Ballakume Elbasani

Ballakumet jane nje embelsire tipike elbasanase te cilat tradicionalisht jane gatuar ne Diten e Veres ne 14 Mars. Gatimi i tyre kerkon pak teknike dhe vemendje te vecante, por nqs keni kujdes ne pregatitje asgje nuk eshte e pamundur dhe rezultati do te jete mjaft i kenaqshem!
Perberesit per ballakumet

 • 1kg miell misri
 • 100gr miell gruri
 • 1kg sheqer
 • 400gr gjalp
 • 50ml qumesht
 • 8 veze

Si fillim, tretim gjalpin ne nje tenxhere alumini dhe e leme per rreth gjysme ore derisa te funderrojne kriperat e tij. Me pas ne nje ene te thelle rrahim gjalpin e tretur me sheqerin derisa te formohet nje mase e bardhe dhe homogjene.

39 mendime mbi “Ballakume Elbasani

 1. Kjo eshte nje faqe shume e bukur dhe e dobishme! Ju lumte dhe ju faleminderit per ndihmen tuaj! Recetat jane shume interesante, te shpjeguara qarte e te lehta per t’u pergatitur!

  Pëlqejeni

 2. Nuk perdoret asnjehere qumesht,rrahja e perberesve behet me luge druri ne nje ene bakri te pakallaisur,ne menyre qe te mos humbi nxehtesine gjalpi dhe te mos nxihet nga metalet e bardha.
  Megjiate bravo per iniciativen e bukur.

  Pëlqejeni

 3. i gatova edhe une gjithashtu dolen shume te shijshme vetem se u shrin me teper se cduheshin gjat pjekjes dhe ju prish forma…por shume te shijshme..

  Pëlqejeni

 4. Ju faleminderit !Shume nga keto receta i kam gatuar dhe kemi mbetur shume te kenaqur. Shpresojme qe kjo faqe te pasurohet me shume qe te na japin mundesi qe te kemi larmi ne kuzhinen tone.Suksese!

  Pëlqejeni

 5. Ju përgëzoj për këtë reçetë tradicionale elbasani,e që kohët e fundit qenka përhapë në tërë Shqipërinë.
  Pse mos të jetë një gatim tradicional mbarë shqiptarë dhe atë pikërisht në këtë Ditë Vere(siqë quhet)më 14 Mars.
  Unë i gatova me gjysëm mase dhe më dolën të mrekullueshme edhepse nuk pata finj,por shpejt do t’i gatuaj me finjë dhe me masë të plotë.

  Pëlqejeni

 6. qe bollokumet tebehen si ne elbasan pergatitja behet ne te njejten ene ku kemi rrahur sheqerin me gjalpin mire e mire sa gjalpi te jete tretur plotesisht, shtojme vezet 1 e nga 1 duke vazduar rrahjen, me pas shtojme ujene mungese te fise dhe fillojme ti shtojme majen e millit te misrit me hamendje ne menyre qe brumi te qendroje ne kembe te mos shtrihet por jo shume i forte, ketu qendron marifeti dhe shume e rendesishme, ballokumeve nuk i hidhet miell gruri.

  Pëlqejeni

 7. jam dakort me rudinen se tek ballakumet nuk shtohet fare miell gruri dhe se vezet hidhen nje e nga nje sepse une jam vete nga elbasani dhe i kam bere jo vetem ne diten e veres ju pershendes

  Pëlqejeni

 8. Komplimenti per rubriken qe keni hapur….Jam martuar ne Elbasan dhe cdo vit i pergatis ballokumet…me faqen e kesaj rubrike hapur…Te njejten gje do bej dhe neser ne darke…shpresoj te me dalin mire…

  Pëlqejeni

 9. Me pelqen me ane te internetit ne mun te gatuajme gjellerat ose embelsirat qe deshirojme pa patur veshtiresi .Jam nga korca por me pelqen shume te din se si gatuhet ballokumja ,dhe per kete me ndimoi faqja e kesaj rubrike… Komplimentet e mija per kete rubrike qe ndimon amvisat per gatime qe ata nuk i dine .

  Pëlqejeni

 10. Shume e dobishme si recete. Kjo faqe eshte e papare,me ka ndihmuar me shume gjera. Shpjegoni qarte dhe pa gabime. Ju lumte, shpresoj te keni sa me shume fansa.

  Pëlqejeni

 11. Eshte me te vertete kenaqesi te gatuash receta tradicionale te vendit tend. Ne vend te huaj ndjehesh mire dhe krenar per traditat e trasheguara te vendit tend. Une do pregatis revani dhe do ta coj ne shkollen ku punoj. Me pelqen ta kembej traditen me shoqet – kolege te mija, shpresoj ti pelqejne.

  Pëlqejeni

 12. Une nuk e di si do me dalin ballokumet se tani i futa ne furre, po brumi ishte i holle edhe pse i hodha prape miell.Te shohim se si do dalin.

  Pëlqejeni

 13. Ballakumet nuk behen keshtu, ato te elbasanit te pakten. Ne elbasanllinjte kemi nje jete qe bejme por keshtu jo. Nejse ky eshte sekreti yne, ju provoni te beni kek me mire.

  Pëlqejeni

 14. Ballokumet jane shume te mira dhe mami im sapo i beri. Dolen shume te mira, me pelqejne shume. Falemderit per receten e sakte.

  Pëlqejeni

 15. Receta qe pashe ne kompjuterin tim per ballokume me pelqeu dhe i thashe mamit te me beje. Mamaja ime sapo i mbaroi une i provova. Nuk di cte them. Ishin te mrekullueshme. Falemiderit per receten e sakte.

  Pëlqejeni

 16. Bravo ju qofte per te gjitha keto receta kaq te mrekullueshme qe na servirni ne kete faqe, te sakta, te lehta, te perballueshme per tu gatuar per nje nivel jetese mesatare. JU FALEMINDERIT.

  Pëlqejeni

 17. Eshte viti I dyte qe e pergatis kete recete, me keto permasa ballokumet nuk dalin te mira. nuk te shkrijne ne goje. Mendoj se sasia e sheqerit duhet te jete e gabuar dhe temperature e pjekjes . Mielli I misrit ndihet shume ne goje.
  Jane te shijshme – se jane vetem gjalp e sheqer – po nuk kane shijen e ballokumeve.
  Ndofta,mielli I mistrit ne Kanada nuk eshte si ai I Shqiperise???.
  Te lutem a e rishikon dhe njehere receten

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.