0 0
Pretzels

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
500 gr miell 0
200-250 ml ujë i ngrohtë
50 gr gjalp i shkrirë
2 lugë çaji sheqer
1 lugë çaji kripë
20 gr maja birre e freskët ose 7 gr e thatë
3 lugë gjelle sodë buke
kripë e trashë kokërr

Vlerat ushqyese të recetës

7 gr
Proteina
6 gr
Yndyrna
49 gr
Karbohidrate
279
Kalori për 1 pretzel

Pretzels

Pretzels, të quajtura ndryshe edhe brezeln (apo Laugenbrezeln), janë një lloj buke tipike gjermane të spërkatura në sipërfaqe me kokrra kripe të mëdha. Veçantia e tyre është se gatuhen paraprakisht në ujë me sodë përpara se të futen në furrë.

Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Legjenda thotë që kjo lloj buke për herë të parë është pregatitur nga monarkët e ndonjë manastiri në Europë, të cilët me brumin që i mbetej formonin rripa të gjatë dhe i ndërthurnin midis tyre, gjë që të kujton duart e bashkuara gjatë një lutje.

Hapat

1
Kryer

Bashkojmë miellin me sheqerin dhe kripën. Hapim një gropë në mes në të cilën hedhim ujin e ngrohtë ku kemi shkrirë majanë e birrës. Shtojmë gjalpin e butë dhe e punojmë mirë brumin për 7-10 minuta derisa të rezultojë elastik dhe të mos ngjisi në duar. E lëmë të vijë për rreth 2 orë në një vend të ngrohtë mbuluar me një pecetë të lagur.

2
Kryer

Pasi brumi ka ardhur, e ndajmë në 8 pjesë të barabarta. E hapim secilën pjesë si një litarë të gjatë rreth gjysmë metri. E rrotullojmë brumin duke i dhënë formën tipike të pretzel. I vendosim në një tavë të shtruar me letër furre dhe i lëmë të vijnë edhe për gjysmë ore tjetër.

3
Kryer

Parangrohim furrën në 200°C.

Vendosim për tu zierë 3 litër ujë me 3 lugë gjelle sodë buke. I zhysim pretzel një nga një dhe i lëmë të gatuhen për gjysmë minuti. I rivendosim në tavë, i spërkasim me kripë të trashë dhe i pjekim për rreth 20 minuta, apo derisa të kenë marrë ngjyrën e artë karakteristike.

Makarona me fruta deti
previous
Makarona me fruta deti
Sallatë me rukola dhe luleshtrydhe
next
Sallatë me rukola dhe luleshtrydhe
Makarona me fruta deti
previous
Makarona me fruta deti
Sallatë me rukola dhe luleshtrydhe
next
Sallatë me rukola dhe luleshtrydhe

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here