0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
300 gr makarona të gjata (spaghetti, linguine etj)
250 gr salcë pesto
1 lugë gjelle stika pishe
pak djathë i grirë Parmigiano Regiano

Vlerat ushqyese të recetës

11 gr
Proteina
41 gr
Yndyrna
61 gr
Karbohidrate
644
Kalori për person
Makarona me pesto borziloku

Makarona me pesto borziloku

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Makaronat me pesto, janë një pjatë e parë e shpejtë dhe me një aromë dhe shije fantastike falë borzilokut.

  • 30 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Sekreti për një pjatë të shkëlqyer, është pesto e bërë në shtëpi dhe cilësia e përbërësve dhe makaronave. Për të parë mënyrën sesi ne e pregatisim peston, klikoni këtu. Makaronat që shkojnë më shumë janë linguine, spaghetti apo reginette, por edhe makaronat e shkurtra shijojnë po aq shumë.

Hapat

1
Kryer

Fillimisht, pregatisim salcën pesto duke ndjekur recetën tonë si më lartë. Nëse jeni me nxitim, mund ta blini edhe të gatshme, por do të humbisni shijen autentike të një pesto artizanale.

2
Kryer

Ziejmë në ujë me kripë makaronat për kohën e treguat në konfeksion, derisa të rezultojnë "al dente".

Ndërkohë vendosim një tigan në zjarrë të ulët dhe hedhim peston. Shtojmë edhe disa lugë nga uji i zierjes së makaronave dhe e përziejmë mirë.

Kullojmë makaronat dhe i hedhim në tigan duke i përzierë mirë edhe për 1 minutë. I shërbejmë makaronat akoma të nxehta të spërkatura me pak djathë të grirë, fara pishe dhe ndonjë gjethe borziloku.

Biskota me çokollatë dhe lajthi
previous
Biskota me çokollatë dhe lajthi
Rizoto me kungull
next
Rizoto me kungull
Biskota me çokollatë dhe lajthi
previous
Biskota me çokollatë dhe lajthi
Rizoto me kungull
next
Rizoto me kungull

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here