Supë krem me domate

Supa krem me domate eshte nje recete klasike e kuzhines nderkombetare edhe pse jo shume e njohur ne vendin tone. Teper e shijshme e e thjeshte ne pregatitje mund te shijohet mjaft mire ne keto dite te nxehta, sepse kombinon aciditetin e domateve me kremozitetin e panes.
Perberesit per 2-3 persona

 • 1kg domate te pjekura mire
 • 1 luge koncentrat domatesh
 • 1 qepe e vogel
 • 2 thelb hudher
 • 70gr pana e lengshme
 • 1 luge miell
 • 1 luge vaj ulliri
 • pak gjalp
 • 1/2 luge te vogel sheqer
 • 400ml leng i pregatitur nga koncentrate
 • pak karafil pluhur
 • kripe

Si fillim, shkrijme gjalpin bashke me vajin e ullirit ne nje tigan ne zjarr te avashet.

Qerojme dhe presim shume holle qepen te cilen e vendosim ne tiganin me siper per ta skuqur per rreth 10 minuta, ne fund shtojme edhe thelbin e hudhres te qeruar dhe te grire imet. E sperkasim perberjen me miell dhe e preziejme edhe per pak minuta.

Një mendim mbi “Supë krem me domate

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.