0 0
Petanik (ose palanik) me miell misri

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
200 gr miell misri
500 ml qumësht
7 vezë
150 gr gjalp
150 gr djathë i bardhë
2 lugë gjelle vaj luledielli
kripë

Vlerat ushqyese të recetës

15 gr
Proteina
39 gr
Yndyrna
31 gr
Karbohidrate
531
Kalori për racion

Petanik (ose palanik) me miell misri

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Petanik (ose palanik) me miell misri

Hapat

1
Kryer

Në një tas të madh dhe të thellë rrahim vezët e plota, shtojmë qumështin, pak kripë dhe miellin e misrit të cilin e kemi situr fillimisht. Shtojmë gjithashtu nga pak ujë të vakët duke zënë një brumë të hollë.

2
Kryer

Një pjesë të këtij brumi e hedhim në një tavë të cilën fillmisht e kemi lyer me vaj derisa të formohet një shtresë e hollë dhe e fusim në furrë 180°C për të marrë një faqe. Vazhdojmë në këtë mënyrë derisa të përfundojë i gjithë brumi që gjendet në enë. Në shtresën e fundit të brumit shtojmë djathin e bardhë të grirë, e spërkasim me gjalp dhe e pjekim në furrë.

Featured Image
previous
Gjyveç me oriz (Tavë me oriz dhe mish në furrë)
Kërnacka të furrës
next
Kërnacka të furrës
Featured Image
previous
Gjyveç me oriz (Tavë me oriz dhe mish në furrë)
Kërnacka të furrës
next
Kërnacka të furrës

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here