0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
Perberesit per nje torte me diameter 20cm
...per kekun:
200 gr miell
200 gr gjalp në temperaturë ambjenti
200 gr sheqer
3 vezë
1 lugë çaji pluhur pjekës
2 lugë çaji kafe e tretshme në ujë (psh Nescaffe)
100 gr arra të thërrmuara dhe të pjekura
...per kremin me kafe:
600 ml krem pana për ëmbëlsira të ftohtë nga frigoriferi
2 lugë çaji kafe e tretshme në ujë (psh Nescaffe)

Vlerat ushqyese të recetës

8 gr
Proteina
58 gr
Yndyrna
48 gr
Karbohidrate
731
Kalori për një fetë (1/8)
Torte me kafe dhe arra

Torte me kafe dhe arra

Nje kombinim fantastik i shijes se kafes me arrat, ben qe kjo embelsire te shijohet deri ne feten e fundit.

Përbërësit

  • Perberesit per nje torte me diameter 20cm

  • ...per kekun:

  • ...per kremin me kafe:

Udhëzimet

Share

Kontrasti midis kremozitetit te mbushjes me krem kafe dhe krokantes se arrave, e ben perfekt per mengjeset e vona te fundjaves, atehere kur shpesh duam te perkedhelemi me diçka te embel. Receta eshte shume e thjeshte per tu pergatitur, dhe ne me pak se 1 ore do te keni ne tavolinen tuaj nje nga embelsirat me te mira qe keni provuar ndonjehere!

Hapat

1
Kryer

Rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa perberja ta kete dyfishuar vellimin e saj dhe te rezultoje kremoze. Rrahim lehtesisht vezet ne nje ene te vogel dhe i shtojme dalengadale duke vazhduar rrahjen.

2
Kryer

Ne nje tas bashkojme miellin me pluhurin pjekes dhe ja shtojme pak nga pak gjalpit me sheqerin duke e rrahur me shpejtesi te ulet ose duke e bashkuar manualisht me ndihmen e nje spatule kuzhine.

3
Kryer

Shkrijme kafen ne 1 luge uje te ngrohte dhe ja shtojme perberjes. Shtojme se fundi edhe copezat e arrave duke mbajtur disa menjane per zbukurim.

4
Kryer

Lyejme me pak gjalp dhe miell (ose veshim me leter furre) dy tava te rrumbullakta me diameter 20cm. E ndajme brumin e kekut ne menyre te barabarte ne secilen prej tyre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta. 

5
Kryer

I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti nderkohe qe pergatisim mbushjen: rrahim me ndihmen e mikserit elektrik panen e ftohte per embelsira derisa te formohet nje krem qe nuk bie nga ena. Nese kremi eshte i pasheqerosur, shtojme sheqer pluhur sipas deshires. Shtojme kafen dhe vazhdojme rrahjen.

6
Kryer

Perhapim gjysmen e kremit me kafe mbi njeren nga gjysmat e kekut dhe vendosim me kujdes gjysmen tjeter siper duke e lyer me kremin e mbetur. E zbukurojme me copeza arrash dhe pak kafe pluhur.

Qofte me qull e arra
previous
Qofte me qull e arra
Tortë e kripur me spinaq
next
Tortë e kripur me spinaq
Qofte me qull e arra
previous
Qofte me qull e arra
Tortë e kripur me spinaq
next
Tortë e kripur me spinaq

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here