0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Gëzuar Ditën e Verës

Gëzuar Ditën e Verës

Cuisine:

Një festë me origjinë pagane në të cilën njerëzit i faleshin Perëndive, është trashëguar në veçanti nga qytetarët e Çermenikës afër Librazhdit të sotëm.

  • Medium

Directions

Share

Kjo ditë shënon fundin e dimrit dhe çeljen e bimësisë e cila është prirëse e hyrjes së pranverës. Si zakon, në 13 mars, njerëzit marrin një tufë të vogël bari të njomë bashkë me rrënjët dhe dheun e tij për mëngjesin e datës 14 mars.

Shenja dalluese e kësaj feste është pregatitja e ballakumeve, specialitet i qytetit të Elbasanit, recetën origjinale të së cilës mund ta gjeni këtu.

Përveç kësaj ëmbëlsirë kaq të shijshme, ne ju rekomandojmë gjithashtu që në këtë ditë kaq të veçantë, tavolina juaj të jetë shtruar me gatime të kuzhinës tradicionale elbasanase, duke filluar që nga tava me pistil, tava a kosit e deri tek gjyveçi me patate apo oriz.

Gëzuar Festën dhe Ju bëftë mirë!
(Visited 167 times, 1 visits today)

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

Featured Image
previous
Paçe këmbësh
next
Mish qengji në furrë
Featured Image
previous
Paçe këmbësh
next
Mish qengji në furrë

2 Comments Hide Comments

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here