0 0
Djathë i bardhë i skuqur me susam dhe mjaltë

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Djathë i bardhë i skuqur me susam dhe mjaltë

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Realisht jemi me fat qe ne vendin tone gjenden ushqime kaq te ngjashme (per te mos thene me te mira) me vendet fqinje! Kjo recete e ka origjinen nga ishulli i Kretes ne Greqi. Ne fakt behet fjale per nje antipaste qe kenaq shijet edhe te vegjetarianeve. Une preferoj shpesh ta konsumoj si vakt te veçante pasi e adhuroj kombinimin e shijes se kripur te djathit te bardhe, me farat e susamit te pjekura dhe shijen e embel e delikate te mjaltit. E gjitha shoqeruar me nje gote vere te bardhe te fresket!
Ju duket e veshtire per tu pregatitur? Epo, nuk eshte fare! Le ta shohim receten me ne detaj:

Perberesit

  • 4 feta djath te bardhe dele, nga 50-70gr secila, prere ne forme katrore
  • 2 veze, te rrahura pak
  • 4 luge gjelle miell
  • 6 luge gjelle fara susami
  • 1 luge çaji paprika (speci i kuq i embel pluhur)
  • 1 luge çaji piper i zi i sapobluar
  • vaj ulliri ose luledielli per skuqje
  • 4 luge gjelle mjalt

Hedhim ne tre tasa te ndryshem: ne njerin vezet e rrahura pak, ne tjetrin miellin e perziere me paprika dhe piper te zi dhe ne te fundit farat e susamit.
Kalojme fetat e djathit fillimisht ne miell, me pas ne veze e ne fund ne farat e susamit duke i veshur mire nga te gjitha anet.

Ngrohim vajin ne nje tigan qe nuk ngjit dhe skuqim fetat e djathit derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet. I vendosim siper nje letre kuzhine ne menyre qe ti thithim yndyren e tepert.

Nderkohe ngrohim mjaltin ne mikrovale ose ne nje ene te vogel ne zjarr te ulet, derisa te behet i lengshem.

I sperkasim fetat e djathit me mjaltin e ngrohte dhe i sherbejme menjehere.

Foto nga: https://londoneats.wordpress.com

menu javore #5
previous
menu javore #5
Featured Image
next
Karpaço oktapodi me karkaleca
menu javore #5
previous
menu javore #5
Featured Image
next
Karpaço oktapodi me karkaleca

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here