Arkiva Etiketash: Receta për mëngjes

Vezë në furrë me salcë pikante sipas variantit Spanjoll

 • Racione: 4
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Veze te pjekura ne furre

Nje recete e shkelqyer Spanjolle, e cila kombinon vezet me nje salce pikante teper te shijshme! Mund ta sherbeni per dreke apo darke, apo edhe ne mengjes siç bejne spanjollet!

Perberesit

 • 4 veze ne temperature ambjenti
 • 150gr chorizo (lloj salçiçe pikante spanjolle, por mund te perdorni çfaredo lloj sallami tjeter pikant)
 • 1 qepe e kuqe
 • 1 kuti domate te konservuara
 • 2 luge uthull vere te kuqe
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge te vogel rigon
 • pak spec te kuq djeges
 • kripe
 • vaj ulliri

E presim sallamin pikant ne kubik ose gjysmehena dhe e kaverdisim ne nje tigan te madh me rreth 5 luge vaj ulliri. Shtojme qepen e grire shume holle dhe hudhrat e shtypura derisa qepa te rezultoje transparente. Shtojme uthullen e veres se kuqe, domatet e konservuara, rigonin, gjethen e dafines dhe vazhdojme gatimin derisa salca te trashet. Ne fund e rregullojme me pak kripe dhe specin e kuq djeges.

E hedhim perberjen ne nje tave porcelani ose qelqi (ose ne 4 tava te vogla individuale), me pjesen konkave te luges hapim 4 gropa te vogla siper salces dhe hedhim ne secilen prej tyre nga nje veze. E sperkasim edhe me pak vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170C per rreth 10 minuta. 

E sherbejme me buke te thekur.

Foto nga: http://prettymayhem.com/

Reklama

Papare me djath të bardhë

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Paparja eshte nje recete Shqiptare shume e vjeter, e cila sherbehet vecanerisht per mengjes me djath te bardhe te therrmuar ne siperfaqe.

Prejardhja e emrit: Papare= pa pare, pra eshte nje recete shume e lire sepse pregatitet vetem me buke te thare, uje dhe gjalp (ose vaj)

Perberesit

 • 4 feta buke te zeze te thare ne copa te vogla
 • 4 luge gjalp (ose gjalp te shkrire) ose vaj ulliri
 • leng mishi te nxehte ose uje te nxehte
 • kripe
 • rigon, nenexhik ose hudher gjarpri per shije

Shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar, shtojme buken ne copa dhe e skuqim per rreth 10 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme uje ose leng mishi dhe vazhdojme gatimin derisa buka ta kete thithur te gjithe lengun.

E heqim tenxheren nga zjarri dhe e vendosim paparen neper pjata, shtojme gjalp te shkrire ne siperfaqe dhe djath te bardhe te therrmuar. I japim shije me rigon, nenexhik apo hudher gjarpri.