0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
...për brumin:
450 gr miell 00
150 ml ujë
5 lugë gjelle vaj ulliri
2 e verdhë veze
kripë
...për mbushjen:
500 gr shparguj
200 gr Quark (salcë kosi e ëmbël)
100 gr Schmand (krem i athët)
200 gr djathë Brie
150 gr salmon i tymosur
për zbukurim kopër e freskët
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

55 gr
Proteina
41 gr
Yndyrna
96 gr
Karbohidrate
977
Kalori për person
Tartë e kripur me shparguj dhe salmon

Tartë e kripur me shparguj dhe salmon

Flammkuchen

Flammkuchen nuk është gjë tjetër vetëm brumi i picës/bukës i hapur shumë hollë, i mbushur me një krem paksa të athët (psh salcë kosi) dhe i pjekur në temperaturë shumë të lartë për pak minuta derisa të bëhet kërce.

Kuzhina::

Përbërësit

  • ...për brumin:

  • ...për mbushjen:

Udhëzimet

Share

Tartë e kripur me shparguj dhe salmon

Hapat

1
Kryer

Pregatisim brumin duke bashkuar miellin me vajin e ullirit, të verdhat e vezëve dhe ujin e ngrohtë derisa brumi të rezultojë i butë. E mbulojmë me qese transparente dhe e lëmë të pushojë për rreth 30 minuta.

2
Kryer

Presim fundin e shpargujve, rreth 2-3 cm dhe i ziejmë në ujë të vluar me kripë për 3-5 minuta. I kullojmë, i thajmë mirë dhe i ndajmë përgjysmë për së gjati.

Bashkojmë salcën e kosit me kremin e athët. Presim në copa të vogla djathin Brie.

3
Kryer

E ndajmë brumin në 4 pjesë të barabarta dhe e hapim çdo pjesë me ndihmën e një okllaie në formë ovale. Mund edhe ta hapni në formë rrethore, por kjo është forma tipike e këtyre tartave. I lyejmë në sipërfaqe me kremin, shtojmë copat e djathit dhe në fund shpargujt.

I pjekim në furrë të parangrohur në 200 °C për 12-5 minuta, apo derisa anët të jenë bërë kërce.

4
Kryer

I heqim nga furra dhe i vendosim në sipërfaqe copa salmoni të tymosur. E zbukurojmë me kopër dhe e shërbejmë të ndarë në feta.

Biskota me gjalpë kikiriku
previous
Biskota me gjalpë kikiriku
Burrito
next
Burrito
Biskota me gjalpë kikiriku
previous
Biskota me gjalpë kikiriku
Burrito
next
Burrito

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here