kursyer kohe, supen mund ta ziejme ne tenxhere ne presion per 35-40 minuta.

Kripen ja shtojme rreth 10 minuta perpara se ta heqim nga zjarri; kjo per shkak se kripa e shtuar qe ne fillim, forcon lekuren e fasuleve, thjerrzave etj duke vonuar akoma me shume zierjen.

E sherbejme supen ne tasa te sperkatur me pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe me piper te zi te sapobluar.

Fasule në salcë pikante me mish të grirë

Fasule ne salce pikante me mish te grireNese do te pyesnim shqiptaret se cila eshte pjata e tyre e preferuar ne dimer, shumica me siguri do te thoshte: fasulet. Per kete arsye, ne po ju japim nje ide te re per menyren e gatimit te tyre:

Perberesit

 • 200gr fasule te thata (ose 400gr te ziera)
 • 400gr mish te grire vici (ose nese nuk e preferoni, perdorni copeza mish vici te ziera paraprakisht)
 • 200gr oriz + 1 luge gjalp
 • 400gr domate kutie (ose salce domatesh)
 • 1 qepe mesatare
 • 2 thelpi hudhra
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 luge te vogel spec te kuq djegs pluhur
 • pak majdanoz te grire
 • 1 luge te vogel sheqer
 • kripe

Nese perdorim fasule te thata: i vendosim ne nje ene me uje te ftohte dhe nje luge sode buke nje nate perpara. Diten tjeter i ziejme ne uje me pak kripe per rreth 1 ore e gjysme ne tenxhere normale apo 40 minuta ne tenxhere me presion.
Nese perdorim fasule te gatshme (te ziera) vazhdojme me pregatitjen e salces:

Ne nje tigan te vogel, kaverdisim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle derisa te behen transparente.
Ne nje tjeter tigan pak me te madh, kaverdisim ne pak vaj ulliri mishin e grire duke e shtypur me dhembet e nje piruni, shtojme specin e kuq djegs dhe vazhdojme gatimin per rreth 10 minuta ne zjarr te ulet. Mishit i shtojme qepen dhe hudhren e kaverdisura me siper, shtojme domatet ose salcen e domateve, majdanozin, pak kripe dhe pak sheqer per te korrigjuar aciditetin e domateve.

Kur fasulet te jene gati, i shtojme edhe ato tek salca e mesiperme dhe i leme te marrin shije per rreth 10 minuta ne zjarr te ulet duke i perzier shpesh.

Nderkohe ziejme orizin ne uje me kripe, e kullojme dhe shtojme nje luge gjalp per ti dhene shije. Ne pjate vendosim fillimisht orizin dhe siper tij salcen e fasuleve pikante. E sherbejme te ngrohte.

Jahni me fasule

Fasule jahniKete pjate mund ta shoqeroni me buke te thekur, Sallate greke ose me pak djath te bardhe, pa munguar ketu edhe vera e kuqe e bere ne shtepi apo nje gote raki!

Perberesit

 • 300gr fasule te thata te tipit Cannellini
 • 1 qepe te madhe
 • 2 luge gjelle salce domatesh
 • vaj ulliri
 • 1 koncentrate viçi (ose leng mishi)
 • nenexhik
 • koper
 • majdanoz
 • pak spec te kuq djegs
 • kripe
 • pak sode buke

Nje nate perpara pregatitjes se recetes, vendosim fasulet e thata ne nje tas te thelle me uje te ftohte ne te cilin kemi shtuar nje luge te vogel sode buke. Kjo do ti ndihmoje fasulet te ziejne me shpejt diten tjeter.

Te nesermen, i shplajme dhe i ziejme per rreth 20 minuta ne tenxhere me uje te vluar. I derdhim ujin, i shplajme serisht dhe i leme ne nje ane.

Ne tenxheren ku do te gatuajme jahnine, kaverdisim ne pak vaj ulliri qepen e grire holle per rreth 5 minuta, apo derisa te zbutet. Shtojme uje te nxehte ose lengun e koncentrates se viçit bashke me fasulet dhe salcen e domateve. E gatuajme te gjithen ne zjarr te ulet per rreth 2 ore ose ne tenxhere ne presion per 30-45 minuta.

I japim shije fasuleve me menten, kopren, majdanozin, specin djeges, pak kripe dhe I gatuajme per 15 minuta te tjera derisa lengu te trashet.

I sherbejme te sperkatura me pak vaj ulliri ne siperfaqe.

*Keshille: Per kete recete mund te perdorni fasule te bardha, te zeza, apo nje alternim te te dyjave. Gjithashtu nese jahnine me fasule doni ta pregatisni me mish, mjafton te zjeni mishin bashke me fasulet.

Foto nga: http://www.keeleypowell.com

Sallatë me fasule të kuqe

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype
Sallate me fasule te kuqeSallata me fasule te kuqe eshte nje pjate e thjeshte dhe e shpejte sidomos nese perdorim fasule te ziera te gatshme. Perveçse si sallate, mund te sherbeje edhe si garniture per shume pjata te tjera me baze mishi te kuq.

Perberesit

 • 350gr fasule te kuqe te thata (ose 600gr fasule te ziera)
 • 1 qepe te kuqe, te prere ne feta
 • 1-2 dege selino, te prere holle
 • 1 luge te vogel hudher pluhur
 • 1 gote uthull vere te kuqe
 • 1 luge te vogel sode buke
 • 1-2 dege trumez te fresket
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Sallate me fasule te kuqe1Vendosim fasulet te zbuten ne nje ene me uje te ftohte dhe me 1 luge sode buke per gjithe naten. Diten tjeter i shplajme mire dhe i ziejme ne uje pa kripe per 40-50 minuta. Kur te jene gati, i kullojme dhe i hedhim ne nje tas te thelle. Nese perdorim fasule te gatshme, thjesht i kullojme ujin e konservimit.

Vendosim qepen e kuqe ne nje ene bashke me uthullen e veres dhe 1 gote uje te ftohte duke e lene ne kete menyre per rreth gjysme ore, me pas e kullojme dhe ia shtojme fasuleve. Ky proçes sherben per te eleminuar shijen djegese te qepes duke e bere me te embel.

Shtojme edhe fetat e selinose, e rregullojme sallaten me kripe, piper te zi te sapobluar, hudher te thate, vaj ulliri ekstra te virgjer dhe trumez te fresket. E perziejme mire dhe e sherbejme te zbukuruar me ndonje gjethe trumez.

Fasule pllaqi me mish qengji

Fasulet pllaqi me mish qengji, jane nje recete tipike Korcare te cilat dallohen per shijen e tyre mjaft te vecante.
Perberesit

 • 500gr mish qengji (apo brinje)
 • 200gr fasule pllaqi (te medhaja)
 • 1 qepe te madhe
 • 3 luge salce domatesh
 • majdanoz
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Ziejme fasulet ne uje te kripur ne tenxhere me presion per gjysmen e kohes qe duhen ziere zakonisht (rreth 20 minuta). Nese perdorni tenxhere normale, atehere duhet te dyfishojme kohen e gatimit (40 minuta).

Nderkohe ne nje tigan kaverdisim ne vaj ulliri qepen e prere ne feta, mishin e qengjit dhe ne fund shtojme salcen e domateve duke e perziere mire te gjithe perberjen. Shtojme majdanozin e grire holle, pak uje, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e leme te zieje ne kete menyre per rreth 20-25 minuta ne zjarr mesatar.

Kur fasulet dhe mishi te jene gati, i transferojme ne tave ne te cilen shtojme edhe pak uje, duke i pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30-35 minuta derisa masa te rezultoje me pak leng