0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
100g miell integral
2 vezë
120g karrota të grira
100g pure' molle
30g lajthi të bluara
10g pluhur pjekës
20g vaj kokosi
një majë luge kripë
kanellë
xhinxher pluhur
arrë moskatë e grirë
Për kremin sipër:
2 lugë gjelle krem djathi
2 lugë gjelle kos i trashë grek
sipas dëshirës mjaltë
Kek me karrota i shëndetshëm

Kek me karrota i shëndetshëm

Perberesit jane per nje tave te vogel 18cm = 4 deri ne 6 racione

Përbërësit

  • Për kremin sipër:

Udhëzimet

Share

Kek me karrota i shendetshem? Po sikur tju them qe kjo recete nuk ka asnje gram sheqer, asnje gram gjalp, por eshte aq e mire per mengjes dhe mund te hani teorikisht sa te doni 😁 Ok ok, sa te doni mbase jo, por ka vetem perberes te shendetshem te cilet nuk do tju bejne te ndiheni ne faj pas 2 apo 3 copash. Le ta quajme nje kek me karrota dietik me nje shije fantastike!

Hapat

1
Kryer

Rrahim vezet me ndihmen e nje mikseri derisa te shkumezohen.

2
Kryer

Shtojme te gjithe perberesit e tjere pak nga pak nderkohe qe i perziejme me kujdes. I japim shije kekut me kanelle, xhinxherin pluhur dhe arren moskate sipas deshires. Gjithashtu shtojme edhe pak mjalte nese e duam akoma me te embel (karrotat e grira dhe pureja e molles i japin pak embelsi)

3
Kryer

E hedhim brumin ne nje tave katrore te vogel 18x18cm ose te rrumbullaket me diameter 18cm.

E pjekim ne 175°C per rreth 25 minuta, me pas e leme te ftohet plotesisht.

4
Kryer

Per kremin, bashkojme kremin e djathit me kosin e trashe grek dhe pak mjalte sipas deshires. E perhapim siper kekut te ftohur dhe e sherbejme me pak arra/lajthi te grira siper.

E ruajme ne frigorifer per 3-4 dite, keshtu kremi qendron kompakt. Do ta vini re qe te nesermen do jete akoma dhe me i mire!

Byrekë të shpejtë sfoljatë me gjizë e spinaq
previous
Byrekë të shpejtë sfoljatë me gjizë e spinaq
Ravioli me mbushje limoni me karkaleca dhe kunguj
next
Ravioli me mbushje limoni me karkaleca dhe kunguj
Byrekë të shpejtë sfoljatë me gjizë e spinaq
previous
Byrekë të shpejtë sfoljatë me gjizë e spinaq
Ravioli me mbushje limoni me karkaleca dhe kunguj
next
Ravioli me mbushje limoni me karkaleca dhe kunguj

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here