0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
3 banane të pjekura shumë
200 ml qumësht
2 vezë
6 lugë gjelle miell
1 pako e vogël pluhur pjekës
1 filxhan kafe gjalp i shkrirë
një majë luge kripë
...për shoqërim/spërkatje:
sheqer pluhur
banane
salcë tahini

Vlerat ushqyese të recetës

2 gr
Proteina
7 gr
Yndyrna
10 gr
Karbohidrate
112
Kalori për një petull
Petulla tigani me banane

Petulla tigani me banane

Përbërësit

  • ...për shoqërim/spërkatje:

Udhëzimet

Share

Kjo receta u sajua kaq spontanisht mbrëmë, por doli aq e shijshme sa duhet ta provoni që të më besoni! Kisha 3 banane që më vrisnin syrin sa herë shkoja në kuzhinë, dhe thashë: ose në kosh ose sajojmë diçka. Por brenda ishin pa asnjë njollë të zezë, prandaj i hodha në mixer (aty ku bej smoothie) dhe shto këtë e shto atë, sot në mëngjes mu duk sikur mi kishte bërë dikush gati 😋

Hapat

1
Kryer

Bashkojmë të gjithë përbërësit e mësipër ne mikser (apo ne pajisjen ku bejme smoothie) derisa të na formohet një brumë homogjen dhe pa kokërriza. Hedhim pak nga brumi ne tiganin e nxehur mbi mesatare (unë kam përdorur pajisjen ku bëj krepa, por mund të bëhen edhe në tigan normal). Kur petullat fillojne të krijojnë flluska nga njëra anë, i kthejmë nga ana tjetër dhe i leme derisa te gatuhen plotesisht.

2
Kryer

Duke qene se keto petulla nuk kane fare sheqer (vetem embelsine e bananeve), mund ti sperkatim me pak sheqer pluhur para konsumimit. I shoqerojme me feta bananesh dhe salce tahini.

Biskota gjysmëhëne me vanilje
previous
Biskota gjysmëhëne me vanilje
Kulaç me sodë dhe kos
next
Kulaç me sodë dhe kos
Biskota gjysmëhëne me vanilje
previous
Biskota gjysmëhëne me vanilje
Kulaç me sodë dhe kos
next
Kulaç me sodë dhe kos

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here