Salca për gatime në zgarë (pjesa 1)

Cila dreke mund te jete me ideale sesa te marresh zgaren, mishin, perimet dhe ti pjekesh diku mes pishave afer detit? Me afrimin e veres, kjo eshte menyra me e mire per tu mbledhur me shoqerine apo familjen! Me poshte, po ju paraqesim disa lloje salcash (pjesa 1) per te shoqeruar mishin e kuq, mishin e bardhe, perimet dhe peshkun.

Salca tartar

Salca Tartar (per mish te kuq dhe peshk/fruta deti)

Perberesit

 • 2 luge majoneze
 • 1 luge te vogel mustarde Dijon
 • 2 te verdha vezesh te ziera te therrmuara me dore
 • 2 kastraveca te vegjel turshi, te kulluar nga lengu i tyre dhe te prere holle
 • 1 luge te vogel kaperi, te kulluar dhe te prere holle
 • majdanoz te fresket te grire holle
 • 2 luge uthull molle
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Ne nje tas te vogel bashkojme te gjithe perberesit me siper derisa te formohet nje salce homogjene. E sherbejme menjehere ose e fusim ne frigorifer deri ne momentin e konsumimit.

Salce jeshile me majdanoz

Salca jeshile me majdanoz (per mish te kuq, te bardhe, peshk dhe perime)

Perberesit

 • 3 tufa majdanoz te grire holle
 • 3 fileto açuge nen vaj, te kulluar nga vaji dhe te shtypur me pirun
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 3 luge ketchup
 • 1 luge te vogel kaperi te kulluar nga lengu i tyre
 • 1 fete buke pa kore
 • uthull vere te kuqe/te bardhe
 • vaj ulliri ekstra i virgjer

Vendosim ne mikser te gjithe perberesit me siper pervec vajit te ullirit dhe i grijme derisa te formohet nje salce homogjene. Hedhim pak nga pak vaj ulliri dhe e perziejme salcen me luge druri.

Salce me domate qershize

Salca me domate qershize dhe hudhra (per mish te kuq dhe perime)

Perberesit

 • 1 kuti domate qershize
 • 2 thelpinj hudher
 • ereza te fresketa: majdanoz, borzilok, rigon, trumez etj
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Vendosim ne mikser domatet qershize bashke me hudhren, kripen dhe erezat dhe i perziejme derisa te formohet nje salce homogjene duke shtuar pak nga pak vaj ulliri. E leme salcen te pushoje per rreth 1 ore ne frigorifer ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren.

Salce aioli

Salce me hudhra Aioli’ (per peshk dhe perime zgare)

Foto nga: http://www.amuse-your-bouche.com/
http://forkfingerschopsticks.com/
http://artfoodlife.wordpress.com/

Reklama

2 Comments

 1. Eva says:

  Duken shume interesante dhe te shijshme, por nuk mund ti shkarkojme ne pdf, nuk e shoh me ate opsion. Ka mundesi ju lutem te ma dergoni me e-mail? Faleminderit
  Eva

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: