0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
550 gr brumë pice
250 gr salcë domatesh
125 gr djathë mocarela
disa gjethe borzilok i freskët
pak hudhër pluhur
pak kripë
per skuqje vaj luledielli

Vlerat ushqyese të recetës

21 gr
Proteina
8 gr
Yndyrna
86 gr
Karbohidrate
520
Kalori për racion
Pica të skuqura

Pica të skuqura

Karakteristikat::
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Nese jeni midis zgjedhjes per te gatuar pica apo petulla, ne ju japim sugjerimin te bashkoni dy receta ne nje: pica te skuqura, te cilat ngjajne me petullat, por kane njekohesisht edhe shijen e fresket te pices me domate, mocarela dhe borzilok.

  • 15 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

pregatisim salcen e domateve

Vendosim nje tigan ne zjarr mesatar dhe hedhim ne te salcen e domateve me pak kripe dhe hudher pluhur. E perziejme mire here pas here derisa te kete avulluar uji i tepert dhe salca te jete trashur.

2
Kryer

pregatisim picat

Hapim brumin e pices ne tavolinen e punes dhe e presim me ndihmen e nje gote ose nje forme tjeter rrethore, me diameter 12-14 cm. I skuqim nga dy ose tre ne vaj luledielli te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte nga te dyja anet. Mos skuqni shume pica pernjehere, pasi ne kete menyre ulet temperatura e vajit dhe picat thithin me shume vaj pasi skuqen me ngadale.

3
Kryer

I vendosim ne nje pjate, i sperkatim siper me salce domatesh, disa copa djathi mocarela dhe ndonje gjethe borzilok. I shijojme te ngrohta.

Makarona me karkaleca, shparguj dhe pana
previous
Makarona me karkaleca, shparguj dhe pana
Makarona me salcë pikante
next
Makarona me salcë pikante
Makarona me karkaleca, shparguj dhe pana
previous
Makarona me karkaleca, shparguj dhe pana
Makarona me salcë pikante
next
Makarona me salcë pikante

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here