0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
500 gr patate
2 kanaçe misër i zierë
4 qepë e njomë
2 thelpinj hudhër
600 ml lëng mishi/ kockash/ pule/ perimesh
2 lugë gjelle vaj ulliri
spec i kuq i ëmbël
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

9 gr
Proteina
10 gr
Yndyrna
42 gr
Karbohidrate
312
Kalori për racion
Supë me misër

Supë me misër

Karakteristikat::
  • Pa laktozë
  • Vegane
  • Vegjetariane
  • 30 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Keni provuar ndonjehere ta perdorni misrin ne supe? Del fantastike, kremoze dhe me nje shije teper delikate. E kombinuar pastaj me qepen e njome dhe specin e embel pluhur eshte jo vetem me terheqese per syrin, por ben pikerisht edhe ate kontrastin ne shije!
Le te sjellim pak diell ne keto dite gri dhe te ftohta vjeshte ☀️

Hapat

1
Kryer

Kaverdisim per 2 minuta ne vaj ulliri thelpinjte e hudhres te shtypura bashke me qepen e njome te prere holle (leme disa bishta jeshil menjane per zbukurim).
Shtojme patatet e qeruara e te prera ne copa te vogla dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 2 minuta te tjera.
Shtojme lengu e mishit (ose uje) dhe i ziejme te gjitha bashke per rreth 15 minuta.

2
Kryer

Kullojme misrin nga uji i konservimit dhe ja shtojme supes duke e lene edhe per 5 minuta te tjera.
Me ndihmen e nje mikserit me zhytje, e reduktojme supen ne purè. E rregullojme me kripe e piper dhe e sherbejme te sperkatur me bishta qepe te njome, pak miser dhe spec te kuq te embel.
Nese supa del shume e trashe, e hollojme me pak qumesht (mundesisht vegjetal: soje, orizi apo bajame)

Pulë në furrë me patate dhe rozmarinë
previous
Pulë në furrë me patate dhe rozmarinë
Makarona në furrë me bizele
next
Makarona në furrë me bizele
Pulë në furrë me patate dhe rozmarinë
previous
Pulë në furrë me patate dhe rozmarinë
Makarona në furrë me bizele
next
Makarona në furrë me bizele

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here