• Home
  • Biskota
  • Toptha me çokollatë dhe kokos (Bombica) – recetë në vetëm 5 minuta
0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
200gr biskota të bluara
50gr arra të bluara
100ml krem pana për ëmbëlsira
100gr gjalp i shkrirë i nxehtë
2 lugë gjelle çokokrem
2 lugë gjelle arrë kokosi e grirë
...për lyerjen nga jashtë:
arrë kokosi e grirë
copëza çokollate
Toptha me çokollatë dhe kokos (Bombica) – recetë në vetëm 5 minuta

Toptha me çokollatë dhe kokos (Bombica) – recetë në vetëm 5 minuta

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

  • ...për lyerjen nga jashtë:

Udhëzimet

Share

Topthat me çokollatë dhe kokos ose te quajtura ndryshe Bombica, pergatiten ne vetem 5 minuta dhe shoqerojne aq embel kafen e pasdites tuaj! Mbi te gjitha jane pa pjekie, dhe me perberes qe secili prej nesh i ka ne shtepi: biskota, arra, gjalpe, çokokrem dhe arre kokosi te bluar.

Edhe ju, ashtu si une jeni adhurues te arres se kokosit? Provoni te pregatisni edhe Topthat e Kokosit, ose Raffaello.

Hapat

1
Kryer

Shkrijme çokokremin tek gjalpi i nxehte duke i perziere te dy perberesit bashke per 30-60 sekonda.

2
Kryer

Ne nje tas shtojme fillimisht perberesit e thate duke i perziere mire: biskotat, arrat dhe kokosin.

Ne kete moment shtojme gjithashtu edhe kremin pana dhe perzierjen çokokrem-gjalp. I bashkojme me kujdes me ndihmen e nje luge derisa te na formohet nje mase homogjene.

3
Kryer

Me ndihmen e nje luge, marrim pak nga perberja me çokollate dhe i japim formen sferike duke e rrotulluar ne duar. I kalojme topthat ne kokos te bluar duke i lyer mire nga te gjitha anet.

Ne te njejten menyre veprojme edhe me pjesen e mbetur te perberjes dhe sipas deshires mund ti kalojme edhe ne copa çokollate, arra apo biskota te bluara.

Tortelini me pana dhe proshute
previous
Tortelini me pana dhe proshutë
Makarona me pana dhe karkaleca
next
Makarona me pana dhe karkaleca
Tortelini me pana dhe proshute
previous
Tortelini me pana dhe proshutë
Makarona me pana dhe karkaleca
next
Makarona me pana dhe karkaleca

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here