0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
250 ml ujë
70 gr sheqer
250 ml kafe moka
200 gr krem pana për ëmbëlsira
pak vanilje

Vlerat ushqyese të recetës

1 gr
Proteina
10 gr
Yndyrna
19 gr
Karbohidrate
166
Kalori për racion
Granita me kafe

Granita me kafe

kafe e ftohtë akull

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Granita është një alternativë shumë e freskët dhe origjinale e akullores me origjinë siçiliane e përbërë nga ujë, sheqer dhe limon (granita me limon). Ne po iu japim recetën e granita-s me kafe, tepër e shijshme për t'u shijuar në mëngjes bashkë me një briosh ose disa biskota.

  • 3 orë
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Hapat

1
Kryer

Vendosim sheqerin, ujin dhe vaniljen në një tenxhere dhe e ziejmë për rreth 3 minuta. E heqim shurupin nga zjarri dhe kur të jetë ftohur shtojmë kafen duke e përzierë mirë. E hedhim përbërjen në një enë qelqi ose alumini dhe e fusim në akull për t’u ngrirë për 2-3 orë duke e përzierë çdo 30 minuta derisa të formohen kristale akulli të mëdhaja.

E hedhim nëpër gota duke e shoqëruar me pak krem pana të rrahur në sipërfaqe.

Të drejtat e imazhit i përkasin: www.donnahay.com.au

2
Kryer

Këshillë:

Sipas dëshirës, ujin mund ta zëvendësojmë me qumësht në të njëjtën sasi.

Jufka dibre me pulë
previous
Jufka dibre me pulë
Tasqebap në tenxhere me presion
next
Tasqebap në tenxhere me presion
Jufka dibre me pulë
previous
Jufka dibre me pulë
Tasqebap në tenxhere me presion
next
Tasqebap në tenxhere me presion

Një koment Fsheh komentet

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here