0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
700 gr lakra brukseli
10 feta proshutë e pjekur
200 gr krem pana për gatim
200 gr Schmand (krem i athët)
100 gr djathë kaçkavall të grirë
3 vezë
2 lugë gjelle lëng limoni
2 lugë gjelle bajame në fletëza
kripë
piper i zi i sapobluar
trumëz

Vlerat ushqyese të recetës

23 gr
Proteina
42 gr
Yndyrë
27 gr
Karbohidrate
546
Kalori për racion
Tavë me lakra brukseli dhe proshutë

Tavë me lakra brukseli dhe proshutë

Karakteristikat::
  • Pa gluten

Përbërësit

Udhëzimet

Share
I pëlqen ose jo… nuk ka rrugë të ndërmjetme me lakrat e brukselit! Nga të gjitha ato që kam lexuar, lakrat e brukselit bëjnë pjesë në listën e ushqimeve “më pak të pëlqyera”, por jo nëse gjeni mënyrën e duhur të gatimit. E kam pasur në mendje për një kohë të gjatë këtë recetë, sepse dua të sjellë në familje çdo herë diçka të re, mbi të gjitha produkte të stinës me plot vlera ushqyese. Kështuqë i kombinova me proshutë dhe i dhashë shijen krokante me disa fletëza bajamesh.

Hapat

1
Kryer

Pastrojmë lakrat e brukselit dhe i vendosim të ziejnë për 10 minuta në ujë me kripë. I kullojmë, i ndajmë përgjysmë dhe i lëmë mënjanë të ftohen pak.

2
Kryer

Marrim një tavë porcelani dhe veshim fundin dhe anët me feta proshute (është mirë që proshtuta të jetë pak me yndyrë, psh bacon ose pançetë, por edhe me proshutë të pjekur del shumë e mirë) dhe hedhim sipër lakrat e brukselit.

3
Kryer

Pregatisim salcën: përziejmë kremin pana për gatim me kremin e athët, vezët, kripë, piper, trumëz dhe lëng limoni. E hedhim sipër lakrave, e spërkasim me djathë të grirë dhe bajame në fletëza.

4
Kryer

E pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për 40 minuta, derisa të marri ngjyrë të artë në sipërfaqe. E lëmë 15 minuta të ftohet përpara se ta presim në copa.

Toptha kokosi (Raffaello të bëra në shtëpi)
previous
Toptha kokosi (Raffaello të bëra në shtëpi)
Sanduiç BLT
next
Sanduiç BLT
Toptha kokosi (Raffaello të bëra në shtëpi)
previous
Toptha kokosi (Raffaello të bëra në shtëpi)
Sanduiç BLT
next
Sanduiç BLT

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here