0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
500 gr miell
300 gr kos + për lyerje
1 vezë
1,5 lugë çaji sodë buke
1 lugë çaji kripë
50-60 ml ujë i ngrohtë
pak vaj luledielli

Vlerat ushqyese të recetës

15 gr
Proteina
2 gr
Yndyrna
66 gr
Karbohidrate
344
Kalori për racion
Kulaç me sodë dhe kos

Kulaç me sodë dhe kos

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Shija dhe aroma e kulaçit me sode dhe kos na sjell kujtimet me te bukura te femijerise! Receta eshte kaq e thjeshte, sa ne vetem 10 minuta do te keni ne furre duke u pjekur nje nga recetat tradiconale shqiptare me te shijshme. Shoqerohet i ngrohte me gjalp, djathe, ullinj, salçiçe e çfare tjeter tju doje zemra.

Hapat

1
Kryer

Perziejme bashke te gjithe perberesit e mesiperm perveç ujit te ngrohte. Brumi i formuar ne kete moment do kete nevoje per pak uje, prandaj e shtojme luge luge derisa brumi te rezultoje i bute, por jo ngjites.

2
Kryer

E transferojme brumin ne tavolinen e punes te sperkatur me pak miell dhe e punojme pak me dore duke i dhene forme te rrumbullaket. E vendosim ne nje tave te lyer me pak vaj. E presim ne siperfaqe me ndihmen e nje thike te mprehte ne forme rrezesh. Siper e lyejme me pak kos.

3
Kryer

E pjekim kulaçin ne furre te parangrohur ne 200°C per 30-40 minuta, derisa te kete marre ngjyre te arte ne siperfaqe.

4
Kryer

Pas pjekies, e heqim nga tava dhe e mbeshtjellim me nje pecete te paster ne menyre qe te kulloje.

Petulla tigani me banane
previous
Petulla tigani me banane
Sallatë me fasule pllaqi, ton dhe avokado
next
Sallatë me fasule pllaqi, ton dhe avokado
Petulla tigani me banane
previous
Petulla tigani me banane
Sallatë me fasule pllaqi, ton dhe avokado
next
Sallatë me fasule pllaqi, ton dhe avokado

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here