0 0
Supë krem me thjerrëza

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
250 gr thjerrëza të thata
1 qepë e kuqe
1 degë selino
1 patate e ëmbël
1 spec i kuq
2 gjethe dafine
1 majë luge pluhur kerri
vaj ulliri
kripë
për servirje bukë e thekur në kubik

Vlerat ushqyese të recetës

7 gr
Proteina
14 gr
Yndyrna
25 gr
Karbohidrate
236
Kalori për racion

Supë krem me thjerrëza

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegane
  • 45 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Supat krem jane ideale per stinen e ftohte te dimrit, shoqeruar me pak buke te thekur dhe vaj ulliri ne siperfaqe. Kjo eshte nje nga ato receta qe te ngrohin zemren dhe te bejne te ndihesh ne shtepi. Thjerrezat, perveçse shume te pasura me hekur dhe mjaft te shendetshme, jane ushqimi ideal edhe per femijet pasi treten shume lehte. Filloni ti mesoni edhe bebat me ushqimet qe ha e gjithe familja, duke nisur nga muaji i 8 i jetes. Perpara se ti shtoni supes kripen, hiqni nje apo dy garuzhde, kalojeni ne site ne menyre qe te eleminoni lekuren e thjerrezave dhe jepjani  bebit te sperkatur me pak vaj ulliri.

Hapat

1
Kryer

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 1.5l uje. Shtojme thjerrezat e thata dhe te gjitha perimet e prera ne menyre te çrregullt: qepen e kuqe, selinone, karroten, specin e kuq dhe pataten e embel. Shtojme ne fund edhe gjethet e dafines dhe i ziejme ne zjarr te ngadalte per rreth 40 minuta.

2
Kryer

E kalojme supen ne mikser derisa te perftojme nje krem homogjen dhe e veme serisht ne zjarr. Shtojme kripe, vaj ulliri, kerri dhe vazhdojme gatimin edhe per 2 apo 3 minuta. E ndajme neper tasa dhe e sherbejme te ngrohte shoqeruar me krem pana dhe buke te thekur.

Takos të shpejtë
previous
Takos të shpejtë
Kek me portokall dhe feta portokalli të karamelizuara
next
Kek me portokall dhe feta portokalli të karamelizuara
Takos të shpejtë
previous
Takos të shpejtë
Kek me portokall dhe feta portokalli të karamelizuara
next
Kek me portokall dhe feta portokalli të karamelizuara

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here