Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

pancakesPetullat Amerikane jane nje lloj petulle e servirur per mengjes sidomos ne Ameriken Veriore me nje diameter rreth 12-20cm. Receta tradicionale kerkon qe si perberes kryesore te jene gjalpi, mielli, sheqeri, qumeshti dhe vezet. Megjithate egzistojne lloje te ndryshme te cilave u shtohet edhe kanelle apo vanilje, apo perdorimi i kosit ne vend te qumeshtit. Ne pergjithesi Pankeiks-et jane te embla dhe shoqerohen me shurup panje, shurup frutash, reçel apo mjalt. Por mund te jene edhe te kripur me gjalp te shkrire, veze apo proshute.

*Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi 30 minuta perpara se te fillojme pregatitjen e recetes.

Perberesit per 12 petulla Amerikane

 • 125gr miell
 • 200ml qumesht
 • 25gr gjalp
 • 2 veze
 • 1 luge sheqer
 • pak kripe

…per shoqerim

 • shurup/ mjalt/reçel
 • sheqer pluhur
 • fruta te fresketa
 • proshute/veze

Ne nje ene perziejme miellin, copat e gjalpit ne temperature ambjenti, sheqerin dhe kripen. Shtojme ngadale te verdhat e vezeve dhe qumeshtin duke vazhduar perzierjen me nje rrahes elektrik derisa te perftohet nje krem homogjen.

Rrahim te bardhat e vezeve derisa te mos bien nga ena dhe ia shtojme mases se mesiperme duke i lene te pushojne se bashku per pak minuta.

Vendosim ne zjarr nje tigan te vogel me diameter 10/12 apo 15cm ne te cilin shkrijme copeza gjalpi. Hedhim nje garuzhde nga masa e formuar dhe e leme pak minuta ne zjarr te avashem derisa te marre ngjyre te arte duke e kthyer me pas nga ana tjeter.

Petullat e sapo hequra nga zjarri i vendosim njera siper tjetres duke i sperkatur me sheqer pluhur dhe duke i shoqeruar sipas deshire me reçel, mjalte apo shurup.

*Keshille: Ne receta te ndryshme, per ti bere petullat me te fryra i hidhet pak sode buke apo pluhur pjekes. Gjithashtu per ti shoqeruar mund te perdoret krem Nutella, pana e embel, gjalp kikiriku etj.

Foto nga: http://www.vegelicacy.com/

Reklama

24 Comments

 1. Rita says:

  Pankeiks ne shqip quhet KALLTITE . Dhe ato mund te pregatiten ne dy menyra, ne ate te cilen e shohim ne foto por edhe ne hapura ne gjeresine e tiganit.

  Ps. ju pergezoj per faqen, vertete shume e kendeshme.

  Pëlqejeni

 2. sirena says:

  Duken shume te shijshme. Desha te di sa cope pak a shume dalin me keto doza…pasi ne jemi 5 persona ne shtepi dhe dua te di nese duhet te dyfishoj dozat.

  Pëlqejeni

 3. sirena says:

  Ops, me fal se nuk e kisha vene re!
  Gjithsesi une sot ne mengjes i provova dhe dolen shume te mira…i hengrem me mjalte…dhe dyfishova dozat (me duket se me duhej ti kisha trefishuar se u mbaruan sa hap e mbyll syte :))dhe dikush po pyeste nese kishte akoma…)
  Do ti bej perseri pa dyshim. Falemnderit per receten.

  Pëlqejeni

 4. fiori says:

  Ju pergezoj…jo vetem per kete recete, por per te gjithe punen tuaj.Per me teper, nje website kaq i sistemuar dhe kaq cilesor..na hap oreksin vetem me nje click.Ju faleminderit per gjithcka qe na ofroni

  Pëlqejeni

 5. sabina says:

  Pankeiks jane fantastike i adhuroj ! Website i mrekullueshem edhe per nje vajze qe nk di te gatuaje mire meson lehtesisht!!! Urime !!

  Pëlqejeni

 6. Ana says:

  Doja t’ju beja nje pyetje: Mos ndoshta te perberesit duhet te jete edhe pluhuri pjekes? E them kete pasi kete recete e kam pare edhe ne anglisht dhe tek ingredientet ishte edhe pluhuri pjekes, apo jo? Faleminderit…

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te I paemër Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: