0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
600 gr patate vjollcë
1 (pjesa e bardhë) presh (pjesa e bardhë)
500 ml lëng perimesh
1 filxhan çaji qumësht
4 lugë gjelle Schmand (krem i athët)
kripë
piper i zi i sapobluar
arrë moskatë e grirë
vaj ulliri

Vlerat ushqyese të recetës

7 gr
Proteina
12 gr
Yndyrna
38 gr
Karbohidrate
279
Kalori për racion
Supë krem me patate vjollcë

Supë krem me patate vjollcë

Karakteristikat::
  • Vegjetariane

Nëse ju pëlqejnë supat krem, nuk duhet të lini pa e gatuar këtë recetë me patate vjollcë (lejla). Jo vetëm është shumë e shijshme, por karakterizohet edhe nga një ngjyrë tepër e veçantë që do të bëj për vete të gjithë familjen. Pregatitja është elementare, gjëja më e vështirë është gjetja e këtyre patateve në treg!

  • 20 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Supë krem me patate vjollcë

Hapat

1
Kryer

Qërojmë patatet, i lajmë dhe i presim në feta. Pastrojmë preshin, e lajmë dhe e presim hollë.

Vendosim në zjarr të ulët një tenxhere me pak vaj ulliri dhe kavërdisim preshin derisa të zbutet, për rreth 5 minuta. Shtojmë patatet, lëngun e perimeve dhe i gatuajmë derisa të zbuten, rreth 15 minuta.

2
Kryer

Me ndihmën e një mikseri me zhytje, e reduktojmë supën në krem dhe i shtojmë qumështin, kripë, piper dhe pak arrë moskatë.

E ndajmë supën nëpër pjata dhe e shoqërojmë me nga një lugë krem të athët për të balancuar ëmbëlsinë e patateve.

Ëmbëlsirë me mollë dhe reçel
previous
Ëmbëlsirë me mollë dhe reçel
Petulla patatesh (Rösti)
next
Petulla patatesh (Rösti)
Ëmbëlsirë me mollë dhe reçel
previous
Ëmbëlsirë me mollë dhe reçel
Petulla patatesh (Rösti)
next
Petulla patatesh (Rösti)

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here