Mus (mousse) me çokollatë të zezë

Mus me cokollate te zeze

Mus (mousse) me cokollate eshte nje embelsire e cila konsumohet me luge dhe veshtire t’i rezistosh. Te tilla egzistojne edhe te kripura psh ato me ton, me proshute, me gorgonxola, me karkaleca etj. Fjala “mousse” vjen nga frengjishtja e cila do te thote “shkume” ndersa ne boten e gastronomise perkthehet “krem”. Ajo mund te perdoret fare mire ne te gjitha stinet e vitit, per te permbyllur nje dreke te shijshme apo thjesht per ta shijuar si zemer ne mesdite mbase me disa biskota te vogla.
Perberesit per 4 persona

 • 250gr cokollate te zeze
 • 200gr pana
 • 5 luge uje
 • 2 luge te vogla gjalp
 • 4 veze
 • 1 luge sheqer
 • 1 bustine vanilje

Vendosim cokollaten e zeze te shkrihet ne banjomari. Rrahim shume fort sheqerin me te verdhat e vezeve derisa te perftojme nje krem me ngjyre pothuajse te bardhe.

Reklama

5 Comments

 1. avelk says:

  Panen te embel apo jo,sepse mendoj se mund te behet shume e velshme po te jete e embel?Besoj se e keni fjalen per panen qe rrihet si vezet.

  Pëlqejeni

 2. luljeta cakerri says:

  E keni qarë, sepse kam pare shume receta për musse por kjo me pelqeka. Ju përgëzoj për ndermarrjen tuaj, jeni shume te saktë dhe mirëorganizuar. Ju zbulova sot rastesisht, më pëlqeni, se kam ngren dynjanë në website te huaja. Bravo!

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: