Supë krem me brokoli

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe krem me brokoliKjo pjate me shume pak kalori (vetem 200 kalori!) eshte e lehte, kremoze dhe e shijshme. Mund te serviret fare mire ne nje darke pas festave duke synuar reduktimin e kalorive te teperta ne total… Provojeni dhe rezultati do te jete mbreselenes!

Perberesit

 • 400gr lule brokoli
 • 2 patate mesatare, te prera ne copa
 • 1 thelpi hudher te qeruar dhe te shtypur
 • mente e fresket
 • borzilok i fresket
 • 1 liter leng perimesh ose uje
 • 4 luge vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Si te pergatisim supen me brokoli

Supe krem me brokoli 1

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer hudhren, patatet dhe brokolit per disa minuta (1). Shtojme borzilokun dhe menten e fresket dhe i leme derisa te marrin shije (2). Shtojme uje te nxehte ose leng perimesh dhe e ziejme supen per rreth 20 minuta, apo derisa brokoli te zbutet (3).

Supe krem me brokoli 2

Kur perimet te jene zbutur plotesisht (4) e kalojme te gjithe masen ne nje perzieres me zhytje derisa te perftojme nje krem homogjen. Shtojme edhe pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe e perziejme mire (5). E rregulloje supen krem me kripe, piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme te zbukuruar me ndonje gjethe mente (6) .

15 mendime mbi “Supë krem me brokoli

 1. boll e mire kenka kjo cupe por ka nje te mete te madhe(ska kush me e gatu )
  Po me pelqen shume e gjith materjali te lumte.naten e mire

  Pëlqejeni

 2. Sapo hengrem dreke dhe bera kete recete,supe me brocoli,ishte shume e shijshme,na pelqeu shume mua burrit dhe djalit,flm per recetat.Klm.

  Pëlqejeni

 3. edhe ketu blihet e gatshme por se ka kurre shijen e te beres ne shtepi. i shtova pak gjalpe ne fund para se ta hiqja dhe hudhren ja hodha te shtypur te gjalpi. ka dale mrekulli. thnx.

  Pëlqejeni

 4. Ju pergezoj per receta te zhgjedhura te shendetshme me plot vitamina minerale dhe vlera ushqyese.Nese kjo sup perdoret per ushqimin e mengjezit si e till e ushqen organizmin ton per nje dit te shendosh me plot energji sepse brokoli perban 97% vigaminC dhe provitavinA,vitaminB6,kalcium,magnezium,hekur,fosfor dhe kalium.Brololi permban indolkarbinol dhe sulforin si mekanizem mbrojtes per kancer sepse indo kabinol qe gjendet ne te e sulmon Herpes simles.Ju deshiroj jete te mir dhe te shendetshme me plot dashuri.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.