0 0
Oshmare Korçe

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
500 gr miell misri
1 litër qumësht
150 gr djathë i bardhë
100 gr gjalp
kripë

Vlerat ushqyese të recetës

22 gr
Proteina
41 gr
Yndyrna
99 gr
Karbohidrate
882
Kalori për racion

Oshmare Korçe

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Oshmarja është një gatim tipik i malësive të Korçës e cila shërbehet kryesisht për mëngjes.

  • 20 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Oshmare Korçe

Hapat

1
Kryer

Në një tigan vendosim gjalpin të shkrijë, shtojmë djathin e thërrmuar me dorë dhe e lëmë të skuqet për pak minuta në zjarr të avashëm. Hedhim pak kripë, qumështin dhe pasi ky të ketë marrë valë, shtojmë miellin e misrit të situr fillimisht duke e përzierë shpejt që të mos formohen kokrriza. Vazhdojmë përzierjen derisa masa të shkëputet nga anët e enës dhe gjalpi të ketë dal në sipërfaqe. Oshmari vendoset në një pjatë të cekët dhe serviret i ngrohtë.

Kërnacka të furrës
previous
Kërnacka të furrës
Featured Image
next
Paçe koke
Kërnacka të furrës
previous
Kërnacka të furrës
Featured Image
next
Paçe koke

Një koment Fsheh komentet

oshmare behet duke skuqur gjalpin.hedhim ujin me kripe dhe i leme derisa te marrin vale.e leme pak menjane tenxheren sa te bjere vala dhe pastaj shtojme miellin e misrit pak nga pak qe te mos krijohen kokrriza.pak me vone shtojme dhe djathin dhe nga pak gjalp te shkrire.e heqim kur oshmari shkeputet nga tenxherja.behet shume i mire se gatuaj gjithmone

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here