0 0
Ëmbëlsirë me mollë “me thërrime brumi”

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
...për një tavë me diametër 24 cm
...për thërrimet e brumit:
300 gr miell 00
200 gr gjalp në temperaturë ambjenti
150 gr sheqer kane (sheqer kaf)
një majë luge kripë
...për mbushjen:
4 mollë të mëdhaja
50 gr sheqer kane (sheqer kaf)
1/2 lëng limoni
1 lugë gjelle miell
1 lugë çaji kanellë
1 majë luge arrë moskatë e grirë

Vlerat ushqyese të recetës

6 gr
Proteina
28 gr
Yndyrna
105
Karbohidrate
675
Kalori për racion

Ëmbëlsirë me mollë “me thërrime brumi”

Mollët e vjeshtës janë absolutisht më të shijshmet e sezonit, me të cilat mund të pregatiten receta të mrekullueshme! Kjo më poshtë është një nga këto, tepër e thjeshtë për tu pregatitur, 40 minuta në furrë dhe ja ku keni një ëmbëlsirë me pak kalori të cilën mund ta shijoni për mëngjes shoqëruar me krem pana të rrahur. (ose me pak akullore me vanilje në stinën e verës).

Karakteristikat::
  • Pa laktozë
Kuzhina::

Përbërësit

  • ...për një tavë me diametër 24 cm

  • ...për thërrimet e brumit:

  • ...për mbushjen:

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Parangrohim furren ne 180 grade Celsius.

Vendosim ne nje tas te madh miellin me sheqerin kaf duke I perziere mire. Shtojme pak nga pak kubiket e gjalpit dhe I bashkojme me majat e gishtave duke formuar ne kete menyre therrimet e brumit, pra brumi nuk duhet te ngjeshet e te rezultoje homogjen.

2
Kryer

Qerojme mollet dhe i presim ne feta te holla. I bashkojme me lengun e limonit, sheqerin, miellin, arren moskate dhe pak kanelle. I perziejme me delikatese dhe I leme menjane.

3
Kryer

Lyejme me gjalp taven, vendosim mollet ne fund te saj dhe e sperkasim te gjithe siperfaqen me therrimet e brumit.

E pjekim ne furren per 40-45 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte dhe mollet te jene zbutur.

4
Kryer

E sherbejme te shoqeruar me pak pana te rrahur ose me akullore me vanilje.

5
Kryer

*Keshille:

Embelsira me molle dhe therrime brumi nuk e ruan formen e saj, prandaj nuk duhet te shqetesohemi nese forma nuk del e rregullt ne pjate... nuk duhet te dali!

Per nje variant akoma me te shijshem, i hedhim brumit siper (perpara se ta fusim ne furre) edhe disa arra pecan (arra amerikane) ne copa.

Youtube Video

Kek i thjeshtë me banane
previous
Kek i thjeshtë me banane
Fasule me perime
next
Fasule me perime
Kek i thjeshtë me banane
previous
Kek i thjeshtë me banane
Fasule me perime
next
Fasule me perime

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here