0 0
Krem shantili

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

...për 250 gr krem shantili:
250 ml krem pana për ëmbëlsira nga frigoriferi
50 gr sheqer pluhur
1 majë luge vanilje

Krem shantili

Features:
  • Pa gluten

Kremi Shantili, i krijuar nga francezi François Vatel në shekullin e XVII, është i përbërë nga pana e freskët e rrahur, vanilje dhe sheqer pluhur në raportin 5 pana dhe 1 sheqer.

  • 10 Min
  • Easy

Ingredients

  • ...për 250 gr krem shantili:

Directions

Share

Duke qenë një nga kremërat më të përdorur në pastiçeri, përveçse përdoret i vetëm nëpër ëmblësira të ndryshme, shpesh bashkohet edhe me Kremin e pastiçerise për të formuar Kremin diplomat

(Visited 132 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Në një tas të madh, rrahim me ndihmën e një mikseri elektrik me shpejtësi maksimale kremin pana derisa të trashet. Shtojmë sheqerin pluhur të situr dhe vazhdojmë rrahjen derisa kremi të ketë arritur trashësinë e dëshiruar. Shtojmë së fundi edhe vaniljen pluhur, dhe e rrahim edhe për 3 apo 4 sekonda të tjera.

2
Done

Kremi shantili mund të pregatitet maksimumi një ditë përpara përdorimit, dhe të ruhet në frigorifer i mbuluar me letër celofoni. Nëse para përdorimit vëmë rë që në sipërfaqe të tij është formuar një lëng, pra është ndarë kremi nga uji, vazhdojmë rrahjen edhe për pak çaste derisa kremi të rezultojë homogjen.

Të drejtat e imazhit i përkasin: simplyscratch.com

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Qofte me mish të grirë në salcë domatesh
next
Kremi diplomat
previous
Qofte me mish të grirë në salcë domatesh
next
Kremi diplomat

4 Comments Hide Comments

Une vdes per torta dhe kjo recete me pelqeu shume, e bashkova me krem pastiqerie dhe kam bere 1 torte super… ju falenderoj per recetat e shijshme qe publikoni…

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here