Lëng peshku

Lengu i peshkut, teper i perdorshem ne kuzhine per pregatitjen e supave, rizotove, salcave etj, ka nje shije me te vertete te vecante dhe shume vlera ushqimore. Sekreti kryesor qendron ne freskine e peshkut, prandaj mundohuni te siguroheni per kete te fundit nese deshironi nje supe te shendetshme per te gjithe familjen tuaj.

Perberesit per rreth 2l leng peshku

  • 2l uje
  • 500gr peshk te cilesise se dyte te pastruar
  • 300gr mbetje te peshkut si koka, hala etj
  • 2 qepe
  • 1 presh
  • 1 dege selino
  • 1 gote vere te bardhe
  • 1 gjethe dafine
  • pak trumez
  • kripe

Vendosim ne nje tenxhere me uje te ftohte peshkun e cilesise se dyte te plote, mbetjet e peshkut te grira, qepet e lara, te pastruara dhe te ndara ne kater pjese, preshin e ndare ne 2-3 pjese, degen e selinose te prere holle, trumezen, gjethen e dafines, veren e bardhe dhe se fundi e rregullojme me pak kripe. E ziejme lengun e peshkut ne zjarr te avashem per jo me shume se gjysme ore duke hequr here pas here me ndihmen e nje luge shkumen qe formon ne siperfaqe. Ne momentin qe lengu eshte gati, e kullojme me ane te nje pecete te paster apo nape dhe e perdorim per gatimet tona.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: