0 0
Tavë me patate dhe sallam

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
100 gr sallam
3 patate
3 vezë
100 ml krem pana për gatim
100 gr djathë kaçkavall të grirë
2 lugë gjelle bukë e tharë e grirë
vaj ulliri
kripë
piper i zi i sapobluar
rozmarinë

Vlerat ushqyese të recetës

20 gr
Proteina
34 gr
Yndyrna
32 gr
Karbohidrate
516
Kalori për racion

Tavë me patate dhe sallam

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Tava me patate dhe sallam eshte nje pjate me perberes shume te thjeshte, por qe i japin kesaj recete nje shije te jashtezakonshme. Pjekia ne furre i ben patatet me krokante dhe brendesine e tyre e le te bute.

Hapat

1
Kryer

Presim patatet ne feta dhe i ziejme ne uje te vluar me pak kripe per 3-4 minuta derisa te zbuten, por jo plotesisht.

2
Kryer

Nderkohe ne nje tas rrahim vezet, shtojme panen e kuzhines, djathin kaçkavall, pak kripe (kujdes me sasine e kripes pasi djathi eshte vet i kripur) dhe pak piper te zi.

3
Kryer

Lyejme me vaj ulliri taven (une kam perdorur nje tave katrore me permasa 25cmx25cm), e sperkasim me galete dhe shtrojme nje shtrese patate pa i mbivendosur siper njera tjetres. Shtojme 1/3 e perberjes me veze, pana dhe djathe, disa kubik sallam dhe vazhdojme ne kete menyre duke formuar tre shtresa. Shtresa e fundit duhet te jete me patate dhe copeza sallami.

4
Kryer

E sperkasim me rozmarine te fresket dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30 minuta. E leme te pushoje per 15 minuta ne temperature ambjenti perpara se ta presim ne feta dhe ta sherbejme.

Djathë Tomino i mbështjellë me proshutë Speck
previous
Djathë Tomino i mbështjellë me proshutë Speck
Kek me dardha dhe vaj ulliri
next
Kek me dardha dhe vaj ulliri
Djathë Tomino i mbështjellë me proshutë Speck
previous
Djathë Tomino i mbështjellë me proshutë Speck
Kek me dardha dhe vaj ulliri
next
Kek me dardha dhe vaj ulliri

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here